Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem értem a genetika elméleti...

Nem értem a genetika elméleti részét (de nagyon nem). Segítesz?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Azt nem értem, hogy mi az hogy haploid, és mi az hogy diploid sejt. Az sem teljesen világos, hogy akkor ha van bennünk a DNS (ami mindent meghatároz), ez minden sejtünkben megtalálható? És szaporodásnál ez becsomagolódik kromoszómákba? Vagyis a teljes DNS állományunk 23 db kromoszómába fér bele? És egy kromoszóma az az X formájú, vagy annak a fele? Illetve van néhány fogalom, mint pl homológ kromoszómapárok, amiket nem nagyon tudok/értek. Ezek azért kellenének, mert szeretném megérteni a mitózist és a meiózist, de egyszerűen nem megy. Ez az osztódás, meg anyai apai, hát szóval látjátok, milyen zűrösen vagyok.

Nagyon megköszönném annak, aki ezt el tudná nekem magyarázni légyszi, és esetleg tudna honlapot ajánlani (de azért az ilyenekt, hogy google, vagy wikipedia vazze, mellőzétek légyszi)


Köszi előre is a segítséget (el is kél :( )


2011. júl. 7. 16:54
1 2 3
 21/22 A kérdező kommentje:

És akkor minden sejtünkben benne van az a DNS, ami aztán 46 kromoszómává tekeredik össze.

Amúgy elírtam, bocsi a nyugalmi szakasz tudom hogy pont különbözik a sejtosztódástól és a DNSkettőződéstől, szóval miért van nyugalmi szakaszban (a DNS megkettőződés és a sejtosztódás UTÁN 46 "kromoszómányi" DNS (vagy információ --> fenti kérdés)


Köszönöm előre is!

2011. aug. 26. 21:29
 22/22 anonim ***** válasza:

Az információtartalom nem = a DNS tartalommal? Akkor mi a különbség az információtartalom, a kromoszómaszám és a DNS tartalom között?

És hogy lehet ua információ egy kromatidában és egy kromoszómában, ha a kromoszóma két db kromatidából áll?


Az információ tartalom nem ugyanaz, mint a DNS tartalom. Az információ tartalom a különböző ERDETŰ DNS-ek számát jelöli, értéke lehet 1 vagy 2 (most a bonyolultabb esetekbe ne menjünk bele). Az 1 azt jelenti, hogy a sejt csak apai vagy csak anyai DNS-t tartalmaz, vagy pedig azt is jelentheti, hogy az adott élőlényben egyáltalán nincsenek nemek (pl baktériumok). A 2 azt jelenti, hogy anyai ÉS apai DNS is van a sejtben.

Ha ugyanarról a DNS-ről több másolat van, de mindegyik az anyai DNS-nek a másolata, akkor bizony nem lesz nagyobb az információ tartalom, hiszen minden DNS egyforma. Az információ nem nő attól, hogy nagyon sok példányban tároljuk. Egyes baktériumoknak több tucat DNS-ük is lehet, de mind egyforma, így az információtartalom ugyanannyi, mintha csak 1 lenne,

Mivel a kromoszóma ugyanannak a DNS darabnak a két másolata, ezért semmivel sem tartalmaz több információt, mintha 1 DNS lenne. A két DNS-t látjuk két kromatidaként, tehát:


kromatida = DNS,

kromoszóma = 2 egyforma kromatida = 2 egyforma DNS.


Tehát a kromatida információ tartalma ugyanannyi, mint az egész kromoszóma információ tartalma. A kromoszóma nem azért van, hogy nőjön az információ tartalom, hanem hogy a már meglévő információt veszteség nélkül szét lehessen osztani a sejtek között.


„És akkor minden sejtünkben benne van az a DNS, ami aztán 46 kromoszómává tekeredik össze”


Minden sejtünkben benne van az a 46 darab DNS, ami önmagában 46 kromatidához lenne csak elegendő, és a megkettőződés után lesz 46 kromoszóma. De amint írtam, ez a megkettőződés már információ növekedést nem jelent. Tehát nyugalmi állapotban annyi DNS van a sejtben, ami 46 kromatidává tekeredhetne össze.



”szóval miért van nyugalmi szakaszban (a DNS megkettőződés és a sejtosztódás UTÁN 46 "kromoszómányi" DNS (vagy információ --> fenti kérdés)”


Azért, mert az ember teljes tervrajza 23 kötetes, azaz 23 DNS darab tárolja, ami 23 kromatidává tud összeállni. Ebből a 23-ból van egy anyai és egy apai készlet, ami ugye részleteiben kicsit eltér egymástól. A 23 kromszómát kezeld úgy, mint egy egységet, mintha a Harry Potter 23 kötetben jelent volna meg. Most képzeld el, hogy az anyádtól és az apádtól is megkapod a teljes Harry Potter sorozatot, csakhogy mindkettőjüktől némileg hibás kötetet kapsz. A hibák viszont máshol vannak, mondjuk az anyaiból az 1. kötetben a 20-as lap ki van tépve, de az apai 1. kötetben benne van, az apaiban viszont a 2. kötet 45-ös lapja hiányzik, de az anyaiban pont benne van. Tehát végülis el tudod olvasni az egészet.


A DNS elég sérülékeny dolog, az élet ezért találta ki, hogy minden élőlénynek legyen 2 adag belőle, mert így ha az egyik DNS hibás az egyik ponton, akkor is még ott az esély, hogy a másik készleten ott pont nincs hiba. És persze sokszor van mégis.

2011. aug. 27. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!