Van kivétel arra a "szabályra", hogy minden, amit szabad szemmel látunk, azt kizárólag az általa visszavert fény miatt látjuk?
Adott a fenti kijelentés: minden, amit látunk, azt az általa visszavert fény miatt látjuk.
Elsőre azt hittem hülyeség, hiszen mi a helyzet a fénykibocsátó dolgokkal? Legegyszerűbb példa talán a Nap. A Napot szabad szemmel látjuk, de nincsen semmi fényforrás, ami visszaverődhetne róla. Még ha lenne is, a Napot alkotó gázok által visszavert fény szabad szemmel láthatatlan. Mégis látjuk a Napot, tehát a kijelentés téves.
De tényleg látjuk a Napot? Csak a kibocsátott fényét látjuk, nem pedig magát a Napot. A Nap az egy "gázfelhő", erősen leegyszerűsítve. Nem a gázokat látjuk, hanem csak a fényt, tehát nem magát a Napot. Vagy például egy izzószálas villanykörte. Felkapcsolt állapotban, látom hogy ott van, de igazából nem látom. Az izzószál láthatatlan. Csak a fényét látom. Egy gyenge fényerejű izzó esetében tisztán kivehető az izzószál a kibocsátott fény közepén, de akkor is csak az izzása látható.
Akkor tulajdonképpen a saját fénnyel rendelkező dolgok láthatatlanok szabad szemmel, nem?
Am azt is lehet látni, ami elnyeli a fényt:
Mondhatod, hogy de csak a környezethez képest lehet észlelni a fény hiányát az abszorbálót.
De a látas nem csak abból áll, hogy hogyan mozognak fotonok.
A látás az agyban jön létre, és relatív fényességet is használ.
Ha nem így lenne, a barna szín sem létezne.
A kijelentés, hogy „minden, amit látunk, azt kizárólag az általa visszavert fény miatt látjuk”, többnyire igaz, de fontos árnyalatokat figyelembe venni, különösen a fénykibocsátó tárgyak esetében.
Visszavert Fény vs. Kibocsátott Fény
Visszavert Fény:
A legtöbb hétköznapi tárgyat visszavert fény miatt látjuk. A napfény vagy más fényforrások fénye ráesik a tárgyra, amely ezt a fényt visszaveri a szemünkbe, így látjuk a tárgyat.
Kibocsátott Fény:
Vannak olyan tárgyak is, amelyek saját fényt bocsátanak ki. Ilyen például a Nap, az izzószál, a gyertya lángja vagy egy LED. Ezeket a tárgyakat az általuk kibocsátott fény miatt látjuk, nem pedig azért, mert visszaverik más fényforrás fényét.
A Látás Fizikája
Fényforrások Látása:
Amikor egy fényforrást, például a Napot vagy egy izzószálat látunk, valójában a kibocsátott fény fotonjai érik el a szemünket. Ez nem visszavert fény, hanem közvetlen kibocsátás.
Mit Látunk Valójában?:
A fényforrások esetében látjuk a fényt kibocsátó folyamatokat vagy anyagokat is. A Nap esetében látjuk a fotoszférát, ahol a fény kibocsátása történik. Az izzószálas izzó esetében látjuk az izzószálat, amely hőt és fényt bocsát ki.
Kivétel a "Szabály" Alól
Az általad említett kijelentésre tehát van kivétel:
Fényforrások: A saját fényt kibocsátó objektumok (például Nap, izzó, láng) esetében nem a visszavert fény miatt látjuk azokat, hanem a közvetlenül kibocsátott fény miatt.
Példák és Magyarázatok
Nap:
A Napot saját fénykibocsátása miatt látjuk. A Nap fotoszférájából származó fotonok érik el a szemünket, így látjuk a Napot.
Izzószálas Izzó:
Az izzószálas izzó esetében a felizzó izzószál által kibocsátott fényt látjuk. Az izzószál hőmérséklete miatt bocsát ki fényt, amelyet közvetlenül érzékelünk.
