A Földön kívül tényleg nincs máshol élet?
Vannak olyan elméletek, melyek szerint a Földi élet is messziről érkezett, pl. egy aszteoridában. Az is jöhetett véletlenül, vagy szándékos csomagban. Ki tudná ezt ma eldönteni? Jelenleg is vitatkoznak róla a tudósok, hogy pl. a Mars-Föld-Hold vonatkozásában létezik bizonyos anyagáramlás, azaz innen-onnan szakadhattak ki kődarabok, amik egyik bolygóról a másikra eljutottak. Ha ezek baktériumokat, gombaspórákat is tartalmaztak - amire minden esély megvan -, valamint azok túlélték a világűr zord környezetét... - Mert erre is van némi esély, -az ISS-en nemrég végeztek erre vonatkozó sikeres kísérleteket-, akkor bizony az élet még az űrön is utat törhet magának - nem feltétlen kell hozzá technikai civilizáció, ami ezt megteszi. Más kérdés, hogy milyen valószínűséggel képes a célban megtelepedni az élet magja.
És ha meg is telepszik, mekkora velószínűséggel jut el valamiféle intelligens létformáig. Ha el is jut, az emberiség galaktikus szemmel nézve röpke léte alatt mekkora eséllyel képes felvenni a kapcsolatot?
Szerintem ostoba ember mondja azt, hogy soha, meg hogy teljesen biztos. A tudomány mindössze annyit mond: A dolgok jelenlegi állása mellett ez, vagy az a feltételezés nem bizonyítható, de nem is cáfolható, illetve egyes dolgok kizárhatók ekkor és ekkor. De a kizárásnál is pontosan felsorolja a paramétereket, amiket ki lehet zárni. Általánosságban az a kijelentés, hogy nincs máshol élet így tudománytalanság, ami persze magánvéleménynek elmegy.
Egy másik, filozófiai megközelítés a tanárodnak: A teljes bizonyossághoz ki kell zárnunk valamennyi szóba jöhető lehetséges esetet, melyek száma viszont végtelen. Vagyis bármennyit zárunk is ki, mindig maradhat egy lehetséges pozitív eset. Abszolút bizonyosság nem létezik, pusztán kisebb-nagyobb valószínűségekről beszélhetünk. Ha tehát azt állította volna, hogy nem túl velószínű, ám nem kizárható, az egy olyan vélemény lenne, amivel nehéz vitatkozni.
Jelenlegi tudásunk szerint tényleg kevés a valószínűsége idegen életnek, de ez azért van, mert kevés lakható exobolygót ismerünk, azokon se ismerjük a pontos életfeltételeket. Egyáltalán: Az itteni élet alapján feltételezzük, hogy a mi biológiai létformánkkal analóg életek létezhetnek, ettől eltérők nem. De ez is nyilvánvaló tévedés, hiszen számtalan, teljesen eltérő létforma elképzelhető, melyeknek teljesen más körülményekre van szükségük az életben maradáshoz és már ez önmagában felboríthat mindent, amiből kiindultunk.
Ez a "tudományhívők" (nem egyenlő a tudóssal, ám azok közt is is létezik ilyen vak ember szép számmal) hatalmas hibája: megismernek valamilyen részterületen egy pár tudományos kutatási eredményt és abszolút érvényű következtetéseket vonnak le belőle. Holott az az eredmény csupán részeredmény. Minden bizonnyal bezárt néhány korábban elképzelhető kaput, de jó eséllyel meg is nyitott másokat. Bár kényelmes, de nem jó a világra fekete-fehérben tekinteni, mikor az sokkal szinesebb ennél.
" A nagy számok törvénye szerint lehetséges, hogy van."
?? A nagy számok törvénye hogy jön ide? Ja, hogy fogalmad sincs mi az, csak jól hangzott leírni? :-D
A kérdés feltevése sántít. Egyszerűen el kell fogadni, hogy nem lehet biztosan válaszolni rá csak akkor, amikor találkozunk az első földön kívüli létformával. (Ők jönnek, vagy mi megyünk - mindegy)
De biztos "nincs" válasz az univerzum méretei miatt nem lehetséges. Biztos "van" válasz meg csak akkor lesz, ha találkozunk. Ennyi. Addig is türelem. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!