Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van kivétel arra a "szabályra"...

Van kivétel arra a "szabályra", hogy minden, amit szabad szemmel látunk, azt kizárólag az általa visszavert fény miatt látjuk?

Figyelt kérdés

Adott a fenti kijelentés: minden, amit látunk, azt az általa visszavert fény miatt látjuk.


Elsőre azt hittem hülyeség, hiszen mi a helyzet a fénykibocsátó dolgokkal? Legegyszerűbb példa talán a Nap. A Napot szabad szemmel látjuk, de nincsen semmi fényforrás, ami visszaverődhetne róla. Még ha lenne is, a Napot alkotó gázok által visszavert fény szabad szemmel láthatatlan. Mégis látjuk a Napot, tehát a kijelentés téves.


De tényleg látjuk a Napot? Csak a kibocsátott fényét látjuk, nem pedig magát a Napot. A Nap az egy "gázfelhő", erősen leegyszerűsítve. Nem a gázokat látjuk, hanem csak a fényt, tehát nem magát a Napot. Vagy például egy izzószálas villanykörte. Felkapcsolt állapotban, látom hogy ott van, de igazából nem látom. Az izzószál láthatatlan. Csak a fényét látom. Egy gyenge fényerejű izzó esetében tisztán kivehető az izzószál a kibocsátott fény közepén, de akkor is csak az izzása látható.


Akkor tulajdonképpen a saját fénnyel rendelkező dolgok láthatatlanok szabad szemmel, nem?


aug. 6. 16:58
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
87%

Am azt is lehet látni, ami elnyeli a fényt:

[link]


Mondhatod, hogy de csak a környezethez képest lehet észlelni a fény hiányát az abszorbálót.

De a látas nem csak abból áll, hogy hogyan mozognak fotonok.

A látás az agyban jön létre, és relatív fényességet is használ.

Ha nem így lenne, a barna szín sem létezne.

aug. 6. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
22%

A kijelentés, hogy „minden, amit látunk, azt kizárólag az általa visszavert fény miatt látjuk”, többnyire igaz, de fontos árnyalatokat figyelembe venni, különösen a fénykibocsátó tárgyak esetében.


Visszavert Fény vs. Kibocsátott Fény

Visszavert Fény:


A legtöbb hétköznapi tárgyat visszavert fény miatt látjuk. A napfény vagy más fényforrások fénye ráesik a tárgyra, amely ezt a fényt visszaveri a szemünkbe, így látjuk a tárgyat.

Kibocsátott Fény:


Vannak olyan tárgyak is, amelyek saját fényt bocsátanak ki. Ilyen például a Nap, az izzószál, a gyertya lángja vagy egy LED. Ezeket a tárgyakat az általuk kibocsátott fény miatt látjuk, nem pedig azért, mert visszaverik más fényforrás fényét.

A Látás Fizikája

Fényforrások Látása:


Amikor egy fényforrást, például a Napot vagy egy izzószálat látunk, valójában a kibocsátott fény fotonjai érik el a szemünket. Ez nem visszavert fény, hanem közvetlen kibocsátás.

Mit Látunk Valójában?:


A fényforrások esetében látjuk a fényt kibocsátó folyamatokat vagy anyagokat is. A Nap esetében látjuk a fotoszférát, ahol a fény kibocsátása történik. Az izzószálas izzó esetében látjuk az izzószálat, amely hőt és fényt bocsát ki.

Kivétel a "Szabály" Alól

Az általad említett kijelentésre tehát van kivétel:


Fényforrások: A saját fényt kibocsátó objektumok (például Nap, izzó, láng) esetében nem a visszavert fény miatt látjuk azokat, hanem a közvetlenül kibocsátott fény miatt.

Példák és Magyarázatok

Nap:


A Napot saját fénykibocsátása miatt látjuk. A Nap fotoszférájából származó fotonok érik el a szemünket, így látjuk a Napot.

Izzószálas Izzó:


Az izzószálas izzó esetében a felizzó izzószál által kibocsátott fényt látjuk. Az izzószál hőmérséklete miatt bocsát ki fényt, amelyet közvetlenül érzékelünk.


Következtetés

Összefoglalva, az állítás, miszerint mindent a visszavert fény miatt látunk, helyes a visszaverődő fényű tárgyakra nézve, de nem vonatkozik azokra a tárgyakra, amelyek saját fényt bocsátanak ki. Ezeket a tárgyakat az általuk kibocsátott fény miatt látjuk. A fényforrások tehát kivételt képeznek a szabály alól, mivel saját fényük miatt láthatók.

aug. 7. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 A kérdező kommentje:

#7 "Kivéve azt a fúzió dolgot..."


Igen, de a fúzió nem alkotóeleme a Napnak. Persze a csillag a fúzió miatt csillag, de mint égitest, nem a fúzió teszi Nappá a Napot. Az alkotóelemei fúzió nélkül is adottak, a fúzió pedig már csak az állapota az alkotóelemeinek. Az én szememben ez a különbség.


