Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mr X-nek kétgyermeke van. Az...

Mr X-nek kétgyermeke van. Az egyik fiú. Milyen eséllyel van lánya?

Figyelt kérdés

Egyszerűnek tűnő kérdés, de két válasz van, és nem tudom melyik az igaz.


A triviális válasz, hogy a másik gyereke 50% lány, tehát 50%.


A másik válasz:

amíg csak azt tudtuk, hogy két gyermeke van addig 25% eséllyel volt 2 fiú, 25% eséllyel két lány, és 50% eséllyel 1 fiú 1 lány. Az új információ, miszerint van egy fia csak a két lány opciót lövi ki az eredeti felállásból, tehát 25 vs 50%, azaz 66%, hogy van egy lánya. Mindkét válasz megalapozottnak tűnik.

Egy Ted-ed riddle hasonló problémakörre hozza kia 66%-os választ, érdemes megnézni:

https://www.youtube.com/watch?v=cpwSGsb-rTs



2021. máj. 13. 11:18
1 2 3 4 5 6 7 8
 11/79 anonim ***** válasza:
33%
matematikailag trivi, egyébként viszont nem az, mivel másképp kell gondolkozni, mint ahogy a hétköznapokban józan ésszel az esélyeket latolgatni szoktuk.
2021. máj. 13. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/79 anonim ***** válasza:
23%

A kérdés pontos feltétele amúgy ez:

Ha Mr Xnek születik gyermeke, akkor az 50% eséllyel fiú.

Ha Mr X-nek két gyermeke születik, mennyi a valószínűsége, hogy születik lánya, ha tudjuk, hogy biztosan születik fia.

Innen szerintem nem olyan nehéz megérteni.

2021. máj. 13. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/79 anonim ***** válasza:
24%

Kérdező! Kevered, bonyolítod, magyarázod itt a dolgokat. De az eredeti feladatot még mindig nem sikerült megértened.


Először azt értsd meg, utána lépj tovább:

[link]


Folytassam az ábrát vagy ez alapján már triviális a megoldás?

2021. máj. 13. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/79 anonim ***** válasza:
16%
Ennyi idiótát. 50 százalék az esélye.
2021. máj. 13. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/79 anonim ***** válasza:
0%
#13 megértette, csak nehéz elfogadnia. ezzel elég sokan így vagyunk, nem véletlen híresek az efféle példafeladatok.
2021. máj. 13. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/79 anonim ***** válasza:
0%
Ha nehéz elfogadnia, akkor nem értette meg. :) Teljesen triviális a megoldás és nem is jöhet ki más.
2021. máj. 13. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/79 A kérdező kommentje:

#13 Nem mondtam, hogy nem értem. Amit a kérdésemben leírtam logikát értem, az van az ábrádon is.


Annyi zavar, amit írtam korábban, hogy látszólag kis különbségek a kapott infóban megváltoztatják mennyire "érezzük" elfogahatónak ezt a választ.

Ebben a vieóban refletálnak a frog riddle -re és valami olyat állítanak, amit szintén nehéz elfogadni:

https://www.youtube.com/watch?v=go3xtDdsNQM


jelesül: az hogy van egy fia és az hogy "van egy fia, aki januárban született" teljesen megváltoztatja annak az esélyét, hogy van e mr x-nek lánya.


Aközött ügye nincs különbség, ha azt mondjuk: mr X-nek van legalább egy fia, vagy találkozol egy véletlenül választott gyermekével, aki történetesen fiú. Az első esetben könnyebb elfogadni a 66%-ot arra, hogy van lánya, a második esetben nehezebb. Én legalábbis így érzem.

2021. máj. 13. 13:14
 18/79 anonim ***** válasza:
42%

#14

Igen, itt mindenki idióta, még te is.

[link]

2021. máj. 13. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/79 A kérdező kommentje:
#18 Kösz a linket!
2021. máj. 13. 13:26
 20/79 anonim ***** válasza:
0%

Eddig én is a 2/3 „pártján” voltam, de másik megközelítésben az 1/2 eredmény jött ki, és nem tudom, hogy mi a hiba abban a gondolatmenetben. Remélem, hogy valaki rájön, és megosztja velem.


Szóval: adott egy gyerek, akiről csak annyit tudunk, hogy van egy testvére (sem azt nem tudjuk, hogy előbb született-e, vagy hogy mikor született, vagy hogy magasabb-e, vagy hogy megegyezik-e a testvérével a vércsoportja), ekkor tegyük fel a kérdést; milyen testvére lehet ennek a gyereknek?

Lehetséges válaszok: lehet neki húga, öccse, bátyja vagy nővére. Namost, ebből viszont az jön ki, hogy 2/4=1/2 valószínűséggel van neki lánytestvére, és ugyancsak 1/2 annak a valószínűsége, hogy fiú testvére van, ebből következően 1/2 annak a valószínűsége, hogy van lánygyermek a családban.


Na, ilyenkor mi van?

2021. máj. 13. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!