Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik-e valami olyan a...

Létezik-e valami olyan a fizikai világban, ami végtelen?

Figyelt kérdés

Einstein állítólag azt mondta egyszer, hogy "csak két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi hülyeség, bár a világegyetemben nem vagyok biztos." Ez egy szellemes 'bon mot', de komolyan is érdekelne a fizikai végtelen problematikája. A kérdésem nem a matematikai végtelenre vonatkozik, hanem a fizikai világra, amelyben az objektumok és a tulajdonságaik mintha mind végesek lennének. A fény sebessége határsebesség, a fizikai mennyiségek kvantáltak, a mai fizikai tudás szerint az időnek volt kezdete és az Univerzummal együtt valószínúleg vége is. Az ismert Világegyetem nagysága, tömege és részecskéi száma véges. A tér és az idő a Planck hossz- és időegységnél kisebb skálán nem értelmezhető stb. A fizikai világot leíró matematikai modellekben előbukkanó végtelen mennyiségekről azt tartják, hogy ezek valójában nem végtelenek, hanem azt jelzik, hogy az adott ponton/tartományban már nem érvényes az adott modell.


Tehát van-e egyáltalán végtelen a fizikai világban?



2023. jún. 4. 12:12
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
9%
Az emberi hülyeség, aljasság, agresszió, rombolási vágy.
2023. jún. 4. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
98%

Vannak végtelen dolgok, de valszeg ezek unalmasak lesznek neked.


Például a szórási hatáskeresztmetszet végtelen nagyságú coulomb taszitás esetén, ami arra utal, hogy az coulomb erő hosszú hatótávú, lassan cseng le.


Kvantumtérelméletben a propagátor p=m esetén divergál, azaz végtelen, ami meg azt jelenti, hogy van a kvantum mezőnek egy olyan konfigurációja p=m impulzusnál, ami stabil, és végtelen messze el tud jutni. Ezt nevezzük részecskének, és m a tömege.

2023. jún. 4. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
#2.: Konkrétan egy szót se értek belőle, de ha adsz hozzájuk olyan forrást, ami esetleg középfokú matek ismeretszinttel megérthető, azt megköszönöm.
2023. jún. 4. 12:27
 4/15 A kérdező kommentje:
#2: "végtelen nagyságú Coulomb taszítás" - ténylegesen van ilyen a fizikai világban?
2023. jún. 4. 12:31
 5/15 anonim ***** válasza:
46%

Szerintem a világegyetemet nyugodtan tekinthetjük végtelennek. Már a látható része is elképzelhetetlen, és még azon kívül is van.

A fekete lyukakban lévő szingularitás is végtelen. Oké, nem tudjuk megtapogatni, mert ezek csak fogalmak, de én simán megszavazom, hogy ezek végtelenek.

Közhelyes példa, de ha elindulsz körbe a Földön, akkor végtelen ideig mehetsz, nem lesz vége a túrának.

Hétköznapi életünkben nincsenek végtelen dolgok.

2023. jún. 4. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

#2es vagyok.


Igen, itt már kell sok előzetes fizika tudás, hogy érthető legyen.


Nem a Coulomb taszítás végtelen nagyságú, hanem mivel nem cseng le exponenciálisan, emiatt végtelen messze lévő részecskékre is hat.


Még egy példa eszembe jutott. Másodrendű fázisátalakulás esetén a korrelációs függvény divergál, azaz ott is végtelen messze lévő részrendszerek befolyásolni tudják egymást.


Plusz ferromágneses esetben a szuszceptibilitás is végtelen, amit úgy lehet értelmezni, hogy nulla külső mágneses tér esetén is orientálódnak a spinek.

2023. jún. 4. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
#6: Köszönöm, majd próbálok utána olvasgatni a felvetett példáknak. A Coulomb példa elsőre inkább hipotetikus/matematikai végtelennek tűnik, ui. a "végtelen távolságban lévő részecske" inkább tűnik elméleti felvetésnek, mint a fizikai valóság objektumának.
2023. jún. 4. 13:19
 8/15 anonim ***** válasza:
Vedd úgy a végtelen távolt, hogy bármilyen távol vannak.
2023. jún. 4. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Igen, ez egy érdekes példa. Ha jól értem, arról van szó, hogy végtelen távolságban lévő részecskére is képes (lenne) hatni a taszítóerő, mert semmilyen távolságban nem 0. OK. De ha belehelyezzük ezt a modellt fizikai valóságba, akkor (ha jól értem?) az adódik, hogy a taszítás mindig véges távolságban lévő részecskék között hat, véges erősségű (és véges sebességgel terjed).
2023. jún. 4. 13:46
 10/15 anonim ***** válasza:

#5

"Hétköznapi életünkben nincsenek végtelen dolgok."

Hát már hogy ne volna! Pl az ékszíj hajtás is egy végtelenített hajtás és ugyan csak hétköznapi!

2023. jún. 4. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!