Következtetés
Összefoglalva, az állítás, miszerint mindent a visszavert fény miatt látunk, helyes a visszaverődő fényű tárgyakra nézve, de nem vonatkozik azokra a tárgyakra, amelyek saját fényt bocsátanak ki. Ezeket a tárgyakat az általuk kibocsátott fény miatt látjuk. A fényforrások tehát kivételt képeznek a szabály alól, mivel saját fényük miatt láthatók.
#7 "Kivéve azt a fúzió dolgot..."
Igen, de a fúzió nem alkotóeleme a Napnak. Persze a csillag a fúzió miatt csillag, de mint égitest, nem a fúzió teszi Nappá a Napot. Az alkotóelemei fúzió nélkül is adottak, a fúzió pedig már csak az állapota az alkotóelemeinek. Az én szememben ez a különbség.
#10 Ha magát az objektumot látod. Nem a fényét, hanem az objektumot. Azt, ami alkotja az objektumot. Ránézek egy asztalra, akkor az asztalt látom, legyen az fém, fa, akármi, látom hogy mi az. Ellenben például ha már ez volt a példa, akkor a Napot nem látjuk, ezért kellenek speciális eszközök ahhoz, hogy magát a Napot lássuk, például különböző szűrők, amik a kibocsátott fényt kiszűrik.
#13
"Ha magát az objektumot látod. Nem a fényét, hanem az objektumot."
Teljesen önkényes a logikád. A Nap, vagy az izzószál esetében a szemed a tárgy által kibocsájtott fényt érzékeled. Az asztal esetében meg a tárgy által visszavert fényt. Mindkét esetben a fény jut el a szemedbe tárgy felületéről. Tehát teljesen értelmetlen az egyiket láthatónak, a másikat meg láthatatlannak nevezni.
" Ellenben például ha már ez volt a példa, akkor a Napot nem látjuk, ezért kellenek speciális eszközök ahhoz, hogy magát a Napot lássuk, például különböző szűrők, amik a kibocsátott fényt kiszűrik."
Nem ezért kellenek. Azért kellenek szűrők, hogy a Napba nézhess, mert (meglepő módon) nagyan fényes a felülete. (Ha tükörben nézed a Napot, ugyanúgy károsíthatja a szemedet.) Egy gyertyaláng vagy egy ledes képernyő esetében semmiféle szűrőre nincs szükség, ebből is könnyen belátható, hogy az, hogy valami saját fényt bocsájt ki, az teljesen független attól, hogy kell-e szűrő a megnézéséhez.
"kizárólag az általa visszavert fény miatt látjuk"
Pontosítva: kizárólag az általa visszavert fényt látjuk. Sosem látunk mást.
15# kihagytam valami fontosat:
kizárólag az általa kibocsájtott/visszavert fényt látjuk. Sosem látunk mást.
De 14 írta le legjobban.
Lehet ótári nagy baromságot írok, de lehet quantum szinten a visszavert fény saját fény? Mi veri vissza a fotont? , vagy a hullámot?
mert ilyet találtam:
"Nagyon rövid időn belül az elektronok elveszítik a fotontól nyert energiájukat, és ismét fény formájában leadják. Az elnyelt és visszavert fény mintázatában bekövetkező változások visszaverődéseket és színeket adnak – tehát az asztalt és a falat szilárdnak látjuk."
Nagyon nehéz úgy beszélgetni, ha valaki nem ismeri a szavak jelentését, de kreál rá valami önkényeset. Majd véletlenszerűen használja erre arra.
A kommunikáció alapfeltétele, hogy a két kommunikáló fél az e célra használt jelrendszert ( itt szót) azonos módon értelmezze. E feltétel itt szinte alig teljesül.
Itt van például a kérdés. Ha nem azonos módon értjük a "lát" emberi cselekvést (folyamatot), akkor nincs tovább. A kérdésben szereplő "lát" szó a kérdezőnél más, mint az átlagembernél, a tudományos megfogalmazáshoz pedig köze sincs (és esélyem sincs megvilágítani, mert fogalmam sincs, mit értünk azonosan). Látásról a fogalom ismerete nélkül nem tudom, hogyan kell beszélgetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!