Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik-e valami olyan a...

Létezik-e valami olyan a fizikai világban, ami végtelen?

Figyelt kérdés

Einstein állítólag azt mondta egyszer, hogy "csak két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi hülyeség, bár a világegyetemben nem vagyok biztos." Ez egy szellemes 'bon mot', de komolyan is érdekelne a fizikai végtelen problematikája. A kérdésem nem a matematikai végtelenre vonatkozik, hanem a fizikai világra, amelyben az objektumok és a tulajdonságaik mintha mind végesek lennének. A fény sebessége határsebesség, a fizikai mennyiségek kvantáltak, a mai fizikai tudás szerint az időnek volt kezdete és az Univerzummal együtt valószínúleg vége is. Az ismert Világegyetem nagysága, tömege és részecskéi száma véges. A tér és az idő a Planck hossz- és időegységnél kisebb skálán nem értelmezhető stb. A fizikai világot leíró matematikai modellekben előbukkanó végtelen mennyiségekről azt tartják, hogy ezek valójában nem végtelenek, hanem azt jelzik, hogy az adott ponton/tartományban már nem érvényes az adott modell.


Tehát van-e egyáltalán végtelen a fizikai világban?



2023. jún. 4. 12:12
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
Én kettőről tudok: a szupravezetés és a szuperfolyékonyság.
2023. jún. 4. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:
#11: Ez érdekes bár ha úgy vesszük, itt tkp. nem végtelen mennyiségekről, hanem 0 értékű jellemzőkről van szó, ami az elektromos ellenállást és a folyadék viszkozitását illeti.
2023. jún. 5. 00:20
 13/15 anonim ***** válasza:

EZ ugyanannak a dolognak két oldala.

Ha elindítasz egy ilyen körgyűrűben egy áramot, az végtelen ideig fog futni, gyengülés nélkül.

2023. jún. 5. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

#13: Ebben igazad van! A nulla és a végtelen ugyanannak a jelenségnek a két komplementer szemlélete.

Ugyanakkor itt is közbeszól a fizikai világ "tökéletlensége", ami időbeli korlátot szab a fizikai objektumok létezésének, hiszen ha a Világegyetem időben véges, akkor a szóban forgó körgyűrű sem létezhet végtelen ideig.

2023. jún. 5. 01:23
 15/15 anonim ***** válasza:

Ez igaz.

Erre mondják, hogy "amíg világ a világ"...

2023. jún. 5. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!