#10 Ha magát az objektumot látod. Nem a fényét, hanem az objektumot. Azt, ami alkotja az objektumot. Ránézek egy asztalra, akkor az asztalt látom, legyen az fém, fa, akármi, látom hogy mi az. Ellenben például ha már ez volt a példa, akkor a Napot nem látjuk, ezért kellenek speciális eszközök ahhoz, hogy magát a Napot lássuk, például különböző szűrők, amik a kibocsátott fényt kiszűrik.

aug. 7. 11:59
 14/32 sadam87 ***** válasza:
83%

#13

"Ha magát az objektumot látod. Nem a fényét, hanem az objektumot."

Teljesen önkényes a logikád. A Nap, vagy az izzószál esetében a szemed a tárgy által kibocsájtott fényt érzékeled. Az asztal esetében meg a tárgy által visszavert fényt. Mindkét esetben a fény jut el a szemedbe tárgy felületéről. Tehát teljesen értelmetlen az egyiket láthatónak, a másikat meg láthatatlannak nevezni.

" Ellenben például ha már ez volt a példa, akkor a Napot nem látjuk, ezért kellenek speciális eszközök ahhoz, hogy magát a Napot lássuk, például különböző szűrők, amik a kibocsátott fényt kiszűrik."

Nem ezért kellenek. Azért kellenek szűrők, hogy a Napba nézhess, mert (meglepő módon) nagyan fényes a felülete. (Ha tükörben nézed a Napot, ugyanúgy károsíthatja a szemedet.) Egy gyertyaláng vagy egy ledes képernyő esetében semmiféle szűrőre nincs szükség, ebből is könnyen belátható, hogy az, hogy valami saját fényt bocsájt ki, az teljesen független attól, hogy kell-e szűrő a megnézéséhez.

aug. 7. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 veszettkecske ***** válasza:
100%

"kizárólag az általa visszavert fény miatt látjuk"


Pontosítva: kizárólag az általa visszavert fényt látjuk. Sosem látunk mást.

aug. 7. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 veszettkecske ***** válasza:
74%

15# kihagytam valami fontosat:

kizárólag az általa kibocsájtott/visszavert fényt látjuk. Sosem látunk mást.

De 14 írta le legjobban.

aug. 7. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 A kérdező kommentje:
#14 De akkor sem ugyanaz a saját fénykibocsátás és a fényvisszaverés. Ha fényvisszaverésről van szó, akkor azt a fényt maga az objektum veri vissza és ezzel magát az objektumot látod. A visszavert fény maga az, ami a láthatóságot adja. Ami fényt bocsát ki, mint a Nap, vagy az izzószál, ott a fény miatt nem látható maga az objektum. Izzószál esetében, ha le van kapcsolva, akkor tisztán látható az izzószál, hiszen olyankor csak visszaver. Látható például, hogy spirál alakban van feltekerve, mint itt: [link] Ha fel van kapcsolva, nem látod:
aug. 7. 14:52
 18/32 A kérdező kommentje:

#17 folyt.


[link]


A szűrőket meg félreértetted, ott nem a szabad szemre gondoltam, hanem pl. ha fotózni akarjuk. Például: [link] Ilyenhez spec szűrők kellenek, amivel a látható (és egy rakás nem látható) fényt kiszűrnek, mert anélkül nem lehet a fény "mögé" látni.

aug. 7. 14:53
 19/32 veszettkecske ***** válasza:
74%

Lehet ótári nagy baromságot írok, de lehet quantum szinten a visszavert fény saját fény? Mi veri vissza a fotont? , vagy a hullámot?

mert ilyet találtam:


"Nagyon rövid időn belül az elektronok elveszítik a fotontól nyert energiájukat, és ismét fény formájában leadják. Az elnyelt és visszavert fény mintázatában bekövetkező változások visszaverődéseket és színeket adnak – tehát az asztalt és a falat szilárdnak látjuk."

aug. 7. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nehéz úgy beszélgetni, ha valaki nem ismeri a szavak jelentését, de kreál rá valami önkényeset. Majd véletlenszerűen használja erre arra.

A kommunikáció alapfeltétele, hogy a két kommunikáló fél az e célra használt jelrendszert ( itt szót) azonos módon értelmezze. E feltétel itt szinte alig teljesül.


Itt van például a kérdés. Ha nem azonos módon értjük a "lát" emberi cselekvést (folyamatot), akkor nincs tovább. A kérdésben szereplő "lát" szó a kérdezőnél más, mint az átlagembernél, a tudományos megfogalmazáshoz pedig köze sincs (és esélyem sincs megvilágítani, mert fogalmam sincs, mit értünk azonosan). Látásról a fogalom ismerete nélkül nem tudom, hogyan kell beszélgetni.

aug. 7. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!