Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az Északi-sarkot nem...

Ha az Északi-sarkot nem borítja összefüggő jégtakaró, mint a Délit, akkor hogy tud ott is ugyanolyan hideg lenni, mint az Antarktiszon?

Figyelt kérdés
tegnapelőtt 15:10
 1/8 anonim ***** válasza:
89%
Az Észak-sark az Arktisz legészakibb pontja, az Arktisz pedig konkrétan egy kisebb kontinensnyi úszó jégkocka az Északi tengerben. Mire gondolsz pontosan, mikor azt írod, hogy "az Északi-sarkot nem borítja összefüggő jégtakaró"?
tegnapelőtt 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Sarkkört is írhattam volna, valóban. De északon is ugyanolyan kiterjedésű vastag jég van, mint délen?
tegnapelőtt 15:29
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Az Arktisz felszíni kiterjedése változik tél-nyár között, kb. 6-14 millió km2, az Antaktiszon a jégtakaró felszíni mérete kb. állandó 14 millió km2 (ez is változik a tél-nyár között, de sokkal kisebb mértékben). Viszont az Északi sarki jégtakaró az csak pár méter vastag, az Antarktisz jege pedig egy diszkoszra hasonlít, és 4 km is van a legvastagabb pontján.
tegnapelőtt 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A Déli-sark sokkal hidegebb.
tegnapelőtt 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
5%
Azért mert kevésbe süt oda a nap, messzebre kell mennie a sugaraknak szóval hidegebb is van, mint pl az egyenlítőnél
tegnapelőtt 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

Igen, az Antarktisz hidegebb, az évi átlag hőmérséklet 0°C alatt van, amíg az Arktiszon fölötte.

A hideget nem maga a jég kelti, viszont a nagy tömegű jég akkumulálja a hideget, jobban tartja, mert a felmelegedéséhez energiára (hőre) van szüksége.

Az is érdekes, hogy a globális felmelegedés az északi sarkvidéken erősebb folyamat , mint általában, már nem emlékszem pontosan, de három és öt °C között van valahol, ami döbbenetesen nagy érték.

tegnapelőtt 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
#6 A korrektség kedvéért azért tegyük hozzá, hogy a sarkvidéket eleve sokkal markánsabb éghajlati kilengések jellemzik, 1920-1940 is volt egy elég intenzív melegedés (intenzívebb annál, mint amit most jelenleg átlagban a bolygón tapasztalunk), 1940-1970 között pedig egy hasonlóan intenzív visszahűlés, vissza majdnem az iparosodás előtti szintre.
tegnap 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem a Nap távolsága számít a bolygó részei között, hanem a fény beesési szöge. Minél kisebb a napfény beesési szöge, annál kisebb az adott területre jutó energia, ezért alakulnak ki az éghajlati övek. A Nap távolsága adott bolygón belül totálisan elhanyagolható, még az elipszis pálya Naphoz közelebbi és távolabbi része között sincs mérhető energiakülönbség. Nem azért van hideg, mert jég van, hanem azért fagy meg a víz, mert hideg van. Aztán majd valóban akkumulálja a hideget, de nem az okozza, hanem a fény kis beesési szöge.

De ezt egyszerűen ki lehet próbálni egy darab papírral és egy zseblámpával. Rávilágítasz egy papírlapra zseblámpával először merőlegesen, majd 45°-ban nagyjából hasonló távolságban a papírtól és megnézed, hogy a fény mikor világít meg nagyobb területet. Mivel a fényforrás energiája ugyanakkora, hiszen ugyanazt a zseblámpát használjuk, ezért, minél kisebb szögben világítjuk meg annál kevesebb energia fog esni adott területegységre. Ez fogja okozni a hideget, mivel adott területre vetítve a sarkokon a Nap által sugárzott energia kisebb, mint az egyenlítőnél.

tegnap 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!