Ha Rommelnek sikerül eljutnia Sztálingrádig, megnyerték volna a Németek a háborút?
Na ezeket még alaposabban végig fogom olvasni, d ehitler őrültsége és a zseniális stratéga fogalme nem üti egymást.
Az örültek egy jó nagy részre jellemző a zsenialitás és a zsenit az örülttől többek között az különbözteti meg, hogy a zseni ha baj van, ha hibás döntést hoz, ha nehezen is de képes belátni magát a hibát, akár azt is hogy ő maga hibázott, képes kordábban tartani az indulatait, képes változtatni.
Hitler azonban csak üvöltözni tudott, másokat, döntései következményeiért akár az egész német népet okolni s hibát hibára halmozni.
A kezdetben még istenként imádott hitlerről kiderül, hogy emberként se nagyon állj a meg a helyét.
Pedig a német haditechnikai találmányok és kezdeményezések (itt most kifejezetten a légi hadviselést említeném, mert ez a fő érdeklődési köröm) évtizedekkel előzték meg a szövetségeseket, csak részben papíron maradtak, részben mire a prototípusok repültek, már sorozatgyártásra nem volt anyag, pénz, idő.
Joachim von Pabst gázturbinája a próbapadon jobb volt, mint az angolok első, repülőbe is szerelt sugárhajtóműve.
Német találmány volt a katapultülés is, nem valami hősi humanitárius okokból, hanem mert rájöttek, hogy egy jó pilóta sokkal többet ér, mint a vas, amit repül.
A csupaszárny technika (Lippisch, a Horten-testvérek gépei) is korát megelőző megoldás volt, a rakétahajtás mint repülő-hajtómű is náluk került először használatba, a túlnyomásos pilótakabin is tőlük származik, az első hadi alkalmazású (és nagyon fejlett) helikopter-technika, a papíron maradt, többszörös hangsebességre képes szuborbitális repülőgép (Sanger), ezzel egyidőben az üzemanyaggal való rakétahajtómű-hűtés feltalálása, az első szélcsatorna-tesztek, még szuperszonikus is.....
A szövetségesek a háború után évtizedekig ezekből a megszerzett fejlesztésekből éltek. Az első MIG15, a változtatható szárnynyilazású Bell X1 is német prototípusok átépítéséből születtek. A Szu 47 fordított szárnynyilazása is először német bombázó prototípuson jelent meg.
Von Braun, Otto Hahn és még rengeteg tudós megszerzése volt persze a hab a tortán.
Hát igen, már a ME 104 is gyorsabb volt, mint a Spitfire, a Focke Wulf meg jobban fel volt fegyverezve és ha a ME262 nem bombázónak lett volna beállítva, akkor talán megfordult volna a háború sorsa is. Ezt tényleg Hitler akarta így és Gallandot, aki 104 légi győzelmet ért el, lényegében ezért mentették fel a vadászrepülők tábornoka pozíciójából, mert állandóan szorgalmazta a turbóvadász kötelék felállítását. Utolsó bevetése legendás volt. Amikor az eget már elsötétítették a szövetséges repülők ezrei, a megtámadhatatlan légi erődök, néhány társával felszállva sorozatban lőtték ki a rakétáikat és elképesztő győzelmeket arattak a sugárhajtású repülők segítségével, de akkor már minden késő volt.
Hitler egyébként csak a végére lett idegbeteg, de ezt meg lehet érteni, mert tisztára összeroppant, hiszen mindenhol leöldösték az embereit. A merénylet után kezdődött a betegsége, mert valójában megnyerő és barátságos volt a viselkedése korábban. A Chaplini filmmel ellentétben, amely szörnyű diktátornak ábrázolta és pontosan ez a probléma, mert éppen az a tanulsága, hogy milyen veszélyes is tud lenni egy okos ember, ha gátlástalan. Hatalmas a felelősség,ami hárul minden választópolgárra. Meg kell próbálni betekintést nyerni a politika berkeibe, nem szabad akárkit hatalomra juttatni és a propagandától elszakadva a valóságos célokat, eredményeket kell meglátni, legalább is megpróbálni.
Mennyire más lett volna a németek és a világ sorsa, ha kitartottak volna a weimari köztársaság mellett, annak minden hibájával. Sajnos mindenkit fűtött a revans gondolata, különösen az igazságtalan béke után és ezt könnyű volt kihasználni, meg a keletkezett nyomort, az inflációt és a szörnyű munkanélküliséget. A fajelméletet is szívesen elhitték, mert jó dolog übermenschnek lenni és másokat maguk alatt lévőnek tekinteni, de ez a gondolat már korábban is megvolt, más népek is próbálkoztak vele, már az ókorban is.
