Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mr X-nek kétgyermeke van. Az...

Mr X-nek kétgyermeke van. Az egyik fiú. Milyen eséllyel van lánya?

Figyelt kérdés

Egyszerűnek tűnő kérdés, de két válasz van, és nem tudom melyik az igaz.


A triviális válasz, hogy a másik gyereke 50% lány, tehát 50%.


A másik válasz:

amíg csak azt tudtuk, hogy két gyermeke van addig 25% eséllyel volt 2 fiú, 25% eséllyel két lány, és 50% eséllyel 1 fiú 1 lány. Az új információ, miszerint van egy fia csak a két lány opciót lövi ki az eredeti felállásból, tehát 25 vs 50%, azaz 66%, hogy van egy lánya. Mindkét válasz megalapozottnak tűnik.

Egy Ted-ed riddle hasonló problémakörre hozza kia 66%-os választ, érdemes megnézni:

https://www.youtube.com/watch?v=cpwSGsb-rTs



2021. máj. 13. 11:18
1 2 3 4 5 6 7 8
 71/79 anonim ***** válasza:
0%

Akkor az érvelésed alapján vegyünk két esetet;


A: ebben a pillanatban rád zuhan egy meteorit.

B: ebben a pillanatban nem zuhan rád egy meteorit.


Mivelhogy -nyilvánvaló okokból- kétféle kimenetel van, ezért 50-50%-os valószínűséggel zuhan rád egy meteorit, vagy nem.


Valahogy a statisztikák teljesen mást mondanak... Vagy téged hányszor talált el eddig egy meteorit?

2021. máj. 13. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/79 anonim ***** válasza:
72%
Ha nagyon kötözködni akarnék, akkor nem 66%, mert fiúk egy egészen picivel nagyobb valószínűséggel születnek, mint lányok :)
2021. máj. 13. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/79 A kérdező kommentje:

Kösz mindenkinek a hozzászólást, kivéve a személyeskedőknek. A vége felé kicsit elcsúszott a beszélgetés, de én közelebb jutottam azért a válaszhoz.

Azok kedvéért, akiket érdekel összefoglalom a lényeget, és a végén felvázolom, hogy mire nem tudom még most sem a választ.



Szóval: az 50% és 66% is adható válaszként és le is vezetem, hogy miért.

Tehát vegyünk egy vagy akármennyi Mr X-et akiről tudjuk, hogy két gyermeke van és normál eloszlásban (azaz 100 mr x-ből átlagosan 25-nek van két fia vagy két lánya, és 50-nek fia/lánya)

A legfontosabb kérdés hogy hogyan jön az infó, hogy az egyik gyermek fiú?


A 2/3-os eset. Ide tartozik, hogy valahogy függetlenül, véletlenül megtudjuk, hogy van legalább egy fia, de az is ha egyszerűen megkérdezzük mr x-et.

-Mr X., van önnek fia?

Ha igennel válaszol akkor 66%, hogy van egy lánya.

Miért?: többször le lett vezetve, már a kiírt kérdésben is ott van. De egy másik számítás: 100 mr X-ből átlagosan 75-nek van fia, ők fognak igennel válaszolni. ebből 50-nek van lánya is. 50/75=66,6%.


Az 1/2-es eset

Ez az az eset, amikor megtudjuk egy gyermeke nemét. Ez lehet véletlenszerű is, de lehet vmi rendszer szerint választott (pl az idősebb)

-Mr X, mi a neme a szeplősebb/magasabb/random választott gyermekének?

Ha azt mondja fiú, akkor 50%, hogy a másik lány (vagy fiú)

Levezetés: Mr X-ek 50%-a fogja azt mondani a gyerek nemének, hogy fiú. a 25 két fiús és az 50 fiús/lányos párnak a fele. A 25 két fiúsnak a másik gyermeke is fiú, míg a 25 fiú/lány párosnak meg lány, azaz fele esetben lesz lány a másik gyerek.



Na most a "problémás esetek", a-b-c


a)-bemondják (csak úgy) a rádióban, hogy Mr X-nek van legalább egy fia.

EZ szerintem az első eset, ennek a mr x-nek 66% eséllyel van lánya


b)-szomszéd néni meséli, hogy találkozott mr x-el és egyik gyermekével, aki fiú.

Ez már problémás kicsit, de hajlanék arra, hogy ez a 2/3-os eset még


c)-mi találkozunk Mr X-el és egy gyermekével, aki fiú.

Ez miben különbözik az előzőtől??? Nem tudom, de erre már az 50%-ot mondanám, hiszen az az eset, hogy Mr X random felfedte egy gyermeke nemét

2021. máj. 14. 09:30
 74/79 dq ***** válasza:
76%
Talán írd ki egy új kérdésbe ezeket.
2021. máj. 14. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/79 anonim ***** válasza:
75%

Nem tudom nézted-e, mert semmi reakciót nem láttam rá. Tegnap írtam rá egy szkriptet, egy szimulációt ahol generál fiú lány testvérpárokat egyenlő valószínűséggel random lesznek fiúk és lányok is köztük. Aztán ebből egy szelekció kiszórta azokat akikre nem teljesült hogy van fiú testvér, aztán a következő körben meg azokat szórja ki ahol nincs lánytesó és meg lehet nézni a testvérpárok számát hogy alakult a szelekciók során.

