Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mr X-nek kétgyermeke van. Az...

Mr X-nek kétgyermeke van. Az egyik fiú. Milyen eséllyel van lánya?

Figyelt kérdés

Egyszerűnek tűnő kérdés, de két válasz van, és nem tudom melyik az igaz.


A triviális válasz, hogy a másik gyereke 50% lány, tehát 50%.


A másik válasz:

amíg csak azt tudtuk, hogy két gyermeke van addig 25% eséllyel volt 2 fiú, 25% eséllyel két lány, és 50% eséllyel 1 fiú 1 lány. Az új információ, miszerint van egy fia csak a két lány opciót lövi ki az eredeti felállásból, tehát 25 vs 50%, azaz 66%, hogy van egy lánya. Mindkét válasz megalapozottnak tűnik.

Egy Ted-ed riddle hasonló problémakörre hozza kia 66%-os választ, érdemes megnézni:

https://www.youtube.com/watch?v=cpwSGsb-rTs



2021. máj. 13. 11:18
1 2 3 4 5 6 7 8
 21/79 anonim ***** válasza:
69%

A húga, öccse, bátyja, nővére szavak determinálják, hogy az a szerencsétlen gyerek az idősebbik testvér-e.


Pl. ha húga van, akkor tudjuk, hogy a gyerek az idősebb. Ergo innentől fogva sorrendről beszélünk. Tudjuk, hogy nővére nem lehet, se bátyja, ezért ezek kiesnek a lehetőségek közül. Hiszen ha neki húga van, akkor neki MUSZÁJ az idősebbiknek lenni. MUSZÁJ.


Az eredeti kérdés, ami úgy hangzott, hogy "van egy gyerek, fiú/lány-e a testvére" ott nem tudjuk sorrendbe állítani őket.

2021. máj. 13. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/79 anonim ***** válasza:
0%

14-es vagyok, a linkre rápillantottam, és ott is inkább az 1/2 mellett foglalnak jobban állást a "Analysis of the ambiguity" fejezetben és a "Bayesian analysis" fejezetben is. Egyébként is sokkal magátólértetődöbb az a válasz.


Tegyük fel, hogy az utcán odamegy hozzád egy férfi, és azt mondja:

Van egy testvérem.

Most ebből az állításból semmilyen nyelvi csavarral nem lehet kihozni, hogy a másik 2/3 eséllyel lány.

Naugye, hogy megmondtam.

2021. máj. 13. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/79 anonim ***** válasza:
0%

21-es, pont ez az, hogy nem determinálják, mert nem tudjuk, hogy ő melyik, ezért ő bármelyik lehet!


Vagy te úgy gondolod, hogy ha neki van egy testvére, akkor köztük nincs fiatalabb-idősebb rangsor?

2021. máj. 13. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/79 anonim ***** válasza:
0%

#22

Éppenhogy következik, mert tudjuk, hogy a kétgyermekes családoknak csak a negyedében van két fiú.

2021. máj. 13. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/79 anonim ***** válasza:
0%
A 2/3-os megközelítésnél egyébként is az a probléma, hogy a fiú-lány és lány-fiú esetén számolnak a születési sorrenddel, de a fiú-fiú esetén meg nem. Ez pont ugyanaz az eset, amit a korábbi válaszomban leírtam (az érettségis feladat), ugyanis ott is 1/3-ra jön ki a valószínűség, hogyha nem számolunk a sorrenddel, pedig kell számolni, mivel a három megnevezett eset nem ugyanannyiféleképpen jöhet létre, így nem is lehet őket egyenrangú eseményekként kezelni, vagyis nem lehet őket csak úgy összeadni.
2021. máj. 13. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/79 anonim ***** válasza:
0%
Fogadjátok már el, hogy mind a 2/3, mind az 1/2 jó válasz.
2021. máj. 13. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/79 anonim ***** válasza:
78%
Azzal persze én is egyetértek, hogy a válaszolók többsége még az érettségi feladatot se tudná megcsinálni, különösen nem a kilences válaszoló, aki szerint 2/3 kevesebb, mint 66%.
2021. máj. 13. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/79 anonim ***** válasza:
84%
Ja, és a lepontozók még az óvodában is megbuknának matematikából.
2021. máj. 13. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/79 anonim ***** válasza:

"21-es, pont ez az, hogy nem determinálják, mert nem tudjuk, hogy ő melyik, ezért ő bármelyik lehet!"


Már hogyne állítódna fel a sorrend belőle. Ha tudod, hogy melyikük az idősebb, akkor gondolod, hogy az ifjabbik testvér született előbb? Ez így logikai baki lenne, mert akkor azt ifjabbikat valami csoda folytán átvarázsoltad idősebbé. Logikai bakikkal pedig nem számol a matematika.


"Vagy te úgy gondolod, hogy ha neki van egy testvére, akkor köztük nincs fiatalabb-idősebb rangsor?"


Ezt most nem értem. Én pont ezt mondom, hogy ha húga van, akkor tudjuk ki az idősebb kettejük közül, felállítódik a sorrend.

2021. máj. 13. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/79 anonim ***** válasza:
40%

Mivelhogy nem tudjuk, hogy melyik az idősebb, ezért a négy válasz közül BÁRMELYIK igaz lehet a TESTVÉRÉRE, ráadásul ugyanakkora valószínűséggel. Ha azt tudjuk, hogy a látott gyerek az idősebb, akkor csak kétféle válasz lehet: a másik gyerek vagy a húga, vagy az öccse. Ugyanúgy 1/2-re jön ki a valószínűség.


Egyébként amikor felírkálod, hogy FF, FI, IF, akkor ott is korszerinti sorrendet veszel a különböző nemű testvérek esetén (máskülönben az IF-et fel sem írnád), de a két fiú esetén ezzel nem számolsz, és itt borul a történet.

2021. máj. 13. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!