Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mr X-nek kétgyermeke van. Az...

Mr X-nek kétgyermeke van. Az egyik fiú. Milyen eséllyel van lánya?

Figyelt kérdés

Egyszerűnek tűnő kérdés, de két válasz van, és nem tudom melyik az igaz.


A triviális válasz, hogy a másik gyereke 50% lány, tehát 50%.


A másik válasz:

amíg csak azt tudtuk, hogy két gyermeke van addig 25% eséllyel volt 2 fiú, 25% eséllyel két lány, és 50% eséllyel 1 fiú 1 lány. Az új információ, miszerint van egy fia csak a két lány opciót lövi ki az eredeti felállásból, tehát 25 vs 50%, azaz 66%, hogy van egy lánya. Mindkét válasz megalapozottnak tűnik.

Egy Ted-ed riddle hasonló problémakörre hozza kia 66%-os választ, érdemes megnézni:

https://www.youtube.com/watch?v=cpwSGsb-rTs



2021. máj. 13. 11:18
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/79 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező, ne vidd be magad az erdőbe...


"Szerintem ezt rosszul látod. a fiú-fiú-nál is ugyanúgy megvan a sorrend mint a lány fiú/fiú lány párosnál."


Akkor mutasd meg, kérlek, hogy ez miben nyilvánul meg.


"Az nem mindegy, hogy a kapott információ milyene egyéb információkat tartalmaz, illetve az sem mindegy, hogy miért mondják el nekünk ezeket az információkat."


Az csak akkor érdekes, hogyha azzal lehet valamit kezdeni (ezt majd később kifejtem). Az, hogy ő fiú, a másik meg akármi lehet, az nem változtat a valószínűségen.


"Az egyik legtisztább példa a 2/3-os megoldásra ez: egy kétgyermekes apát megkérdezel: van legalább egy fia? ha igennel válaszol akkor te tudod, hogy 66% eséllyel van lánya.


Ez nem lehet vita tárgya."


Pedig pont ez a vita tárgya, ezért is írtad ki a kérdést...


"mert 1000 teljesen random kétgyeremkes szülő közül 750-nek lesz legalább egy fia, akik közül 500-nak lesz lánya. 500/750=2/3"


Ez meg akkora marhaság, mint ide Jeruzsálem... A 75%-os valószínűség rohadtul nem azt jelenti, hogy random 1000 emberből pontosan 750-nek legalább egy fia... És ha mindnek csak lányai vannak?

Az, hogy valami valamilyen valószínűségű, és az, hogy adott kísérletben hányszor valósul meg, KÉT KÜLÖN DOLOG.


"Az 1/2-es megoldások akkor jönnek ki ha pl kiderül, hogy az első szülött a fiú, vagy ha a számításból nem zárjuk ki eleve a lány-lány szülőket, vagy ha a kapott extra információ (van egy fiú) nem függetlenül érkezik, hanem "valami agenda" van mögötte."


Igen, akkor kijönne, DE NEM CSAK AKKOR.

Ezt értsd csak meg: egy gyereknek hányféleképpen lehet testvére? 4, igaz? És csak úgy, hogy csak az adott gyerek nemét ismerjük.


Az egyéb információ akkor lenne érdekes, hogy ha van mondjuk egy 17 éves gyerek, és van neki egy fiú testvére, akkor mekkora valószínűséggel lehet öccse. Nyilván egy 17 éves gyereknek nagyobb valószínűséggel van öccse, mint egy 5 évesnek. De ha még ezzel is számolunk, akkor is ugyanúgy 1/2 fog kijönni a lánytestvérre, csak a fiú-lány, lány-fiú, fiú-fiú események fognak egymáshoz képest elcsúszni. Ebből is látszik, hogy csak úgy nem lehet számolni, hogy 3-féle kimenet van, ebből 2 jó, tehát 2/3, mert az események kimeneteleinek száma NEM AZONOS, azokat külön le kell számolni.

2021. máj. 13. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/79 anonim ***** válasza:
65%

"Most írtam le, hogy megjelöljük őket valami módon. Pl. eltérő színű ruhával."


Igen, és úgy is rájuk rakhatod a piros pólót, hogy egyszer a fiatalabbikra, egyszer meg az idősebbikre, tehát kétféle esetet tudsz megkülönböztetni.

2021. máj. 13. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/79 anonim ***** válasza:
43%

Ez azért érdekes feladat, mert a matematikához nem értők nagyon magabiztosan állíthatják a hülyeségüket.

