Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mr X-nek kétgyermeke van. Az...

Mr X-nek kétgyermeke van. Az egyik fiú. Milyen eséllyel van lánya?

Figyelt kérdés

Egyszerűnek tűnő kérdés, de két válasz van, és nem tudom melyik az igaz.


A triviális válasz, hogy a másik gyereke 50% lány, tehát 50%.


A másik válasz:

amíg csak azt tudtuk, hogy két gyermeke van addig 25% eséllyel volt 2 fiú, 25% eséllyel két lány, és 50% eséllyel 1 fiú 1 lány. Az új információ, miszerint van egy fia csak a két lány opciót lövi ki az eredeti felállásból, tehát 25 vs 50%, azaz 66%, hogy van egy lánya. Mindkét válasz megalapozottnak tűnik.

Egy Ted-ed riddle hasonló problémakörre hozza kia 66%-os választ, érdemes megnézni:

https://www.youtube.com/watch?v=cpwSGsb-rTs



2021. máj. 13. 11:18
1 2 3 4 5 6 7 8
 31/79 A kérdező kommentje:

A belinkelt wiki oldalról azoknak, akik nem szeretnek angolul olvasni:


Mr X -nek két gyermeke van, legalább egy fiú. arra a kérdésre, hogy a másik milyen eséllyel lány az 50% és 2/3 is adható.

A kérdés megszövegezése is döntő lehet, de a feltételezéseink is valamely irányba dönthetnek.


példa:

Ha veszünk kétgyermekes apukákat ahol van legalább egy fiú gyermek, akkor ezek közül az apukák közül 66%-nak lesz lánya


Ha veszünk két gyermekes apukákat (eddig ua.) és az egyik, random választott gyerek, nemét felfedjük és az kiderül, hogy fiú, akkor a másik gyerek 50% eséllyel lány.


De a angy amtekos filozófuskollégák is sokat agyaltak ezen és nem is feltétlen értenek egyet.. szóval nem egy triviális problémakör.

2021. máj. 13. 14:32
 32/79 anonim ***** válasza:
65%

„Ha veszünk kétgyermekes apukákat ahol van legalább egy fiú gyermek, akkor ezek közül az apukák közül 66%-nak lesz lánya”


Ez baromság úgy, ahogy van. Már csak azért is, mert ha veszünk 100 ilyen apukát, akkor nekik mennyi is a 2/3-uk?


Azt nem értitek meg, hogy a fiú-lány, lány-fiú esetben számoltok a sorrendiséggel, de a fiú-fiú esetben meg nem. Namost vagy az van, hogy minden esetben számoltok a sorrendiséggel, vagy egyik esetben sem, de ilyen nincs, hogy egyszer így, egyszer úgy, illetve lehet, csak akkor hülyeség fog kijönni eredménynek.


Vegyünk egy másik, ezzel analóg példát; egy ember egyszerre feldob két érmét, utána az egyik kezéből (nem tudjuk, hogy melyikből) letesz elénk az asztalra egy fejet. Mekkora annak a valószínűsége, hogy a másik kezében írás van?


Mivel nem tudjuk, hogy melyik kezéből tette le az első érmét, ezért ezek a lehetőségek vannak:


-a bal kezében fej van

-a bal kezében írás van

-a jobb kezében fej van

-a jobb kezében írás van


Itt is 2/4=1/2 valószínűség jön ki, nem 2/3. A 2/3 úgy jönne ki -hibásan-, hogy azt mondjuk, hogy ha mindkét kezében fej volt, akkor mindegy, hogy melyik kezéből tette volna le az érmét, tehát csak fejből, írásból és írásból választhatunk a másik kezére, ami abszurdum.

2021. máj. 13. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/79 A kérdező kommentje:

100 kétgyermekes apuka esetén

25-nek lesz 2 lánya, 25-nek két fia, és 50-nek vegyesen.

most idézve magamat:


ma 14:32

„Ha veszünk kétgyermekes apukákat ahol van legalább egy fiú gyermek, akkor ezek közül az apukák közül 66%-nak lesz lánya”


75 olyan apuka van, akinek vagy legalább egy fia és közülük 50-nek van lánya. 75-nek az 50 a 2/3-a, ennyi.


az érmes kérdés is értelmezés kérdése, adható 2/3 és 1/2 válasz is.

2021. máj. 13. 14:56
 34/79 anonim ***** válasza:
78%

Kérdező, még a saját példádat sem érted... Azt mondtad, hogy olyan apukákat veszünk, ahol van legalább egy fiú, erre most meg előjössz azzal, hogy 100-ból 25-nek lánya van...


Akkor ennyire erővel fasság a valószínűség-számítás, mert minden csak „értelmezés kérdése”. Akkor én azt mondom, hogy a valószínűség 1/e, mert én így látom jónak és kész...


