Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki elmagyarazna? Egy...

Valaki elmagyarazna? Egy fenytoreses feladat megoldasahoz kernem a segitsegeteket.

Figyelt kérdés

Az ekszertolvaj egy gyemantot rejt s vizzel teli medence aljara. A viz felszinere fakorongot helyez ugy, hogy ennek a kozeppontja es a gyemant ugyanazon a fuggolegesen talalhato. Ha a medene 2 meter mely akkor mekkoranak kell lennie a korong atmerojenek, hogy a gyemant ne legyen lahato.

A valaszt tudom (2,26 meter) csak szeretnem ha valaki a reszletes megoldast leirna, mert szeretnem megerteni :)

A valaszokat elore is koszonom :)


2011. okt. 17. 16:50
 1/4 anonim ***** válasza:

Egy Snellius-Descartes:


[link]



MEgnézed mi történik, ha a lehtő legnagyobb szögben próbálsz a korong alá nézni (89.999). A víz törésmutatóját 1.4-nek véve az jön ki, hogy 45.6 fok a legnagyobb szög (a merőlegestől) amivel beláthaszt a korong alá.

2011. okt. 17. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A feladat lényege a HATÁRSZÖGgel való számolás. Ugye amikor a fény ritkább anyagból sűrűbbe megy, akkor nincs ilyen probléma, mert olyankor csökken a beesési merőlegessel bezárt szög, vagyis "hez" törik a fény (a beesési merőlegeshez). Viszont fordított esetben, amikor sűrűbből megy ritkábba -mint itt a feladatban is- akkor "től" törik a fény, vagyis még ferdébben fog haladni a levegőben, mint még a vízben haladt mielőtt elérte volna a határfelületet. És ilyenkor -józan paraszti ésszel is belátható- hogy kell lennie egy határnak, amikor a megtört sugár már 90°-os szöget zár be a merőlegessel, vagyis vízszíntesen, a vízfelszínt "súrolva" fog haladni. Ha pedig ennél is nagyobb szögben, még ferdébben éri fény alulról a víz felszínét, akkor többé nem lehet kilátni rajta. A víz felszíne úgy csillog -s még annál is szebben- mint a színezüst, ugyanis ilyenkor a fény teljes visszaverődést szenved. A határszöget pedig úgy tudod kiszámolni, hogy az alfa helyébe 90°-ot, tehát mivel sin90=1 ezért az egész sinalfa helyébe 1-et írsz, és sinbétára rendezed át az egyenletet: sinß=1/n majd a számológépen a sin-1 gombbal ebből visszaszámolod a szöget. Ezután pedig egy olyan derékszögű háromszögben kell gondolkozni, aminek a függőleges oldala a gyémánt-korong közepe szakasz, a vízszintes oldala a korong közepe-korong széle szakasz, az átfogója pedig a gyémánt és a korong széle szakasz. És a gyémántnél lévő szög megegyezik a határszöggel, és akkor mivel a vízszintes szakasz a kérdés (illetve ennek a kétszerese, mert ez csak a korong sugara, és az átmérő ennek még a kétszerese lesz), ezért veszed a szög tangenség, ami a szöggel szemben levő befogó/szög melletti befogó, és mivel a szög melletti befogó meg a függőleges oldal, amit tudunk, hogy 2 méter, az eredményt 2-vel beszorozva kapjuk a korong sugarát, amit még 2-vel kell szorozni az átmérőhöz.
2011. okt. 18. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Eloszor is koszonom, hogy valaszoltatok, de meg mindig nem ertem, hogy a sin(alfa)=1,4 abbol hogyan lett 45 fokos szog?
2011. okt. 18. 09:49
 4/4 anonim ***** válasza:
Szia! Második vagyok. Abból sehogy. Ugyanis mind a szinusz, mind koszinusz értékei 0 és 1 között, illetve általános esetben pl. fizikában körmozgásnál, rezgőmozgásnál -1 és +1 között mozognak. Az 1,4 pedig már több, mint 1. Amúgy a szin45°=1/gyök2. Amúgy mivel a gyök2=1,4 ezért csak annyi a hiba, hogy elfelejtettél reciprokot vonni az 1,4-ből.
2011. okt. 18. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!