A válasz ilyen feltételek mellett továbbra is 2/3.

2021. máj. 13. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/79 anonim ***** válasza:
78%

„Ez azért érdekes feladat, mert a matematikához nem értők nagyon magabiztosan állíthatják a hülyeségüket.


A válasz ilyen feltételek mellett továbbra is 2/3.”


Ahogy látom, veled az élen... meg ahogy látom, szerinted a matematika csak a valószínűségszámításból áll.


Azért én kíváncsi lennék, hogy szerinted miért lesz 2/3, mert ennyiből, hogy csak benyögsz egy számot, nem derül ki, hogy te mitől is vagy itt akkora helikopter...


Én vettem a fáradságot, hogy egy rakat módon bizonyítsam az igazamat, ehhez képest ti csak ugyanazt fújjátok. Egyszerűen képtelenek vagytok megérteni, hogy a fiú-fiú esetén NEM SZÁMOLTOK A SORRENDISÉGGEL, A TÖBBI ESETBEN PEDIG IGEN.

2021. máj. 13. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/79 anonim ***** válasza:

"Igen, és úgy is rájuk rakhatod a piros pólót, hogy egyszer a fiatalabbikra, egyszer meg az idősebbikre, tehát kétféle esetet tudsz megkülönböztetni."


De nem cserélgetjük a kabátokat, hanem fixen rájuk rakjuk, hogy meg tudjuk különböztetni őket. Csak azért tesszük ezt, mert értetlenkedtél, hogy nem tudjuk megkülönböztetni őket, ezért ez a logika helytelen. Pedig nem az, csak amikor táblázatszerűen felírjuk, akkor így kell gondolni a fiú-fiú párosra.

2021. máj. 13. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/79 anonim ***** válasza:
21%

#44 Én többször leírtam, hogy miért 2/3 és azt is, hogy mikor lesz 1/2.

Első oldal, olvasd vissza.

Ennél többet nem tudok tenni.

2021. máj. 13. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/79 A kérdező kommentje:

""mert 1000 teljesen random kétgyeremkes szülő közül 750-nek lesz legalább egy fia, akik közül 500-nak lesz lánya. 500/750=2/3"



Ez meg akkora marhaság, mint ide Jeruzsálem... A 75%-os valószínűség rohadtul nem azt jelenti, hogy random 1000 emberből pontosan 750-nek legalább egy fia... És ha mindnek csak lányai vannak?""


Tedd hozzá a szót, hogy átlagosan.. 1000 kétgyermekesből ÁTLAGOSAN 750-nek lesz elgalább egy fia.. eh ebbe belekötni..


A többire nem is reagálok. én ma unatkoztam kicsit, érdekelt ez a kérdés, nem is tudtam, hogy ekkore irodalma van.. utána olvasgattam kicsit. Most már picit jobban értem, hogy miért nem egyértelmű a válasz bizonyos esetekben, míg más esetben egyértelmű hogy 1/2 vagy 2/3-ad.

2021. máj. 13. 16:24
 48/79 anonim ***** válasza:
De inkább úgy mondom, hogy alapból van egy zöld kabátja a gyereknek, mert hát vettek neki. Amikor megszületik a másik gyerek, akkor vesznek egy piros kabátot és odaadják neki, hogy abban legyen. Tessék, így megoldódik az azonos neműek megkülönböztetésének problémája.
2021. máj. 13. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/79 anonim ***** válasza:
42%

Nem azt írtam, hogy nem tudjuk megkülönböztetni őket... hanem azt, hogy a két gyerek korának sorrendjével nem számoltok...

De rendben; tegyük rá az ismert gyerekre a piros pólót. Akkor két lehetőség van;


-ha a piros pólós gyerek a fiatalabb, akkor azt írjuk, hogy piros pólós gyerek-másik gyerek

-ha a piros pólós gyerek az idősebb, akkor azt írjuk, hogy másik gyerek-piros pólós gyerek.


Érthető már, hogy ezek külön eseteket képeznek, és a fiú-fiú felírás valójában kétféle esetet jelöl, nem pedig egyfélét, ezért félrevezető?

2021. máj. 13. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/79 anonim ***** válasza:
100%

Rendben, kezdjük az első lépcsőfokról...


Alapkérdés: ha két kockát egyszerre eldobunk, mekkora annak a valószínűsége, hogy mindkét kockán ugyanaz a szám fog állni?

2021. máj. 13. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!