Diszkrét eseménytéren NINCS OLYAN, hogy ez is-az is lehet a valószínűség, mert a létező összes eset felsorolható, és abból kiválogathatóak azok, amik nekünk jók. Folytonos eseménytéren már lehet arról beszélni, hogy „értelmezés kérdése”, mert végteleneket kell egymással elosztanunk, azoknak meg sokminden lehet az értékük. Ezekkel a problémákkal a Bertrand-paradoxon foglalkozik.

2021. máj. 13. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/79 A kérdező kommentje:

Waze, feltettem egy kérdést.

Valaki belinkelte nekem a wiki-t, ami nagyjából megválaszolta, hogy miért nem egyértelmű a válasz.

Lefordítottam a wikiből egy részletet azoknak, akiket érdekel

Akit jobban érdekel elmerülhet ott benne, hogy mikor 2/3 a válasz és mikor 1/2 (bár a wikin lévő példákban azt kérdezik, hogy milyen eséllyel fiú a másik, és vagy 1/2 vagy 1/3 a válasz).

2021. máj. 13. 15:11
 36/79 anonim ***** válasza:
40%

Egyértelmű az, csak nem látják a fától az erdőt.


Még egyszer leírom, hátha megérted;


Alapvetően van 4 lehetőség: fiú-lány, lány-fiú, fiú-fiú, lány-lány. Ha feltesszük, hogy az egyik gyerek fiú, akkor -hibásan- csak annyit tesznek, hogy a lány-lány lehetőséget kihúzzák, és a maradékra ráeresztik a klasszikus valószínűségi modellt, és így jön ki a 2/3.

Viszont a fiú-lány és a lány-fiú esetén SZÁMOLNAK A SORRENDISÉGGEL (hogy jobban értsd, úgy írom, hogy öcs-nővér és húg-báty), a fiú-fiú esetén pedig NEM (mert az öcs-báty felállást egynek veszik, viszont az a gyerek, amelyiknek a neme ismert, lehet öcs és báty is, ezzel két különböző sorrendet meghatározva), és ez okozza a problémát.


Erre mondtam azt, hogy ha van egy random gyerek, akkor neki négyféle testvére lehet, így kizárt, hogy a lánytestvér valószínűsége 2/3 legyen.

2021. máj. 13. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/79 anonim ***** válasza:
100%

"a fiú-fiú esetén pedig NEM"

Dehogynem! Első gyerek: fiú, második gyerek: fiú. Mi ez, ha nem sorrend? Miért lenne ez hiba? Ha úgy tetszik, akkor az egyik gyerek zöld ruhát visel, a másik gyerek pirosat, hogy meg tudjuk különböztetni. Te gyakorlatilag azt állítod a "nem számolunk náluk a sorrend"-el, hogy a két fiú egy és ugyanaz, márpedig ez nem igaz, mert a két fiúgyermek nem ugyanaz a személy.

2021. máj. 13. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/79 anonim ***** válasza:
40%
És ebben az "első gyerek-második gyerek" felállásban melyiknek ismerjük a nemét? Mert amikor fiú-lány van, akkor egyértelmű, hogy a fiú a fiatalabb (ha a fiatalabbat írjuk le előbb), a lány-fiú sorrendben pedig a lány a fiatalabb. A fiú-fiú esetén a kiválasztott fiú melyik? Mert nagyon nem mindegy...
2021. máj. 13. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/79 A kérdező kommentje:

Szerintem ezt rosszul látod. a fiú-fiú-nál is ugyanúgy megvan a sorrend mint a lány fiú/fiú lány párosnál.


Az nem mindegy, hogy a kapott információ milyene egyéb információkat tartalmaz, illetve az sem mindegy, hogy miért mondják el nekünk ezeket az információkat.


Az egyik legtisztább példa a 2/3-os megoldásra ez: egy kétgyermekes apát megkérdezel: van legalább egy fia? ha igennel válaszol akkor te tudod, hogy 66% eséllyel van lánya.

Ez nem lehet vita tárgya.

mert 1000 teljesen random kétgyeremkes szülő közül 750-nek lesz legalább egy fia, akik közül 500-nak lesz lánya. 500/750=2/3


Az 1/2-es megoldások akkor jönnek ki ha pl kiderül, hogy az első szülött a fiú, vagy ha a számításból nem zárjuk ki eleve a lány-lány szülőket, vagy ha a kapott extra információ (van egy fiú) nem függetlenül érkezik, hanem "valami agenda" van mögötte.

2021. máj. 13. 15:48
 40/79 anonim ***** válasza:
51%

"A fiú-fiú esetén a kiválasztott fiú melyik? Mert nagyon nem mindegy..."

Most írtam le, hogy megjelöljük őket valami módon. Pl. eltérő színű ruhával.

2021. máj. 13. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!