Hitler csak meglovagolta ezeket az érzelmeket, mert állítólag ő korántsem volt annyira antiszemita, mint amennyire beállítják. Lényegében hithű katolikus volt, aki a bolsevizmus elleni harc bajnokának tekintette magát és vonakodott az Anglia elleni háborútól. Ezt a nézetét többször kifejtette és nyilván ezért repült a helyettese, Hess Angliába az orosz hadjárat előtt. Néhány napi várakozás után, amikor már bizonyossá lett, hogy nem ért el eredményt, akkor őrültnek állították be, de máig kérdéses, tudott e Hitler erről és ha nem is tudott, nyilván a vezér óhajának megfelelően akart Hess békét kötni a britekkel.
A franci tengerpartra szorított angol csapatok is Hitlernek köszönhetik a megmenekülést, mert leállította a támadást, sokan ezt úgy értékelték, hogy ekkor még lehetségesnek és kívánatosnak tartotta az angolokkal szemben a békekötést.
Egyébként a harckocsik terén szakértő volt és a tankjaik mindig egy csatával megelőzték a többiekét. Már a Panzer IV is kiváló harcjármű volt, de a Tigris, vagy a háború legjobb tankja a Párduc is az ő iniciatívái szerint készült. A szovjet T34 sokkal gyengébb volt, de tízezer számra gyártották és mint tudjuk, a sok lúd disznót győz...
"Ezt a nézetét többször kifejtette és nyilván ezért repült a helyettese, Hess Angliába az orosz hadjárat előtt."
Ez tényleg homályos pont, sok forrás szerint ez Hess teljesen privát "partizán-akciója" volt.
Persze, de akkor is Hitlernek akart örömet szerezni vele, mármint ha sikerül békét kötnie. Ekkorra már Hess eléggé háttérbe szorult és talán így akart megint előtérbe kerülni. Élete végéig csak sejtelmesen mosolygott, ha feltették neki ezt a kérdést, Hitler utasította e, vagy tudott e a tervéről?
Szerintem van rá esély és úgy hírlik, volt Angliában ilyen törekvés, vagyis majdnem sikerült nekik, csupán Churchill szilárdsága akadályozta meg a pálfordulást.
Egyáltalán szóba állt Churchill Hessel?
Elég kalandos volt az a titkos repülés a pajta melletti landolással. :)
Churchill állhatatosságában nagy szerepe lehetett azért annak is, hogy megoszlottak a vélemények, akkor a brit vezetés egyes hangjai szerint ez a Hess féle akció csak terelés volt, mások pedig nem hittek abban, hogy valóban értékelni lehet őt úgy, mint a Drittes Reich követét.
Szóval nem tombolt éppen a bizalom, bár háborúban a paranoia általában praktikus. :)
Úgy tudom, hogy személyesen nem találkoztak, de nyilvánosságra került egy kihallgatás, vagy megbeszélés a külügyi tisztviselőkkel, így hát Churchill is pontosan ismerte Hess céljait, szándékait. Sietve lépéseket is tett, hogy lehetetlenné tegyen minden tárgyalást.
Pedig meglehet, hogy voltak támogatói Hessnek, mert ez az anyag a mai napig nincs nyilvánosságra hozva.
Az is lehetséges, hogy valamiféle megállapodás mégis született.
Churchill erősen antikommunista volt és végig kardoskodott a franciaországi partraszállás ellen. Ő az olasz hadjárat mellett volt, amit sikerült elérnie és a balkáni háborús terveket támogatta, amit Sztálin kifejezetten utált. Ha sikerült volna a Balkánon a szövetségeseknek teret nyerni, akkor hozzánk is valószínűleg ők vonultak volna be és a győzelem után közép Európa sorsa másképpen alakul.
Az mindenesetre tény, hogy egészen 43 ig a francia tengerpartot a németek szinte teljesen kiürítették, nem tartottak angol támadástól és csak később kezdték el az Atlanti falat felépíteni és csapatokat telepíteni ide az ekkor már reálisnak tűnő szövetséges partraszállás miatt.
Lehetséges, hogy a britek direkt csak a dominiumokban harcoltak eleinte és megvárták, hogy sikerül e a németeknek legyőzni az oroszokat, mert talán azért sem szomorkodtak volna túlságosan ha Moszkva elesik és csupán az ellenségem ellensége a barátom elv miatt voltak szövetségben Sztálinnal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!