Az evolúció elmélet szerint minek a hatására jönnek létre új fajok napjainkban?
Tehát manapság a természet hatására képződnek új fajok, vagy laboratóriumi körülmények hatására?
Előre is köszönöm a választ!
„Olyat már hallottam hogy laboratóriumban kísérleteztek, például mesterséges baktériumot hoztak létre.
Ezért lennék kíváncsi arra hogy a természetben is megfigyeltek-e hasonló jelenséget?”
A természetben állandóan történnek ilyen változások, mint ahogy már számtalanszor történtek - elég, ha csak a fáról való lemászásunkra vagy a „kifehéredésünkre” gondolunk. Szóval ezek semmi esetre sem mesterségesek, hiszen erről szól a természetes szelekció: a hasznosabb tulajdonság valószínűbb megtartása a további egyedekre nézve. Még akkor sem tekinthetnénk minden szempontból mesterségesnek, ha tegyük fel - inkább csak a koncepció kedvéért, mert ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen -, hogy mi hoznánk létre pont ilyen életfeltételeket, amelyekre ugyanilyen változásokat produkálnának az újabb egyedek - pl. baktériumok. Mitől lenne mesterséges? Nyilvánvaló, mitől. Az emberi, tudatos beavatkozástól, amely nem a fennmaradási esélyeiket növelné meg a hasznosabb tulajdonságok „átörökítésével”. De mégis: a baktériumok a környezeti hatásokra reagálván - öntudatlanul - végeznék ezt el: természetesen szelektálódnának a mesterséges környezetben. Amely kevésbé tud alkalmazkodni az adott életfeltételekhez, az jó eséllyel elpusztul, s vele együtt az adott helyen és időben „alkalmatlanná” vált génjei. Az a kevés, amely pedig valamilyen előzetes mutáció révén megbirkózik az életfeltételekkel, továbbszaporodik, az adott életfeltételekhez nélkülözhetetlen tulajdonságokat - mutációkat - továbbörökítené, így ők fennmaradnának. Egy szép napon pedig annyira „másak” lennének, hogy egy új fajként kezelnénk. Ez kb. így működik.
Sziasztok! Nagyon boldog vagyok hogy ennyien válaszoltok és segitettek nekem :)
Van itt egy válasz:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
a 21:38-as válasz, ott például azt írja hogy a HIV vírus is fajképződés! Ez nekem is újdonság!
Illetve hogy a kétéltűek, hüllők körében is van fajkeletkezés! Na ez tényleg érdekelne hogy melyek lehetnek azok a fajok.
Itt egy péda a fajkeletkezésre:
A HIV vírus azért szerencsétlen példa, mert megy a vita, hogy a vírusok mennyiben tekinthetőek élőlénynek. A baktériumokat mindenki elfogadja, a prionokat pedig már nagyjából senki, de a vírusok a határ.
Ellenben sok új antibiotikumrezisztens baktérium faj is alakul ki, van velük épp elég gondunk (TBC, Coli stb.).
Nem tudok olyanról, hogy megfigyeltük volna új faj természetes létrejöttét. Ellenben mind növényből, mind állatból sok újat nemesítettünk.
Nah, kerestem sokat, és ezt találtam:
Azaz tudósok megfigyelték, ahogy pintyek egy bizonyos csoportja kivált az eredeti csapatból és egy új, máshonnan érkező jövevénnyel alkotott párt. Az utódok éneke eltért a többségétől és mivel a pintyek párválasztása erősen függ ettől, az izoláció nem oldódott fel.
Majd jött egy szárazság és a régi, kisebb pintyek kipusztultak, a nagyok megmaradtak.
Hogy nevezhetjük-e új fajnak ezeket azért, mert kicsit nagyobbak és máshogy énekelnek, az azért szerintem kétséges, de ha 150 év alatt ez a folyamat háromszor végbemegy, már szerintem is lesz egy új fajunk. Jól érzékelteti ez a változás nagyságrendjeit.
Meg azért azt fogjuk már fel, hogy az evolúciós szempontból az a pár ezer év, amióta ember történelmet jegyez fel, nagyon kevés.
És mégis, ennyi idő alatt is változtattunk fajokon (lásd növények, búza, répa) és állatok (kutya, kecske).
De ezek emberi szelekcióra jöttek létre (ami valamilyen szinten evolúció, hiszen csak az marad életben, aki a legéletképesebb = akit az ember életképesnek ítél, a többi elpusztul/nem szaporodik).
Egyébként, aki szerint evolúciót nem figyeltünk meg, az robogjon el a múzeumba.
ÉLőben pedig egy több százezer-millió éves folyamatot megfigyelni már csak azért is nehéz, mert az írott történelmünk alig 6000 éves, szemben a több millió évvel. Kb egy porszem a tengerparton kategória...
