Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem értem a genetika elméleti...

Nem értem a genetika elméleti részét (de nagyon nem). Segítesz?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Azt nem értem, hogy mi az hogy haploid, és mi az hogy diploid sejt. Az sem teljesen világos, hogy akkor ha van bennünk a DNS (ami mindent meghatároz), ez minden sejtünkben megtalálható? És szaporodásnál ez becsomagolódik kromoszómákba? Vagyis a teljes DNS állományunk 23 db kromoszómába fér bele? És egy kromoszóma az az X formájú, vagy annak a fele? Illetve van néhány fogalom, mint pl homológ kromoszómapárok, amiket nem nagyon tudok/értek. Ezek azért kellenének, mert szeretném megérteni a mitózist és a meiózist, de egyszerűen nem megy. Ez az osztódás, meg anyai apai, hát szóval látjátok, milyen zűrösen vagyok.

Nagyon megköszönném annak, aki ezt el tudná nekem magyarázni légyszi, és esetleg tudna honlapot ajánlani (de azért az ilyenekt, hogy google, vagy wikipedia vazze, mellőzétek légyszi)


Köszi előre is a segítséget (el is kél :( )


2011. júl. 7. 16:54
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
Remélem már elolvastad és használt. :)
2011. júl. 8. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
hosszú válaszoló, mivel foglalkozol? hol dolgozol vagy tanulsz?
2011. júl. 18. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
Genetikus vagyok, most épp munkát keresek, mert lejárt a szerződésem az egyetemmel, ahol eddig dolgoztam.
2011. júl. 18. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
értem. mellesleg ha 2000 sejted van és 2200 kell akkor csak 100-nak kell szólni:D, azonkívül minden jó
2011. júl. 18. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

"mellesleg ha 2000 sejted van és 2200 kell akkor csak 100-nak kell szólni:D, azonkívül minden jó"


Ezt gondold át még egyszer. ;) Például ha van 10 sejted és 11 kell, akkor hánynak kell osztódnia? Félnek? És ha 12 kell?


Megoldás: annyinak kell osztódnia, ahány darab új sejt kell, hiszen egy osztódás nem két új sejtet hoz létre az előző létszámhoz képest, hanem egyet maga helyett és egy újat.

2011. júl. 18. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
igaz
2011. júl. 18. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:

Szia! Akkor leírnék pár dolgot, légyszi ellenőrizd hogy jók-e (genetikus válaszoló) (ha nem, akkor kijavítasz? köszönöm előre is )


-Ezek szerint minden egyes sejtünkben benne van a 23 kromoszóma

-Nyugalmi szakaszban (DNS kettőződés és sejtosztódás során) az ember minden egyes sejtjében 23 kromoszóma van

-Ebből 22 mindig mitózissal és az ivari meiózissal osztódik

-A 23 kromoszómának (amikor nyugalmi szakasz van) az egyik kromatidája az apai, a másik az anyai.

-Mitóziskor diploid sejtből két diploid sejt lesz, vagyis az eredeti 2n információból egy időre 4n lesz, és a kezdeti "x" kromoszómaszámból 2x kromoszóma lesz (és 2a kromatidából 4a kromatida)


Helyesek a megállapításaim?

2011. aug. 26. 17:29
 18/22 A kérdező kommentje:
Illetve hogy a haploid sejtek nyugalmi szakaszban csak kromatidákat tartalmaznak de abból 23-at?
2011. aug. 26. 17:45
 19/22 anonim ***** válasza:
100%

Hát ez tragikusan mellé ment.


"-Ezek szerint minden egyes sejtünkben benne van a 23 kromoszóma"


Minden sejtünkben 46 (2-szer 23) kromoszómának megfelelő információ van, kivéve az ivarsejteket. Csakhogy ezek nem kromoszóma állapotban vannak jelen.



"-Nyugalmi szakaszban (DNS kettőződés és sejtosztódás során) az ember minden egyes sejtjében 23 kromoszóma van"


A nyugalmi szakasz pont hogy nem a DNS kettőződés és a sejtosztódás. A nyugalmi szakaszban 46 kromoszómányi információ van a sejtben, az osztódás során ténylegesen megjelenik a 46 kromoszóma.


"-Ebből 22 mindig mitózissal és az ivari meiózissal osztódik"


A kromoszómák nem osztódnak. A sejtek osztódnak. Az ivarsejt nem egyenlő az ivari kromoszómával. A testi sejtekben is van ivari kromoszóma és az ivarsejtekben is van testi kromoszóma. A testi sejtek osztódnak mindig mitózissal (de minden kromoszómájuk egyforma módon viselkedik, beleértve a bennük levő ivari krmoszómát is), illetve az ivarsejtek keletkeznek meiózissal (de a bennük levő kromoszómák egyformán viselkednek). Az iversejtek nem osztódnak, hanem egy elő-ivarsejt (ami még 46 kromoszómás) osztódik szét 23 kromoszómás sejtekre.



"-A 23 kromoszómának (amikor nyugalmi szakasz van) az egyik kromatidája az apai, a másik az anyai."


A kromoszóma nem a nyugalmi szakaszban jelenik meg. Az apai kromoszóma mindkét kromatidája apai, az anyai kromoszóma mindkét kromatidája anyai.


"-Mitóziskor diploid sejtből két diploid sejt lesz, vagyis az eredeti 2n információból egy időre 4n lesz, és a kezdeti "x" kromoszómaszámból 2x kromoszóma lesz (és 2a kromatidából 4a kromatida)"


Az információ tartalom nem változik, marad 2n végig. A kromoszóma szám sem változik. Az egyetlen dolog ami átmenetileg változik, az a DNS tartalom.


"Illetve hogy a haploid sejtek nyugalmi szakaszban csak kromatidákat tartalmaznak de abból 23-at?"


Nyugalmi helyzetben nem értelmezzük a kromatidát, de valóban 23 kromatidának megfelelő információt tartalmaznak. A kromatida és a kromoszóma igazából ugyanaz az információ tartalom.

2011. aug. 26. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

Akkor egy valamit nem értek: Az információtartalom nem = a DNS tartalommal? Akkor mi a különbség az információtartalom, a kromoszómaszám és a DNS tartalom között?

És hogy lehet ua információ egy kromatidában és egy kromoszómában, ha a kromoszóma két db kromatidából áll?

(Bocsi hogy ennyit értetlenkedek, de ez egy olyan témakör, hogy mint látod nem nagyon sikerül(t) felfognom :))

2011. aug. 26. 21:26
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!