Ha másik bolygón élnénk, akkor is kb 13 milliárd évesnek számítana a világegyetem?
Ugye a gravitáció és a sebesség hatással van az időre is, nagyobb gravitációnál mondjuk ami 10 év, az a Földön 25 év, csak egy példa, de szerintem értitek mit akarok mondani.
Mi van akkor ha valaki egy fekete lyuk mellől vagy bármilyen nagy gravitációs mezőből mérné a világegyetem korát, tulajdonságait, akkor hogyan számolná ki, hogy 13 mrd éves? Teszem azt ott kétszer "lassabban" telik az idő, mint a Földön, akkor neki 6-7 mrd éves lesz az univerzum? Vagy valami köze van ehhez a fény abszolút sebességének és ott is 13 mrd lesz? De akkor ez nem mond ellent a földi időnek? Hogy van ez?
"Teszem azt ott kétszer "lassabban" telik az idő, mint a Földön, akkor neki 6-7 mrd éves lesz az univerzum?"
Vagy lehet nem is jól írtam, mert 26 mrd éves lesz neki?
Igen van, de nem úgy.
A világegyetem kora nem attól függ, honnan mérjük. Sőt a mérés eredménye se.
Valójában jó kérdés.
Attól, hogy egy bolygó saját ideje jelentősen eltér a környező térétől, attól csak a mértékegység fog változni. Ha pedig mondjuk még nem jöttek rá az idő relatív voltára, akkor is gyanús lehet, hogy a távoli események nem egyeznek a bolygón végzett kísérletekből következő elméletekkel, így mindenképpen korrigálnának.
Úgye tudod, hogy mértékegységeink VISZONYSZÁMOK?
Egy év az az idő, míg a Föld megkerüli a Napot.
Az Univerzum másik sarkában keringő bolygó más idő alatt keröli meg központi csillagát, tehát az ottani egy év nem azonos a földi egy évvel.
Az Univerzum nem többszörös kialakulással jött létre, a Nagy Bumm csak egyszer történt, tehát életkora nem függ az észlelés helyétől.
.
"akkor neki 6-7 mrd éves lesz az univerzum?"
Igen, ám ez az idő ugyanannyi, mint amit mi 13 milliárd évesnek mondunk.
Jól sejted a dolgokat, kérdező.
Az előzők mind butaságokat írtak.
Ha erős gravitációs térben vagy, akkor tényleg másképp telik az idő. Így mérve - még földi években is - más lesz a világ kora.
Más kérdés, hogy pl. a Nap felszíne, ahol egy pillanat alatt palacsinta lennél, még nem számít különösebben erős gravitációs térnek. Ott mérve még elég kicsi lenne a különbség.
Azt kell megérteni, hogy az idő relatív.
Mivel a fénysebesség állandó, ezért ha egy feketelyuk szélén ücsörögsz, akkor is pontosan ugyan olyan sebességgel fogod arcon kapni a fotonokat abban a térrészben. Hogy ez lehetséges legyen, az időnek kell lelassulnia.
Ha egy fénysebesség 90%-ával haladó űrhajón ülsz a kezdetek óta, akkor - hogy az űrhajón se lehessen megszegni a fénysebességet a fénynek, ott is lelassul az idő. Tulajdonképpen tér és idő együtt nyúlik.
Ezért nincs is értelme időről külön beszélni, mert az egy általunk alkotott mesterséges valami.
Viszont a modelleinkből és a méréseinkből (3 külön módszerrel) 21M év sáv pontossággal meghatározták az Univerzum korát, és mivel a fénysebesség állandó, ebből már megfejthető az "idő". Ugyan az a gumiszalag mindenhogyan, csak különféle torzulásokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!