Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Klímaváltozás ellen atomerőművek?

Pombe kérdése:

Klímaváltozás ellen atomerőművek?

Figyelt kérdés

Atomerőmű baleset miatt meghalt emberek száma:

[link]


A több évtized eltelte közben a Csernobili balesetben, és a többiben meghalt emberek száma a leges-legdurvább becslések (szvsz. köze sem lehet a valósághoz, hiszen olyanok számolták ezeket, akik atomenergiaellenesek - pl. Greenpeace szerint Csernobil miatt akár 200000 ember is meghalhatott) szerint is mikroszkopikusan eltörpül a fosszilis üzemanyagok elégetése (szén, kőolajszármazékok és földgáz) miatti halálokok száma mellett, ahol persze nem kis szerephez jutnak az ilyen jellegű erőművek.


[link]


Csak 2018-ban, több mint 8 millió ember halt meg emiatt. Hol van ehhez képest pl. a legszörnyűbb Csernobili eset is akár??? Persze lehetne szajkózni, hogy ha te haltál volna bele... De a légszennyezettség miatt az ugyanilyen érvek miért nem mérvadóak? Csak azért, mert a halottak nem egy "kis" helyen vannak, látványosan, és a csendes légszennyező gyilkos nem látható?


Valóban veszélyes az atomenergia (de hát mi nem, ami kis helyen sok energiát termel), de inkább csak lokálisan. Ám egyre rémültebben hirdetik a tudósok, hogy a klímaváltozás gyorsul, ami elképesztő léptékű világkatasztrófába torkollhat, de nem nagyon látom még vitatémaként se nagyon a "vissza az atomenergiát" tézist, a kisebb rossz kockázatának vállalása okán. Szvsz. nagyon félő, hogy az alternatív energiaforrások komolyabb kihasználhatóságának ideje jóval túlmutat azon, amikor a klímaváltozás még visszafordítható lenne. Ráadásul egyre jobban elterjednek az elektromos autók, így az elektromos áramigényünk hatalmasat ugorhat, vagyis a szükséges mennyiségű mindent elborító napkollektorok előállítási és leselejtezési folyamatainak környezetszennyezése kontrollálhatatlanul megugorhat. A szélerőművek ilyen mennyiségben már irdatlan nagy területeket foglalnak le, hatalmas és mérgező akkumulátor telepek szaporodása... stb...és szintén nem kevés anyag előállítás, szennyezés... stbstb. Geotermikus... össze-vissza fúrt föld? Gázerőművek? Mikorra lesz fúziós erőmű? Hát, nem tudom.



2021. aug. 31. 17:38
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
Talán
26 szavazat
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ❯❯
 1/98 A kérdező kommentje:

Persze az atomenergia termelésnek is vannak roppant kellemetlen melléktermékei, de azért messze nem olyan léptékben, hogy az az egész emberiséget veszélyeztetné, hiszen az csak megoldandó lokális problémákat vet fel, de a fő lényeg, hogy nincs szén-dioxid kibocsátás.


[link]


Itt a fő ellenérv: "Például a nukleáris hulladék végleges elhelyezése nem megoldott" - és akkor mi van??? Az a kérdés, hogy ez mekkora problémát okoz globális léptékben? Mert konkrétan Pakson régebben a kiégett fűtőanyagokat egyszerűen egy különösebben nem is védett nagy házban tárolták a felszínen (talán most is). Ez a tárolás dolog a klíma-probléma léptékében eltörpülő problémának látszik, és a green-infóból nem derül ki a globálisan ható veszélyességi fok se, ami így csak ijesztgetésnek tűnik.


Szóval igazándiból az érdekelne, hogy a lehetséges megoldások között miért nem kerül elő egyre erőteljesebben javaslatként az atomenergia globális elterjesztése, ha tényleg olyannyira az utolsó "percekben" vagyunk klíma-visszafordíthatóságban? A kormányok egyszerűen félnek ezzel a javaslattal előállni, és inkább pusztuljon majd a nép?


