Van kivétel arra a "szabályra", hogy minden, amit szabad szemmel látunk, azt kizárólag az általa visszavert fény miatt látjuk?
Adott a fenti kijelentés: minden, amit látunk, azt az általa visszavert fény miatt látjuk.
Elsőre azt hittem hülyeség, hiszen mi a helyzet a fénykibocsátó dolgokkal? Legegyszerűbb példa talán a Nap. A Napot szabad szemmel látjuk, de nincsen semmi fényforrás, ami visszaverődhetne róla. Még ha lenne is, a Napot alkotó gázok által visszavert fény szabad szemmel láthatatlan. Mégis látjuk a Napot, tehát a kijelentés téves.
De tényleg látjuk a Napot? Csak a kibocsátott fényét látjuk, nem pedig magát a Napot. A Nap az egy "gázfelhő", erősen leegyszerűsítve. Nem a gázokat látjuk, hanem csak a fényt, tehát nem magát a Napot. Vagy például egy izzószálas villanykörte. Felkapcsolt állapotban, látom hogy ott van, de igazából nem látom. Az izzószál láthatatlan. Csak a fényét látom. Egy gyenge fényerejű izzó esetében tisztán kivehető az izzószál a kibocsátott fény közepén, de akkor is csak az izzása látható.
Akkor tulajdonképpen a saját fénnyel rendelkező dolgok láthatatlanok szabad szemmel, nem?
"De tényleg látjuk a Napot? Csak a kibocsátott fényét látjuk, nem pedig magát a Napot. "
Tényleg látjuk a Napot. Az, hogy látunk valamit, azt jelenti, hogy az általa kibocsájtott vagy visszavert fényt érzékeljük. Tehát ha "csak" az általa kibocsájtott fényt látjuk (közvetlenül), akkor a Napot látjuk.
"Az izzószál láthatatlan."
Miért is volna láthatatlan?
"Akkor tulajdonképpen a saját fénnyel rendelkező dolgok láthatatlanok szabad szemmel, nem?"
A logikád alapján az összes létező dolog láthatatlan. Hiszen azon tárgyak esetében, aminek nincs saját fényük, is csak a tárgyról visszaverődött fénysugarakat érzékeled a szemeddel, nem magát a tárgyat. Így viszont nem sok értelme van a láthatóság és láthatatlanság fogalmának.
A saját fénnyel rendelkező dolgok a saját, vagy az egyben róluk visszaverődő fény miatt is látszódnak.
A csillagászatban az is nagyon gyakori eset, hogy a dolgok a saját fényelnyelésük folyományaként látszódnak.
A régi Nokia 3330 és ahhoz hasonló telefonok kijelzőit még akkor tervezték, mikor még nem volt általános a szuperfényes ledek használata. Ezért a láthatóságukat sötétben az akkoriban nagyon megbízható de rossz hatásfokú sárgászöld LED alávilágítás biztosította, mely az erősödő fényben fokozatosan elvesztette a dominanciáját.
Így a kijelző akár direkt napfényben is olvasható maradt, gyakorlatilag 100%-os reflexiós üzemben. Ezt a trükköt a mai 100%-ig transzmissziós TFT kijelzők már nem tudják!
#3 Ez már lehet valami filozófiai kérdés, mintsem tudományos. :D Te azt mondod, hogy a kibocsátott fény az a forráshoz tartozik, vagy maga a forrás, de nálam ez így nem fér össze. Az én szememben a pl. Nap által kibocsátott fény nem maga a Nap. Most képzeljünk el egy alternatív Napot, amiben teljesen leáll a fúzió. Az összetétele 100%-ban megegyezik a valódi Napéval, csak nincs fúzió, nem bocsát ki fényt. Ez a Nap semmivel sem kevesebb, vagy semmivel sem kevésbé Nap, mint a valódi Nap. Az összetétele 100%-ban megegyezik, tehát fúzió ide, fénykibocsátás oda, a Nap ezek nélkül is Nap, mert ezek nem a Nap részei, ezek csak az állapotát jelölik.
De amúgy értem amit mondasz és abszolút jogos. Ezért is gondolom, hogy lehet nincs is erre normális tudományos válasz, csak a filozófián múlik az egész, hogy ki hogyan értékeli.
"Az én szememben a pl. Nap által kibocsátott fény nem maga a Nap."
Nyilván nem maga a Nap. Én sem állítottam az ellenkezőjét.
"Ez a Nap semmivel sem kevesebb, vagy semmivel sem kevésbé Nap, mint a valódi Nap."
Kivéve azt a fúzió dolgot...
"Az összetétele 100%-ban megegyezik, tehát fúzió ide, fénykibocsátás oda, a Nap ezek nélkül is Nap, mert ezek nem a Nap részei, ezek csak az állapotát jelölik."
És ezzel mire akarsz kilyukadni? Ha lekapcsolod a lámpát (és nincs más megvilágítás), akkor azt sem látod. Pont azért, mert nem bocsájt ki fényt (és nem is esik rá fény, amit visszaverjen).
De akkor megkérdezem: szerinted mi az amit látunk? (A fényen kívül értelemszerűen.)
Kérdező - a te problémád az, hogy abszolút a fizikai valóság figyelmen kívül hagyásával elmélkedsz a világ dolgairól!
Ez a módszer jellemző a fantasy-regényírókra, teológusokra, stb. - de most a "Természettudományok" kategóriában vagyunk. Ezért légy olyan aranyos és fogadd el, hogy minden szemmel látható objektum a felületéről távozó fény miatt látszik annak, aminek az látható.
Csak ez a fény látható és közben teljesen mindegy, hogy maga az objektum ezt passzívan, aktívan, vagy a kettő mechanizmus kombinációjaként bocsájtja ki.
Kérdező írja:
"Most képzeljünk el egy alternatív Napot, amiben teljesen leáll a fúzió. Az összetétele 100%-ban megegyezik a valódi Napéval, csak nincs fúzió, nem bocsát ki fényt. Ez a Nap semmivel sem kevesebb, vagy semmivel sem kevésbé Nap, mint a valódi Nap."
Válasz:
Nincs olyan, hogy fúzió nélküli és nem fénylő Nap, mert egy csillag szerkezete csakis dinamikus jelenségként létezhet. Fúzió hiányában azonnal megsemmisülne, vagyis átalakulna valami teljesen más méretű és kinézetű objektummá!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!