Hubble-állandó és a vöröseltolódás mértéke?
Kedves Fórumtársak!
Előre elnézést kérek a kozmológiában jártas olvasóktól, de egy (legalábbis ilyen irányban) félművelt kívülálló sok értetlenséggel áll a 74 km/sec/Mpc nagyságú Hubble állandó, és a 13,8 milliárd fényév "látótávolságunk" előtt.
Ha szerény számításom helyes, akkor a 13.800.000.000 fényév nagyjából 4230 Mparsec. Ha ezt megszorozzuk a 74 km/sec/Mpc Hubble-állandóval, akkor azt kapjuk, hogy a legtávolabbi ismert galaxisok 313.000 km/sec sebességgel távolodnak...
Ha a számítás véletlenül helytálló, akkor hogyan fedezhetünk fel egy olyan objektumot, melynek távolodási sebessége nagyobb a fényénél is??? És ha ez mégis sikerülne, a vöröseltolódása "teljes" (fentiek szerint még ennél is nagyobb) lenne, vagyis a fényt nem mint hullámot látnánk, HANEM??
Köszönettel; Tambi.
Bocsánat, még valami:
Ha λ = λ0*(c-v)/c
akkor a hullámhossz nem is nulla, hanem egyenesen negatív...
"Ha a számítás véletlenül helytálló, akkor hogyan fedezhetünk fel egy olyan objektumot, melynek távolodási sebessége nagyobb a fényénél is???"
Sehogy, a fénye nem ér ide, a számunkra látható világegyetem nem a teljes univerzum pont emiatt. Van egy határ amin túl már nem tudunk érzékelni elektromágneses hullámokat.
"És ha ez mégis sikerülne, a vöröseltolódása "teljes" (fentiek szerint még ennél is nagyobb) lenne, vagyis a fényt nem mint hullámot látnánk, HANEM??"
A fény alatt elektromágneses hullámot értünk. Attól hogy a hullámhossza változik még az marad. A látható fénynél nagyobb hullámhosszú elektromágneses hullámok az infravörös, mikrohullám, rádióhullám. Efelé tud eltolódni a látható fény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!