Ma pl. hallottam a rádióban, ahol begyűjtötték a csernobili katasztrófával kapcsolatban a magyar nép akkori tapasztalatait. Hát elképesztő hülyeségeket termelt ki az irracionális félelem. Pl. az egyik üzenetküldő elmesélte, hogy a katasztrófa után az összes díszhala megdöglött az akváriumában. Vajon miért nem merült fel benne az, hogy szerinte máshol ilyen miért nem volt? - ez rejtély. Vagy a természetes élőhelyeken miért maradtak meg a halak? Vagy hogy vele miért nem történt ilyen, ha a halaival igen?... :D - Érdekes, hogy a halai viszont az évi 8 millió halottat kitermelő légszennyezést vígan bírták, és az ellen nem tiltakoztak megdögléssel. :D


Vagy egyszerűen tényleg rossz ötlet az atomerőmű ebben a végveszélyes helyzetben? Vagy ezek növekvő száma sem segítene? Vagy már késő, és a zöldek gyakorlatilag tönkretették az emberiséget az állandó óbégatásaikkal, félelemkeltéssel az atomenergiával szemben?

2021. aug. 31. 17:39
 2/98 anonim ***** válasza:
92%

Egy biztos, életciklusuk vége előtt bezárni a már meglévő atomerőműveket, mint ahogy azt a németek tették, nettó idiotizmus.

Új atomerőművek építése viszont megkérdőjelezhető. Semmi több miatt, minthogy hosszú az építési idejük és még hosszabb az élettartamuk. Ilyen időtávon előrejelezhetetlen, hogy hogyan fog alakulni az energia szektor, pénzügyileg meg fog-e térülni a beruházás.

Jelenleg vödör számra öntik a pénzt az aku fejlesztésbe az autógyártó vállalatok, és mindegyikük nagy áttörést ígérget 5-10 éven belül(amiből vagy lesz valami, vagy nem). Közben a napelemek is évről évre olcsóbbak és nagyobb hatásfokúak.

Egy szó mint száz, könnyen alakulhat úgy a jövő, hogy mire felépül egy új erőmű, addigra már gazdaságilag veszteségesen üzemeltethető csak, a beruházás horribilis költségének visszatermeléséről nem is beszélve.

Persze a naperőművek nálunk nem sokat termelnek télen. Csak erre alapozni így aztán nem lehet. Még az esti időszak áthidalható pl az elektromos autók akkumulátoraival, de a több hónapig tartó csökkent termelés télen nem.

Erre viszont szerintem a legjobb megoldás a minél nagyobb földrajzi kiterjedésű hálózatok összekapcsolása lenne. Konkrétan Afrikai, Európai és Ázsiai hálózatoké. Mind a napi, mind az éves termelés és fogyasztás ingadozás nagyobb kiegyenlítése lehetne elérhető ezzel.

2021. aug. 31. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/98 anonim ***** válasza:
100%

Szögezzük le. Az eszköz nem öl! Az ember öl vele. Csernobilben például elsőnek trehánysággal, amiből még nem lett volna baleset. Másodiknak fegyelmezetlenséggel, amely hamarjában megölt pár embert. Harmadiknak politikai hazugsággal, mikor eltagadták a problémát, így további emberek kaptak sugárfertőzést. Negyediknek tudatlanságból eredő pánikkal, mikor ezrével küldtek oda felszerelés nélkül embereket menteni, oltani, katasztrófát megelőzni. Nem sorolom. Ugyanez a helyet Fukusimában is. A pénzéhség olyan helyre épített erőművet, amelyről tudott volt, hogy földrengésveszélyes. Ennek ellenére még hiányos biztonsággal is fokozták.

Hamis állítás, hogy atomerőművek miatt haltak meg (bármennyien). Mind emberi tudatlanság, felelőtlenség, beképzeltség, pénzéhség miatt haltak meg.

A klímaprobléma objektív. De azért ekkora, mert tele van emberi mohósággal, felelőtlenséggel és tudatlansággal.


A problémákat döntő mértékben az ember okozza. Talán korlátozni kéne a létét...



, f

2021. aug. 31. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/98 A kérdező kommentje:

#2: "Egy biztos, életciklusuk vége előtt bezárni a már meglévő atomerőműveket, mint ahogy azt a németek tették, nettó idiotizmus."


Abszolút egyetértés, és szerintem ezt a németek egyszerűen azért csinálták, mert szimplán engedtek a néphisztinek. Kissé lehet úgy is érteni, hogy "hála" a fanatikus zöldek parádéjának (na'on nem szeretem a greenpeace-eseket, amikor átgondolatlan és hozzánemértő feltűnési viszketegséget produkálnak csak), sikerült kierőszakolni egy klímagyilkos programot.


