Genetika feladat, trihibrid, keresztezés? Segítség!
Növényi trihibrid keresztezést végzünk AABBrr X aabbRR szülőpár
A és B domináns,de nem áll fenn dominancia R és r között
Az utódok hány százalékában várja az egyik ill. a másik szülői fneotípust?
Na csak összejön persze. Szóval ez az F1-re vonatkozik. Ha a kérdés F2-re vagy más nemzedékre vonatkozik, akkor persze kaphatsz vissza szülői fenotípust.
A kulcs az, hogy R és r nem állnak dominancia viszonyban, ami azt jelenti, hogy instermedier az öröklésük. Azaz RR piros, rr fehér, Rr pedig rózsaszín.
F1-ben az összes utód AaBbRr lesz, azaz leginkább az AABBrr szülőre fog hasonlítani, kivéve hogy az fehér volt, az utód meg rózsaszín.
F2-höz tényleg kell a Punnett tábla. Szólj ha kell, de ha ez alapján megy, akkor jó.
köszönöm. Akérdés F2re vonatkozik.Lemarad: "független hasadást feltételezve vizsgálja emg F2 nemzedéket"
(Felírtam én a punett táblát de nem sokra jutottam vele.Nem jöttem rá milyen genotípus milyen fenotípust okozna...)
A monohibridségnek nincs köze ahhoz, hogy intermedier vagy sem. Az intermedier az azt jelenti, hogy az adott gén hogyan viselkedik. A monohibrid-dihibrid-trihibrid stb azt jelenti, hogy hány gént vizsgálunk egyetlen keresztezéssel. De attól még az adott gén lehet domináns-recesszív öröklésű, kodomináns öröklésű, vagy éppen intermedier öröklésű.
Nevezzük el a fenotípusokat valahogy, hogy emberközelibb legyen:
Az A gén legyen mondjuk a levél szőrözöttsége: van szőr vagy nincs. Az A allél domináns, szőrözött levelet okoz, tehát AA és Aa fenotípus esetén szőrös a levél, aa fenotípusnál sima. Úgy szokás jelölni, hogy A_ esetén szőrös, azaz a kis vonalon bármi lehet.
A B gén legyen a levél színe, mély zöld B_ esetén (azaz B allél domináns), míg bb esetén világos zöld.
Az R gén legyen a virág színe. RR legyen piros, rr fehér. Az, hogy R nem domináns, az azt jelenti, hogy Rr nem piros lesz, hanem intermedier, azaz rózsaszín.
Nézzünk egy monohibrid keresztezést mondjuk fehér és piros virágú növények közt:
P = RR x rr
F1 = mind Rr (rózsaszín)
De ez ugye nem jelenti azt, hogy ezeknek a növényeknek színtelen a levelük, vagy nem tudjuk eldönteni, hogy szőrös-e vagy sem. A monohibrid pusztán azt jelenti, hogy minket NEM ÉRDEKEL a levél színe vagy szőrössége. (Egészen pontosan azt jelenti, hogy ezekre egyforma homozigóták voltak a növényeink.)
Van-e tehát egy monohibrid keresztezésben részt vevő növénynek A és B génje? VAN! Hogy ne lenne?
Az előbbi keresztezést úgy is felírhatom, hogy A és B gént is feltűntetem. A monohibrid ugye tehát azt jelenti, hogy csak a virág színében van variancia, az összes többiben a növények ugyanolyanok, és homozigóták:
AABBRR x AABBrr
Csakhogy ebben az esetben ugye CSAK R gén esetén figyelhetünk meg bármilyen változást. Itt minden utód F1, F2 és akárhányadik F során mindig AABB marad. Fenotípusra lefordítva mindegyik szőrös, mély zöld levelű, de a virág színe variál. Ezért is nem írjuk fel a monohibrid esetben a növény mind a 40000 génjét, hiszen csak az az egy érdekes. A másik 39999 génre minden utód homozigóta.
Mit jelent a dihibrid? Azt, hogy immár két tulajdonságunk is variál. Mondjuk A és R gén. Itt a keresztezés úgy néz ki, hogy:
AARR x aarr (szőrős levelű piros virágú X csupasz levelű fehér virágú)
vagy pedig:
aaRR x AArr (csupasz levelű piros virágú X szőrös levelű fehér virágú)
F1 = AaRr (mind szőrös levelű, mind rózsaszín virágú)
Észre kell venni tehát, hogy attól, hogy A gén domináns-recesszív öröklésű, és attól, hogy dihibridet nézünk, a virág színe még mindig intermedier.
Itt ugye a növénynek a maradék 39998 génje továbbra is homozigóta, beleértve B gént is:
aaBBRR x AABBrr
B-re nézve továbbra is minden utód homozigóta, azaz minden növény mélyzöld színű, a szőrösség és a virág színe variál.
A trihibrid esetben még egy gén változik (B), itt többféle keresztezés elképzelhető:
AABBRR x aabbrr (szőrös mélyzöld piros X csupasz világos fehér)
VAGY:
aaBBRR x AAbbrr (csupasz mély piros X szőrös világos fehér)
VAGY
aabbRR x AABBrr
Az F1 mindenhol ugyanaz lesz:
AaBbRr azaz szőrös levelű, mélyzöld és rózsaszín virágú.
Ebből felírhatjuk a Punnett táblát. Én excel-ben csináltam, és a könnyebbség végett az A és a B gén esetén csak azt jelöltem, hogy van-e domináns, azaz alkalmaztam az A_ és B_ jelet, mivel AA = Aa fenotípus és BB = Bb fenotípus. R esetén ezt nem lehetett megtenni, mert RR és Rr fenotípusok különbözőek.
A táblázatban a rózsaszín háttér azt jelenti, hogy azok eleve nem lehetnek szülőiek, mert Rr van bennük, azaz rózsaszín a viráguk. (A szülők vagy pirosak vagy fehérek.)
A sárga háttér az A_B_rr, ami az eredeti keresztezésben részt vevő egyik szülő fenotípusát hordozza (szőrös, mélyzöld, fehér), az 9/64, a zöld hátterű pedig a másik szülői fenotípus (1/64). Amit nem színeztem meg, az mindenféle vegyes fenotípus, amik egyik szülőre se hajaznak, de nem rózsaszínű a viráguk.
Nincs mit.
Megnéztem Punnett nevét, mert én két n-nel tudtam, de mivel annyira következetesen 1 n-nel írtad, felmerült, hogy rosszul tudom.
Viszont nem, valóban két n.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!