Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetne egy áram...

Hogyan lehetne egy áram termelő rendszert építeni ami a Föld-Hold mozgási energiájából csinál végtelen áramot?

Figyelt kérdés
Csak elméleti a kérdés, elméleti válaszokat várok.
2023. júl. 23. 11:16
1 2 3 4 5
 31/41 anonim ***** válasza:
100%

Az a szintű technológia, ami az általad felvázolt kaliberű szerkezetek megépítését lehetővé teszi, a jelenlegi energiaválságunkra is sokkal jobb megoldást fog kínálni. Mondjuk sokkal könnyebb hatalmas napkollektorokat építeni az űrbe, és azokkal termelni áramot, mint egy 7,34*10^22 kg tömegű testet megmozdítani, vagy a forgását megváltoztatni. (Ekkora ugyanis a Hold.)


Még akkor is, ha ez az összekötjük a Holdat és a Földet egy kábellel ötleted megvalósítható lenne. A többiek ellenvetései mellé én felhoznék egy újat, amit csodálkozok hogy még senki nem vetett fel: a Hold nem tökéletes körpályán kering, azaz nem mindig ugyanolyan messze van tőlünk. Tehát ha összekötöd a Földet és a Holdat egy olyan kábellel, ami földtávolban feszes, akkor a pálya többi pontján nem lesz az, mert a Hold közelebb lesz a Földhöz, mint amilyen hosszú a kábel.

2023. júl. 23. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/41 anonim ***** válasza:

Még nem menne, ez már világos. De a jó hír, hogy még nincs minden veszve, és ha rágyúrsz a számolós témára, akkor ezt a beteljesülést is elérheted. Hidd el nekem - nagyon megéri!

:)

2023. júl. 23. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/41 sadam87 ***** válasza:
100%

#31

"a Hold nem tökéletes körpályán kering, azaz nem mindig ugyanolyan messze van tőlünk"

Így van! Ugyanezért nem működne a Holdhoz rögzített gyűrű, amit a kérdező a 19. válaszban említett.

2023. júl. 23. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/41 A kérdező kommentje:

"akkor a pálya többi pontján nem lesz az, mert a Hold közelebb lesz a Földhöz, mint amilyen hosszú a kábel."


Ez nem probléma ha folyamatosan feszesen lehet tartani a kábelt annak mindkét végén történő távolság függvényében automatizált feltekerése illetve kiengedése által.

2023. júl. 23. 21:06
 35/41 sadam87 ***** válasza:
100%

#34

Akkor havonta 40 000 km kábelt kéne felcsévélni és vissza, mert kb. ennyit változik a pálya során a Föld-Hold távolság. Az mondjuk elég nehezen lenne megoldható (és cserébe jó sok energiát igényelne).

Egyébként ha a Földhöz akarod rögzíteni a kábelt, ahogy a 31. válaszoló írta, akkor azzal lenne más gond is:

1. Ahogy krwkco már a 9. válaszban leírta, nem ismerünk olyan anyagot, ami ezt kibírná. És az ez alatt önmagában az összekötést értem, ha erőhatást próbálnál így közvetíteni, ahhoz még sokkal erősebb anyagú kábel kéne.

2. Mivel a Föld is forog és a Hold is kering, ezért a Föld felszínén levő rögzítési pontot folyamatosan változtatni kéne. kb. 1600 km/h-val kéne a rögzítési pontnak rohangálni a Föld felszínén. Beleértve az óceánokat is. Az elég bajosan megoldhatónak tűnik.

3. A fenti okok miatt (és a Hold librációja miatt) egyéb "rángató" hatások is volnának.

Szóval nem nagyon tudom elképzelni, hogy lehetne kivitelezhető (arról még nem is beszélve, hogy esetleg gazdaságosan üzemeltethető.)

2023. júl. 23. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/41 anonim ***** válasza:
100%

"kb. 1600 km/h-val kéne a rögzítési pontnak rohangálni a Föld felszínén. Beleértve az óceánokat is."


Oh igen a Föld nem egy tökéletesen sima gömb ám. Vannak hegyei például. És légköre...


(Meg tengelyferdesége, a Holdnak pedig jelentős inklinációja, de ez már mellékes.)

2023. júl. 23. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/41 anonim ***** válasza:
Egy óriási mágnes a Holdra, a Földön meg gigantikus tekercseket
2023. júl. 23. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/41 sadam87 ***** válasza:
100%

#36

"Oh igen a Föld nem egy tökéletesen sima gömb ám. Vannak hegyei például."

Ez a pluszminusz 40 km-es távhoz képest szinte már jelentéktelennek tűnik. 🤣

"És légköre..."