#2: "Egy szó mint száz, könnyen alakulhat úgy a jövő, hogy mire felépül egy új erőmű, addigra már gazdaságilag veszteségesen üzemeltethető csak"


Hajlok rá, hogy ebben is igazat adjak. Erre már sokkal előbb kellett volna gondolni. Bár nem egészen értem... Arra gondolsz, hogy abban a mennyiségben, amennyi kellene atomerőmű, a hirtelen sok építkezés csak beláthatatlan távoli jövőben térülne meg? Mert - nagyon sajna - ebben is egyetértek. brühühühü...


#2: "Erre viszont szerintem a legjobb megoldás a minél nagyobb földrajzi kiterjedésű hálózatok összekapcsolása lenne."


De így a nagy távolságok és a veszteség? Ill. a hálózat kiépítésének költsége, sérülékenysége? Bár, mi mást tehetnénk most már... megint brühühühü... :/

2021. aug. 31. 18:14
 5/98 A kérdező kommentje:

#3: "Csernobilben például elsőnek trehánysággal, amiből még nem lett volna baleset."


Abszolút egyetértés ismét. De itt az erőszakos ideológia is irányított, és ott ahol despotizmus van, az atomerőmű is vele arányosan veszélyesebbé válik.

2021. aug. 31. 18:17
 6/98 anonim ***** válasza:
50%
Tény, hogy egyelőre a legjobb hatásfokkal az atomerőmű tud villamosenergiát előállitani. A naperőmű, és a szélerőmű minimális áramot termel. Nem beszélve az elhasználodott panelek mind veszélyes anyagok. A előállításukhoz szükséges anyagok természet károsító banyászata.
2021. aug. 31. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/98 A kérdező kommentje:

#6


Nem tehetek róla, de olyan érzésem van, hogy a civilizáció bukását a fanatikus zöldeknek köszönhetjük majd... :D

2021. aug. 31. 18:38
 8/98 anonim ***** válasza:
25%

Kérdező!

Én is így érzem!

Jönnek az elektromos autókkal. De azok működtetéséhez áram kell, amit elő kell állítani. Az akkumulátorok előállítása szintén szenyezi a környezetet. Mi lesz az elhasználodott akkumulátorokkal? Mi lesz az elhasználodott napkollektorokkal? Mind veszélyes anyagok! Költői kérdés! Talán még senki sem tudja mi lesz! Belegondolva, ha mondjuk Németország csak elektromos járműveket enged használni, honnan lesz annyi áram? Stb.

2021. aug. 31. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/98 anonim ***** válasza:
100%

#7 azért nem kell ennyire sötétnek látni a jövőt. A "mesterséges" zöldek a fejlett társadalmak rétegtermékei, a fejletlen országokban ők max csak látogatók. :)


Az energiatermelésben a legfontosabb a megújuló energiaforrások lehető legjobb kihasználása, amennyiben nincs ilyen vagy nincs rá lehetőség akkor atom. Mást én nagyon nem is engednék bázisként üzemelni.


Amúgy a környezetvédelem önmagában nem feltétlen rossz. Ennek az egyik legjobb példája a mátrai erőmű. Amíg nem korlátozták a kén-dioxid kibocsátást addig vidáman füstölt. A korlátozás után ki kellett találni a füstgáz kénmentesítésének módját és valaki rájött, hogyha a kazánok kénben gazdag füstjét vízben oldott mészkőliszten vezetik át akkor abból gipsz lesz(REA-gipsz). Az erőmű melletti gyártelepen azonnal fel is használják és ezer tonna nagyságrendben gyártanak gipszkartont és építőipari segédanyagokat.

Itt felmerül a kérdés, hogy előtte erre miért nem gondolt senki 30 évig? Az erőmű magának bányássza két külszíni fejtésen a lignitet, a technológiájuk meg lett volna a mészkő kitermeléshez is.. Ha anno gondoltak volna a környezetvédelemre, akkor duplán nyereséges lett volna az erőmű.

2021. aug. 31. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/98 anonim ***** válasza:

"Hamis állítás, hogy atomerőművek miatt haltak meg (bármennyien). Mind emberi tudatlanság, felelőtlenség, beképzeltség, pénzéhség miatt haltak meg."

És mégsem jó ez a megállapítmány. Mert pont a atomerőmű miatt tudnak ilyen súlyos következményei lenni ezeknek az emberi alaptulajdonságoknak. Egy ostoba vagy pénzéhes buszos vállalkozó maximum 2 busznyi áldozatot tud felmutatni, emberéletben és anyagi kárban. Egy tudatlan operátor meg sokkal többet.

2021. aug. 31. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ❯❯

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!