Igaz, hogy a Föld nem lehet gömbölyű?
Ha gömbölyű lenne és forogna, akkor a Coriolis-erő miatt az esőnek el kéne térülnie, mégis azt tapasztaljuk, hogy a felhő alatt ér földet.
A forgó Föld légkörébe csapódó meteoroknak nem csak a haladási irányukkal ellentétesen kellene csóvával rendelkezniük, hanem a Föld forgásával ellentétes irányban is. Ugyanez még inkább igaz a Föld Nap körüli keringésével ellentétes irányra.
A forgó Föld felszínén konvektív áram jön létre, aminek Maxwell 4. törvénye értelmében mágneses teret kell keltenie. Ilyet azonban nem tapasztalunk.
#190
Nem lehetne hogy nem okoskodsz tudatlanul?
Kicsit OFF és bocsi, de
<off>
úgy érzem, hogy magát az inerciarendszer definícióját sem érti sok ember. Az inerciarendszerek a vonatkoztatási rendszerek halmazának a részhalmazába tartoznak. Az inerciarendszer - dióhéjban - egy a = 0 gyorsulású vonatkoztatási rendszer, azaz nem lép fel benne tehetetlenségi erő. (inercia: tehetetlenség)
Az a = 0 pedig azt jelenti, hogy a sebességvektor konstans, következésképp a Föld felületének egyetlen pontjához sem rögzíthető inerciarendszer (mivel az azt jellemző sebességvektor iránya permanensen változik). De mindez, ha jól emlékszem, talán hatodikos tananyag.....
</off>
#195
Jól felmondtad hatodikos szinten a dolgot, kár hogy fel se merül benned, hogy hülyeséget tanítanak hatodikban.
Kezdjük ott, hogy nem kell a Földhöz rögzíteni a koordinátarendszert, elég ha a Föld van a középpontban (vagy akármelyik állandó pontban). Ha ez teljesül, akkor a Nap a a Föld körül kering.
De úgy egyébként is csak hablaty, amit a fizikusok mondanak a gyorsulásról. Mégis hogyan állapítod meg egy koordinátarendszerről, hogy gyorsul-e, ha valójában csak a koordinátarendszerhez viszonyítható a gyorsulás?
Igen. A Föld körül csak akkor kering a Nap (de akkor MINDEN körülötte kering), hogyha rögzítve van a helye. Értelemszerűen ha valami rögzítve van, akkor az ABBAN A RENDSZERBEN nem mozog, cserébe viszont minden más rendszerben MOZOGNI FOG.
Ezért hitték azt egy időben az emberek, hogy minden a Föld körül kering, lévén a Földön kívüli pontot nem tudtak választani. Aztán kiderült, hogy más bolygók esetén a holdak _közvetlenül_ a bolygó körül keringenek, nem a Föld körül, pedig a geocentrikus világképnek pont az volt a lényege, hogy minden a Föld körül kering koncentrikus körökben, melynek középpontja a Föld.
"Mindjárt kiderül, hogy a Föld is csak akkor gömbölyű, ha megfelelő koordinátarendszert választasz."
Ez pontosan így van. Az inerciarendszert nem csak 3D-ben, hanem 2D-ben is fel lehet venni, ekkor nyilván mindennek, tehát MINDENNEK a térdimenziószáma legfeljebb 2 lehet. Az Univerzum megfelelő leképezésével ez megvalósítható, csak kérdés, hogy megéri-e ezzel számolni (illetve ezt sok helyen szokás használni, elvégre egy ház tervezésénél rikán kerül elő a Föld görbülete). Sőt, akár még 1D-s leképezés is lehetséges, ekkor a Föld egy szakasz lesz. Namostakkor a Föld gyakorlatilag egy cérnaszál, mert 1D-ben csak szakasz lehet? Ugye, hogy nem...
"Mégis hogyan állapítod meg egy koordinátarendszerről, hogy gyorsul-e, ha valójában csak a koordinátarendszerhez viszonyítható a gyorsulás?"
Erre a válaszom (újratöltve):
"Egy egyszerű gondolatkísérlet; állj rá egy forgó tárcsára. Te úgy fogod érezni, hogy minden körülötted kering, míg a rajtad kívülállók mindegyike úgy látja, hogy te forogsz a tengelyed körül. Akkor most kinek van igaza? És honnan lehet eldönteni, hogy kinek van igaza?"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!