Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van olyan nagy különbség...

Miért van olyan nagy különbség a csimpánz és az ember között, amikor több mint 99%-os genetikai egyezést mutattak ki?

Figyelt kérdés

2020. febr. 28. 19:14
1 2 3 4 5
 21/50 Pombe ***** válasza:
100%

"Azért meg tudunk ugye különböztetni egy majomarcát egy emberitől"


Meg. Pont ugyanúgy mint a csimpánzét is ettől a majomtól:

[link]


Ha minden majomféle megkülönböztethető egymástól, ugyan miben lóg ki akkor az ember a majmok közül?


Ha idejönne közénk egy idegen lény egy másik bolygóról, akkor az nem látna semmi különösebb olyat az emberen, amitől ne a majmok közé sorolna minket, eltekintve attól, hogy egyenes derékkal két lábon járunk és szőrtelenek vagyunk.


Igen a külsőségek is benne vannak a genetikai különbségek között, de ne feledd, hogy ezek az összehasonlítások nem általánosságban a majmokról szólnak, hanem a csimpánz és a bonobók közötti hézagra mutatnak rá, magyarán lehet olyan majom, amelynek bizonyos testrészei jobban hasonlítanak a miénkre, mint a csimpánzé és a bonobóé, és történetesen a hegyi gorilla lába, lábfeje pl. ilyen.

2020. márc. 23. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/50 Pombe ***** válasza:
100%

Ja... @20:


[link]


Tehát az ember is a majomalkatúak közé tartozik.

2020. márc. 23. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/50 anonim ***** válasza:

Igen,igen; de most konkrétan a csimpánzokról volt szó.

Attól, hogy az ember is a majomalkatúak közé számít; attól még az ember tehát külsőségekben is különbözik egy csimpánztól, mint bármilyen más majom, bármilyen más majomtól. :) Meg még mondjuk embereken belül is vannak ilyen rasszok, vagy mik, mégis mind ember. :):):):)

2020. márc. 23. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/50 Pombe ***** válasza:
100%

"Meg még mondjuk embereken belül is vannak ilyen rasszok, vagy mik, mégis mind ember. :):):):)"


Megfeledkezel arról, hogy néhány millió éve még nagyon sok emberféle létezett, csak a mai ember mellett azok mind kihaltak.


Magyarán, ha a csimpánz kipusztította volna maga körül az összes majmot, akkor most ugyanazt mondhatnád, hogy minden majom csimpánz.

2020. márc. 23. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/50 anonim ***** válasza:

"Magyarán, ha a csimpánz kipusztította volna maga körül az összes majmot, akkor most ugyanazt mondhatnád, hogy minden majom csimpánz."

Kapisgálom, amit írsz, csak ezzel nem tudom, mire akarsz kilyukadni.

2020. márc. 23. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/50 Pombe ***** válasza:
100%

Ja, és kedves @23...


Az ember serényen tevékenykedik, így a csimpánzok, gorillák és bonobók is már a kihalás szélére kerültek. Nem kegyelmezünk senkinek és semminek se, ami egy picit is hasonlít hozzánk.


Mondjuk olyan 100 év múlva, amikorra az emberre még csak mutatóban se hasonlító majmok maradnak meg a Földön, akkor majd a fórumozók mindegyike azt fogja felhozni, hogy az ember nagyon különbözik a majmoktól és az állatvilágtól, mivel már senki se fog emlékezni arra, hogy milyen volt egy gorilla és csimpánz...

2020. márc. 23. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/50 Pombe ***** válasza:
100%

@25


Írod: "Meg még mondjuk embereken belül is vannak ilyen rasszok, vagy mik, mégis mind ember. :):):):)"


Hát ha a majmok közül csak csimpánzok maradnának, akkor ugyanúgy csak csimpánzok maradnának, és azok között is a rasszok. Régebben emberfajtából is nagyon sok volt, mára csak egy maradt és azon belül a rasszok.


Semmi mást nem akarok mondani.

2020. márc. 23. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/50 Pombe ***** válasza:
100%

Írod: "Meg még mondjuk embereken belül is vannak ilyen rasszok, vagy mik, mégis mind ember. :):):):)"


A csimpánz is mind csimpánz, és a gorilla is mind gorilla, és mindegyik társaságon belül vannak/voltak rasszok.