A kulcs abban van hogy van egy kiindulás mely szerint 50% valószínűséggel lesz fiú és 50% hogy lány lesz egy random testvérpárnak egy random tagja.(Abba ne menjünk bele hogy nagyobb eséllyel lesz fiú a valóságban, azt tesszük fel hogy 50%-50%, lehetne ez pénzérme párokkal is) Ebből kiszelektálunk bizonyos testvérpárokat (ahol nincs fiú) és ami maradt abban nézzük meg számoljuk a valószínűségeket. Ha már más paramétert, paramétereket is beleveszel vagy teljesen más paraméterek szerint szelektálod ki azokat az eseteket amelyek közül kezded a vizsgálatot, számítást akkor nem minden esetben kapsz ugyanolyan valószínűséget.

Sokan ott csúsznak el és teljesen rossz következtetésre jutnak, lehet bele se gondoltak. Úgy tekintik mintha pont ugyanaz lenne mintha ezek a testvérpárok úgy keletkeznek hogy alanyi jogon van köztük egy fiú és random 50% valószínűséggel fiú vagy lány ennek a fiúnak a tesója. Ezt ugyanannak veszik mintha ezen a párokra páronként igaz hogy mindkét tagjára teljesül, hogy egyenletes eloszlással random dől el milyen lesz a nemük. Majd egy szelekciót ráeresztve csak azokat a testvérpárokat vizsgáljuk ahol nem mind a kettő lány. Ha a testvárpárok közül az egyik fiú ... ez a "ha" jelenti hogy szelekció történt. Teljesen mást jelent : Szülessenek egy messzi messzi galaxisba kizárólag olyan testvérpárok ahol az egyikük minden esetben fiú a másik 50% eséllyel lány ...

Az eredeti kérdés szelekciója nem szelektál a szempontból hogy milyen a haj színük, mennyi az életkoruk, mennyi a testsúlyuk, milyen a szexuális vonzódásuk , vallásuk stb.

Ha már az is hogy melyik az idősebb is függvénye a szeleciós függvénynek akkor nyilvánvaló hogy nem minden esetben pontosan ugyanazt a részhalmazt kapod ugyanabból a kiinduló halmazból mintha csak a nem szerintire végzed el a szelekciót.

2021. máj. 14. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 76/79 anonim ***** válasza:
58%

Sajthiba :"aztán a következő körben meg azokat szórja ki ahol nincs lánytesó és meg lehet nézni a testvérpárok számát hogy alakult a szelekciók során."

Mármint azokat szórja ki ahol NEM igaz az hogy nincs lánytesó.

2021. máj. 14. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/79 anonim ***** válasza:
58%

Jó, akkor nézzük másképp;


Mr X-nek van két gyereke, mindkettőnek szőke a haja, és az egyik fiú. Azt mondod, hogy ebben az esetben 2/3 a valószínűsége annak, hogy az egyik lány.


Mr X-nek van két gyereke, az egyik szőke, a másik barna, és az egyik fiú. Itt már azt mondod, hogy 1/2 a valószínűség.


Tényleg ekkora befolyásoló tényezővel bírna az, hogy a két gyereknek ugyanolyan színű a haja vagy sem?


Ha erre az a válaszod, hogy igen, akkor én pedig erre mondtam azt, hogy két gyerek biztosan megkülönböztethető valahogy, még akkor is, hogyha ikrek.

2021. máj. 14. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/79 anonim ***** válasza:
58%

#77 Szerintem ezt nem jól értelmezted.


Akkor számít, hogy van szőke és barna, ha rögzítjük, hogy melyik a fiú.


Tehát a mr x-nek van két gyereke, egy szőke és barna, továbba az egyik fiú. Ebben az esetben még mindig 2/3 a lány esélye.


Ha rögzítjük, hogy a barna fiú, akkor lesz 1/2.

2021. máj. 14. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/79 anonim ***** válasza:
81%
@13:16: Igen ahogy írták is mindjárt utána, ha megmondod azt is hogy a különböző nemű testvárpárok közül melyiknek szőke, melyiknek barna a haja. Csak hangsúlyozni tudom hogy nem megrendelésre készülnek az iker párok ahol az van beprogramozva hogy bizonyos tulajdonságok random legyenek bizonyosak pedig rögzítettek, hanem a normál eloszlású random nemű ikerpárokból szelektálsz és már a szelektált halmazon belül értelmezett a "ha az egyik testvére ..." feltételes mód ezt jelenti. Egy gyereknek van egy csomó állapotleíró jellemzője, ide tartozik hogy milyen nemű, milyen hajszínű stb. Ha a kiinduló halmazban bizonyos tulajdonságok az egyenletes eloszláshoz tartanak, ebből nem következik az hogy ugyanezen tulajdonságok egy ezen halmaz szelekcióval kapott részhalmazára is igazak.
2021. máj. 14. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!