Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A matematikában miért vannak...

A matematikában miért vannak negatív számok? És ha már vannak, akkor miért nincsenek harmadik előjelű számok?

Figyelt kérdés

Az őskorban még csak a pozitív számokat ismerték. Aztán valaki kitalálta, hogy vannak negatív számok is. Miért nem találta ki később senki, hogy harmadik előjelű számok is vannak?


Még gyakorlati haszna is lenne.


2021. nov. 7. 00:24
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/73 anonim ***** válasza:
76%
Hogy gyakorlati példát hozzak: CNC programozás. XYZ koordinátarendszerben történik. Az X0Y0Z0 a nullpont. Ettől a ponttól mozoghatok pozitív és negatív irányba is. Nagyon megbonyolítaná az életemet, ha nem tudnék mozogni, csak tőle pozitív irányba.
2021. nov. 7. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/73 anonim ***** válasza:
76%

Sziasztok, most értem ide, igyekeztem mindent végigolvasni.

Kérdező, nem tudjuk az előtanulmányaidat, ezért kérdezem: fizikát, azon belül elektrosztatikát tanultál már?

Ha igen, akkor tételezzünk fel két egyforma fémgömböt. Ha mindkettőben ugyanannyi elektron van, mint ahány proton az atommagokban, akkor a fémgömbök eredő töltése 0 (nulla), ha valamelyikre rákötsz egy elektroszkópot, az is nullát fog mutatni.

Ha ráviszel 1 Coulombnyi elektront az egyik gömbre (feltöltöd), az elektroszkópod is mutatni fog valamit, mondjuk, hogy úgy van kalibrálva, hogy pont 1-et fog mutatni. Ha még egy Coulomb töltést ráviszel a gömbödre, akkor 2-t fog mutatni (és így tovább). Ha most levezetnéd a többlettöltést a földbe (kisütnéd a gömböt), megint nulla töltöttséget mutatna az elektroszkóp. De egyelőre csak ne vezesd le sehova!

A fémek rácsszerkezete olyan, hogy a rácsban dögivel vannak szabadon mozgó elektronok. Nosza, a másik, semleges gömbödről vezess le egy Coulombnyi töltést! Az elektroszkóp csak azt tudja, hogy a vele összekötött eszköz mennyire töltött, de hogy „melyik irányba”, azt nem, így most is ugyanúgy 1-et fogy mutatni, mint az előbb. Ha még egy Coulombot levezetsz róla, akkor már itt is 2-t fog mutatni.

Tehát mindkét gömböd 2-2 Coulombra töltött, mindkettőn 2-t mutat az elektroszkóp.

Viszont, ha most összekötöd egymással a két gömböt, akkor utána nem 4 lenne a töltöttségük, hanem nulla, ennyit mutatna az elektroszkóp is.

Te milyen képlettel írnád le ezt a jelenséget a negatív előjel bevezetése nélkül?

(Kezdőknek kicsit zavaró lehet, hogy történelmileg úgy alakult, hogy a fenti jelenséget már a régi görögök is észlelték, de mivel az atomok szerkezetéről nem sokat tudtak, így az általuk feltételezett töltés-kisütés irányát pont fordítva gondolták, mint a valóságban. Nekünk ez pont azért nem okoz gondot, mert használunk előjeleket, és így alakult az, hogy az elektron töltését negatív számmal jelöljük. Az atommagban csücsülő protonokét meg pozitívval.)

2021. nov. 7. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/73 anonim ***** válasza:
100%

#42

Jaja, ismerem a csávót, egy gyökér. :D Írt már nekem is, múltkor az oltással kapcsolatban valami olyat, hogy minden beoltott halott, vagy meddő lesz 5 éven belül, de a síromra majd tesz virágot. :DDDD

2021. nov. 7. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/73 A kérdező kommentje:

"A valóság viszont nem mást, mint a "pozitív iránnyal" ellentétesen megtett távolság."


Ennyi erővel a pozitív irányra merőlegesen is lehetne egy előjelet definiálni, meg tulajdonképpen bárhogy máshogy. A pozitív iránnyal ellentétesen megtett távolsághoz is ugyanúgy elegek lennének a pozitív számok.


"ott van a Celsius-skála"


A Celsius-skálán két nullszintet is ki lehetne jelölni, ugyanolyan hasraütésszerű lenne, mint az egy nullszint kijelölése, elvégre egyre se lenne szükség, hisz létezik legkisebb hőmérséklet.


Összefoglalva: nem létezik olyan fizikai mennyiség, ahol a negatív számokra ténylegesen szükség lenne. Nullszinteket meg bárhányat ki lehet jelölni.

2021. nov. 7. 20:17
 45/73 A kérdező kommentje:
Aki kívánja írok neki egy privit, az bizonyítaná, hogy nem ő vagyok.
2021. nov. 7. 20:18
 46/73 A kérdező kommentje:

"Ennyi erővel a pozitív irányra merőlegesen is lehetne egy előjelet definiálni, meg tulajdonképpen bárhogy máshogy."


És mivel a számok továbbra se geometriai fogalmak, ezért nem is szükséges, hogy ezek a számok valamilyen "irányban" legyenek.

2021. nov. 7. 20:23
 47/73 anonim ***** válasza:
83%

A 44-es válaszomat el se olvastad?

Túl hosszú volt? Vagy nem értetted?

2021. nov. 7. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/73 anonim ***** válasza:
76%

#47

Mi bizonyítaná, hogy nem egy másik profilról írsz?

2021. nov. 7. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/73 A kérdező kommentje:
Majd elolvasom. (Egyébként igen, túl hosszú, már az első átfutásra is láttam, hogy valami nagyon egyszerű dolgot akarsz megfogalmazni jó hosszan.)
2021. nov. 7. 20:27
 50/73 A kérdező kommentje:

#50

Miért írnék más profilról, ha arról is tudnék?

2021. nov. 7. 20:28
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!