Igen, én is ezt gondoltam az egyik problémának.

"(Meg tengelyferdesége, a Holdnak pedig jelentős inklinációja, de ez már mellékes.)"

A tengelyferdeséget a Nap körüli pályához szokták viszonyítani, az itt nem releváns.

A Hold inklációja viszont fontos, ez lenne az egyik "rángató" hatás, amire célozni próbáltam.

2023. júl. 23. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/41 anonim ***** válasza:

5-ös és 16-os vagyok.

Félreértettem, nem fontoskodni akartam. Bocsánat, hogy emiatt sok mondatot kellett feleslegesen írnod!



Ahogy írod ezt "egy ilyen eszközből sokkal több energiát lehetne kivenni mint az árapály erőművekből.", úgy felmerül bennem a kérdés, hogy milyen célból kezdtél el ezen a kérdésen gondolkozni? Az emberiségnek szeretnél több energiát (és olcsóbban) adni, hogy megkönnyítsd az átlagemberek (vagy a nyomorban élő emberek) életét? Energia van bőven, mégsem kapják olcsón a szegények. A milliárdosoknak ugye sok pénzük van, de mégsem jellemző rájuk, hogy bőkezűen osztogatnák a szegényeknek. Ha tehát fel is találnál valami hiper-szuper dolgot, akkor az emberiség korántsem olyan mértékben profitálna belőle, mint ahogy azt várnád - feltéve, ha az indíték az említett "segítség az embereknek". Sosem fognak 1kw energiát mondjuk 5 Ft-ért árulni. Mindent a lehető legdrágábban (azaz amennyire csak lehet, olyan drágán) akarnak adni. Akiknek pedig nincsenek milliárdjaik, ők nem tudják még közösen sem összedobni a pénzt egy ilyen gigantikus befektetésre (most eltekintve attól, hogy fizikailag többen is leírták, hogy mik miatt kivitelezhetetlen). És azért nem profitálnának az átlag/szegényemberek olyan mértékben, mint ahogy azt várnád, mert a pénz a befektetőknél van, és emiatt rajtuk múlna (90%-ban?), hogy mennyibe kerül az áram tőlük. Az árakat pedig, ha mégis lenyomod az alá, amennyiért a legtöbben árulják, hááát...igen csak megnehezítenék a te vagy a céged életét, mert ez azt jelentené a szemükben, hogy ellopod a vásárlóikat.


Akartam írni az űrbe telepített napelemrendszer tervezését, de 31-es hozzászóló megelőzött. (És napelem, nem pedig napkollektor! A kettő merőben különbözik egymástól.)

Íme két cikk róla:

[link]

[link]


Sok jövőbeli project-nél sok előre nem látott probléma és hiba szokott felmerülni. Egy ilyen mértékű (mármint olyan mértékű, amilyet még nem építettek) szerkezet vagy rendszer megépítésénél (és ismét eltekintek attól, hogy fizikailag lehetetlen) sokkalta több probléma és hiba merülne fel. Sok hibát még az ennél "sokkal egyszerűbb" szerkezeteknél is nehezen orvosolnak.


A kábelek feszességéről pedig: A hidakat kábelekkel feszítik ki / erősítik meg, és mégis mindegyik hídnál jól látni, hogy középen rendesen bemélyül. A hidak pedig csak néhány száz méter hosszúak...A pókháló anyaga a legjobb ismert "kötél", csakhogy rendkívül sokat kellene belőle gyűjteni, és rendkívül hőérzékeny.


A hideg és a meleg légköri viszonyokat pedig már nem is kell említeni.


A kérdés kapcsán elgondolkoztam azon, hogy a meteorok mozgási energiáját lehetne hasznosítani. Idáig nem találtam megvalósítható ötletet. Jónak hangzik, de messze túl van a jelenlegi technológiai határunkon.

Kisebben kell tehát tervezni, valósághoz mérten.


Remélem valamelyest tudtam kompenzálni a részlegesen kisiklott hozzászólásaimat.

2023. júl. 24. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/41 A kérdező kommentje:
Érdekesnek találom azokat amiket írtál, főleg az energia árakkal kapcsolatban. Úgy érzem rá tapintottál a lényegre ami sajnos nem ad túl sok okot a bizakodásra ha ennyire inhumánus hozzá állásásuk van azoknak akiknek ténylegesen hatalmukban állna változtatni a dolgokon. Még csak nem is arról van szó hogy irigyli az ember hogy kereskednek, hanem az a brutális hogy tényleg annyit kérnek érte amennyit csak lehet, lehetőleg minél többet. Tök mindegy hányan éheznek, fáznak, nélkülöznek.
2023. júl. 24. 18:01
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!