Aki pedig megint Bibliával vagdalkozik: mi a bizonyíték arra, hogy Jézus bármi ilyet mondott volna? Azóta hány ezerszer átszerkesztették már, és az egyház nem éppen a tisztességéről volt híres. Mondjuk most se annyira...
Meg miért nem a Korán? vagy az indiaiak szent könyvei? Azok régebbiek, mint a Biblia, tehát akkor nekik van igazuk...
elolvassáOlyan érdekes hogy feltettem egy természettudományos kérdést, és akkor most elkezdett kialakulni egy kreacionista-evolucionista vita....
Ha jobban tok a kérdést, akkor tudhatjátok hogy nem arról érdelődtem hogy hogyan alakult ki az élet, hanem az iránt hogy napjainkban hogy állnak a fajok keletkezései. Ha pedig azt mondom hogy napjainkban, akkor nyilvánvalóan a közelmúlt/jelen idő eseményeire vonatkozik!
Sir Butcher:
Na tessék, annyira siettem hogy elküldtem a választ kijavítatlanul -.-"
Tehát:
Olyan érdekes hogy feltettem egy természettudományos kérdést, és akkor most elkezdett kialakulni egy kreacionista-evolucionista vita....
Ha jobban elolvassátok a kérdést, akkor tudhatjátok hogy nem arról érdelődtem hogy hogyan alakult ki az élet, hanem az iránt hogy napjainkban hogy állnak a fajok keletkezései. Ha pedig azt mondom hogy napjainkban, akkor nyilvánvalóan a közelmúlt/jelen idő eseményeire vonatkozik!
Sir Butcher:
Értem én, hogy melyik oldalt képviseled, de ha már beírsz ide valamit akkor légyszíves annyit megtehetnél hogy utánanézel annak amit mondasz mennyire helyes.
Történelmi tény, hogy az iszlám az i.sz. 7. században alakult ki, tehát a Korán sem lehet régebbi. A Biblia már az ókori Római birodalom idejében, sőt bizonyos részei az i.e. századokban is megvoltak, hogy pedig mennyire szerkesztették át arról magad is megyőződhetsz ugyanis a neten már elérhető a Sínai kódex, illeve elég annyit mondanom hogy Holt-tengeri tekercsek.
De kanyarodjunk vissza az eredeti kérdéshez mert nem ez a kérdés! Nem szeretnék itt evolúcionista-kreacionista vitát
Tehát:
Köszönöm szépen a válaszokat!
01:21
A vírusok valamilyen tekintetben azért élőlények...Igaz, hogy rendelkeznek élő és élettelen tulajdonságokkal de! Önmagában igaz hogy élettelen, viszont úgy viselkedik mint egy parazita, hiszen ha gazdaszerrvbe jutnak akkor hirtelen életre kelnek...mondjuk igazad van, nem tudom mennyire lehet őket élőnek tekinteni, ezesetben az evolúció szerint nem írhatók le külün fajnak...Pedig elsőre jó példának tűnt :-)
Azért az már jó dolog hogy mesterséges baktériumot létre tudunk hozni, ha jól tudom ez már leírható önnálló fajként:
De! Ha már fajokról beszélünk akkor kinek mi a faj? Én úgytudom hogy a faj kifejezésnek is több megfogalmazása van, a mai modern tudomány mit ért a faj fogalmán?
ma 00:09
Furcsa, hogy a válaszoló tényként kezeli, hogy a majomszerű emlős lejött a fáról és ember lett belőle, de utána csak a baktériumokról ír, és nem említ ma megfigyelhető folyamatot, melynek során új faj alakult ki. Arról nem is beszélve, hogy olyan mértékű folyamatot nem említ megfigyelhetőt, ami az ember kialakulásához lenne hasonló az evolúció szerint.
Attól, hogy hiszel az ember ilyen kialakulásában, még nem lesz tény, ezt tudományosan is alá kellene támasztani.
Mint írták előttem, madaraknál figyelhető meg valamiféle átalakulás, de ez sem olyan lényeges átalakulás, hoyg valami nagyon más élőlény alakuljon ki belőle, ahogy azt az evolúcióelmélet tanítja, hogy évmilliók alatt teljesen átalakul valami mutációk sorozatával. Még mesterséges módon sem tudtak kutyából olyat kitenyészteni, ami már nem is kutya, hanem már más faj, és pl. kopoltyúval kezdene lélegezni. Igaz, nem is akartak ilyet kitenyészteni.
Szóval kisebb mértékű alkalmazkodást, átalakulást megfigyelhettek, de lényegeset, ami magát az evolúció tényét támasztaná alá, hogy végső soron egy közös őstől származik az összes élőlény, olyat nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!