Igaz, hogy a Föld nem lehet gömbölyű?
Ha gömbölyű lenne és forogna, akkor a Coriolis-erő miatt az esőnek el kéne térülnie, mégis azt tapasztaljuk, hogy a felhő alatt ér földet.
A forgó Föld légkörébe csapódó meteoroknak nem csak a haladási irányukkal ellentétesen kellene csóvával rendelkezniük, hanem a Föld forgásával ellentétes irányban is. Ugyanez még inkább igaz a Föld Nap körüli keringésével ellentétes irányra.
A forgó Föld felszínén konvektív áram jön létre, aminek Maxwell 4. törvénye értelmében mágneses teret kell keltenie. Ilyet azonban nem tapasztalunk.
Rendben, kérdező, tegyünk pontot az ügy végére;
Igen, a Föld olyan, amilyennek szeretnénk látni, vagy amilyen megfelel a céljainknak.
Azonban a fő kérdés az, hogy 3D-ben milyen az alakja. Mert alapvetően a világ 3D-s, és néhány egyszerűsítő számítást leszámítva 3D-ben gondolunk rá.
Szóval; 3D-ben milyen alakú a Föld? És most ne az indukált áramos baromságot citáld elő újra, hanem egészében próbáld meg látni a dolgokat.
Valamint ezt is írod: "Talán mert a Föld közel 500 m/s-mal forog (az Egyenlítőnél), a vezetékbeli elektronok meg mindössze 0,0003 m/s-mal mennek?"
És mennyivel mennek a vezetékben a "töltések"? Ld áramerősség definicíja. Van előttem egy 100m-es hosszabbító. (jól letekertem, meg vissza). A te számod szerint ezen töltéseknek 100m / 0,0003m/sec =33 333,33 sec azaz kb. 92 óra alatt kéne végigérniük. Ezzel szemben ha rákötök egy villanymotort a feszültségforrásra kapcsolás után azonnal elkezd folyni az áram (mérhető nagyságban, és a motor elkezd forogni, és nem közel 4 nap múlva, ahogy a te számod alapján kéne lennie).
236, 238
Mondjuk azt meg kell hagyni, hogy a vezetési elektronok a vezetékben egyszerre (most hagyjuk a relativitás elméletet), szóval, a vezető teljes hosszában egyszerre kezdik meg azt a lassú mozgásukat ezért fog a motor azonnal forogni, az izzó azonnal világítani vagy épp az áramerősség mérő azonnal jelezni a vezeték távoli részén is.
Úgy lehet elképzelni, mint egy vízzel telt locsolócsövet, ami körbeér. Ha a vizet megindítod benne, akkor a víz - haladjon bármilyen lassan - az egész csőben egyszerre meg fog indulni, így bárhol is legyenek a csőben pl lapátkerekek, azok mindenütt egyszerre kezdenek forogni.
Ez esetben a nyomás a feszültség analogonja, a víz áramlása pedig az elektromos áramé.
HANGSÚLYOZOM, hogy ezzel nem a kérdezőt szándékoztam igazolni, hanem egy félreértést eloszlatni(!).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!