Én meg azt nem értem, hogy te mit akarsz mondani ezzel. Az ember is egy elnevezése egy fajnak, meg a csimpánz is elnevezése egy fajnak.


Na és???

2020. márc. 23. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/50 Pombe ***** válasza:
100%

#23: " attól még az ember tehát külsőségekben is különbözik egy csimpánztól, mint bármilyen más majom, bármilyen más majomtól. :)"


Jaaaa...!


Rájöttem, hogy mi a problémád....!


A majom az nem faj, az csak egy konyhanyelvi csoportosító név bizonyos egymásra hasonlító lényekre. Kb olyan ez, mint a "ragadozók" kifejezés. Ahogy a ragadozókon belül is rengeteg különálló faj van, úgy ez igaz a majmok csoportján belül is. Pl. a vörös róka is a kutyaalkatúak közé-, és a kutyafélék családjába tartozik, de ettől még a róka nem kutya.


Amúgy a majom elnevezésnek semmilyen tudományosan behatárolható köre nincs, az csak egy népszerű elnevezés, és nincs egyértelműen meghatározva, hogy milyen lények tartozhatnának bele, vagyis szabad a gazda alapon pl. az embert is lehetne majomnak tartani. Ízlés kérdése.


Vagyis a csimpánz, a gorilla, az orangután és a többi is ugyanolyan módon képeznek külön fajokat, mint ahogy az ember is csak egy faj a sok más faj mellett.

2020. márc. 23. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/50 Pombe ***** válasza:
100%

@23


Írom(#29): "Vagyis a csimpánz, a gorilla, az orangután és a többi is ugyanolyan módon képeznek külön fajokat, mint ahogy az ember is csak egy faj a sok más faj mellett."


Egy kis lelkiismeretfurdalás gyötör, mert azért a valóság egy kissé bonyolultabb (mint írtad, nem igazán látod, hogy pl. a rassz fogalmát hol kell elhelyezni a rendszerezésben), de azért remélem nem lesz túl zavaró. Pl. a csimpánz(pan) szigorúan nézve nem külön egy faj, hanem az genus(nem). Az ember is az. Nézzük az utóbbit:


[link]

Itt a jobboldali táblában láthatod - Genus: Homo

Alatta láthatod, hogy Homo Sapiens, ami a faj megnevezése. Mi ebbe a fajba tartozunk, de a Homo nembe más emberformájú lények kihalt fajai is tartoznak (a megnevezésük melletti kereszt erre utal).


Ha rákattintasz a Species (a többi faj) táblában a Homo Sapiens faj linkre (a Homo Sapienst szokás a nagyrasszként is kategorizálni), akkor a megjelenő új oldalon a jobboldali részben a Subspecies (az alfajok listája) fejléccel jelölt táblában megtalálod a H. s. sapiens (Homo sapiens sapiens) nevű alfajt jelölő nevet. Ebbe az alfajba tartozik jelenleg az összes ma élő ember, és ezen belül alakultak ki a rasszok is (mostanában a rassz szó egyfajta boszorkányüldözés célpontjává vált - szerintem -, és a rassz fogalmát többen már biológiailag se tartják érvényesnek, amit én azonban nem tudományosan megalapozott állításnak, hanem csak egyfajta túlzó liberalizmusnak tartok), amikről korábban említést tettél. Hasonló módon a tagozódást így megtalálhatod a csimpánzra-, gorillára-...stb-re nézve is.


Pl. a csimpánz: [link]

Itt a subspecies-ben láthatod, hogy a csimpánzoknak több élő alfaja létezik, mint a Homo sapiens-nek. A rasszok itt is persze ezen alfajokon belül alakulnak ki, mint a Homo sapiens sapiens esetében is, azonban úgy tűnik, hogy a csimpánzok alfajain belül a rasszok kialakulása nem annyira jellemző (bár nyilván itt a kutatások kellő mértéke kérdéses, hiszen magunkat sokkal jobban ismerjük), mint a Homo sapiens sapiens esetében. Nyilván azért, mert az ember sokkal könnyedebben létesít kapcsolatot más emberi populációkkal, annak ellenére, hogy magunkat általában lesújtó léptékben rasszistának tartjuk.

2020. márc. 24. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!