Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 13,8 milliárd év?

Tambi3 kérdése:

13,8 milliárd év?

Figyelt kérdés

Kedves Fórumtársak!


Amennyire én tudom, legjobb eszközeinkkel "ellátunk" 13,8 milliárd fényév távolságra. Nyilván az univerzum összes létező irányába.


Sekélyes ismereteim szerint:

1. ha a fény 13,8 milliárd év alatt "csupán" 13,8 milliárd fényév távolságot képes megtenni, és természetesen nem mi vagyunk az univerzum "közepén" (hiszen állítólag nincs neki ilyen), akkor a fentiek értelmében a világegyetemnek 27,6 milliárd fényév átmérőjűnek kell lennie.


2. ha kellő ideig nézünk bármely irányban a kozmosz mélyére, ugyanolyan kezdetleges galaxisokat, esetleg csillagkezdeményeket láthatunk, ám ezek valaha egyetlen "ősatom"-ot alkottak.


3. A fény sebessége állandó, és semmi meg nem haladhatja azt.


A kérdés:

Attól tartok, hogy a "világegyetemet nem úgy számolják", de hogy a patvarba kerültek az "alkatrészek" 27,6 milliárd fényév távolságra egymástól 13,8 milliárd fényév alatt???


Laikusként értem én, hogy nincs tér, meg idő, csupán téridő, de mégis arra kérlek benneteket, hogy lehetőleg kíméletesen, a magasabb matematika mellőzésével, csupán keresetlen szavakkal magyarázzátok meg nekem (esetleg másnak is...).


Nem ígérhetem, hogy meg is értem, de nagyon hálás lennék...


Köszönöm szépen!



2018. szept. 4. 19:16
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

infláció

[link]

2018. szept. 4. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
86%

"Attól tartok, hogy a "világegyetemet nem úgy számolják", de hogy a patvarba kerültek az "alkatrészek" 27,6 milliárd fényév távolságra egymástól 13,8 milliárd fényév alatt???"


Van két autód, mindkettő végsebessége 100km/h, a gyorsulást most elhanyagoljuk. Elindítod őket ellentétes irányba egy óra múlva 200km-re lesznek egymástól úgy hogy 100km/h a végsebességük.Ez hogy lehetséges? :D

2018. szept. 4. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

A világegyetem keletkezése mintegy 13,7 milliárd évvel ezelőtt volt, azaz kb ekkora lenne az "elméleti" látósugarunk, DE az univerzum tágulása miatt a kb 3 milliárd fényévre tőlünk kb 13 milliárd évvel ezelőtt kibocsájtott fényt tudjuk max látni, aminek a kibocsátója viszont azóta már kb 30 milliárd fényévere távolodott tőlünk, azaz kb ekkora a "tényleges" látósugarunk. Hogy pontosabb értéket is írhassak megnéztem, jelenleg 46 milliárd fényévre becsülik a Hubble-sugarat(a látható univerzum sugarát).

[link]

2018. szept. 4. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
100%
Kérdező, a világegyetem jelenlegi átmérője 98 milliárd fényév. Ez úgy lehetséges, hogy beleszámítják a gyorsuló tágulást. Magyarán mi nem láthatunk el soha, a világegyetem szélére, max csak 13,8 milliárd fényév távolságra.
2018. szept. 4. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"akkor a fentiek értelmében a világegyetemnek 27,6 milliárd fényév átmérőjűnek kell lennie."


Ez a látható világegyetem, az univerzum gyorsabban tágul,v agy legalábbis kezdetben gyorsabban tágult a fénysebességnél.

2018. szept. 5. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 dq ***** válasza:
100%

> Attól tartok, hogy a "világegyetemet nem úgy számolják", de hogy a patvarba kerültek az "alkatrészek" 27,6 milliárd fényév távolságra egymástól 13,8 milliárd fényév alatt???


A fénysebesség, mint felső korlát csak inerciarendszerekben mért sebességre érvényes.


Nem érvényes:

- két test egy adott rendszerben vett relatív sebességére

- nem inerciarendszerekben.


Hogy a mi látható univerzumunk egyik felén élő mit lát a látható univerzumunk másik felén élőből, ha már ilyen gyorsan távolodnak?


Erre az egyik válasz az, hogy nem lát el addig, minket is éppen az ősrobbanás korában látnak (ahogy mi is őket).

(Fizikailag az ősrobbanás előtti 13 milliárd éves részét látná az akkori világnak, de az ősrobbanáson nem látunk át, gondolom ők sem.)


A másik választ meg az inflációs elmélet hordozza: egyszer a múltban hirtelen minden sokkal távolabbra került egymástól, mint volt. Az általunk látható univerzum két végének akár információja is lehet egymásról az infláció előtti időkből (ezért ugyanolyan hőmérsékletű a háttérsugárzás), majd ezt az oksági kapcsolatot az infláció megszüntette, és azóta sem tudnak egymásról :(

2018. szept. 5. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen kedves Barátaim!


Elolvasván hasznos válaszaitokat és a linkeket is, egóm nagyjából annyit változott, mint mikor a vörös óriásból fehér törpe lesz...


Állítólag; "aki tudását öregbíti, bánatát öregbíti", így tehát roppant szomorúnak kellene lennem...


Köszönöm még egyszer.

2018. szept. 5. 20:54
 8/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"egóm nagyjából annyit változott, mint mikor a vörös óriásból fehér törpe lesz..."

Ne bánd.

A fehér törpe talán kisebb, de fényesebb. :)

2018. szept. 6. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
28%
A világegyetemnek van , volt , és lesz közepe. Innen indult az osrobbanás.
2018. szept. 7. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm még egyszer kedves Barátaim!
2018. szept. 8. 19:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!