13,5 milliárd évvel ezelőtt, egy végtelenül forró és sűrű pont terjedni kezd. Létrejön a tér, az idő és az anyag, a Világegyetem. Mi válthatta ki ezt a teremtő eseményt, és miért?
Aki látott már mérési jegyzőkönyvet grafikus ábrázolással és elméleti előrejelzéssel az tudja, hogy be szokták rajzolni egy diagrammra az elméleti előrejelzést és a mért görbét is.
2006 előtt volt jópár olyan kozmológiai modell amely azóta kiesett amikor felküldték a COBE-műholdat. A mért érték annyira pontosan illeszkedett a ma ismert legjobb kozmológiai modell által előrejelzett kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás spektrumával, hogy az eltérés kisebb volt mint a görbe ábrázolásához használt vonal vastagsága. Ez után ki is osztották a megfelelő Nobel-díjjakat.
Bár ez önmagában nem bizonyíték a "teremtés" időpillanatának nem létezésére, én csak azt mondom, hogy a modell szerint nincs ilyen időpillanat. Ha egy számegyenesnek tekintjük az ősrobbanás által eltelt időt akkor a nulla időpont lenne az ősrobbanás kezdetének időpontja, ez az időpont viszont nem létezik legalábbis a modell szerint. Matematikából meg ismerjük, hogy ez egy alulról nyílt intervallum vagyis nincs legkisebb eleme. Minden elemnél van kisebb elem, minden elem nagyobb mint nulla. Azaz nincs legelső időpont. Minél jobban közelítjük a nulla időpillanatot annál forróbb "őslevestben" "találjuk magunkat".
Habár ez a számegyeneses példa sem teljesen precíz, de a kérdés lényegét tökéletesen szemlélteti. Milvel ott van például az általános relativitáselmélet és a táguló világegyetem modell, így az egy erős egyszerűsítés ha ilyet mondunk hogy 13,5 milliárd éves a világegyetem, de ez már a kérdés szempontjából részletkérdés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!