Az Oszmán Birodalom a Spanyol Birodalomhoz képest másodrendű hatalom volt a 16.17. században?
Az Oszmán Birodalom a Spanyol Birodalomhoz képest másodrendű hatalom volt a 16.században?
A Spanyol állam bevételei az Oszmánok 5X-ösét is kitették, hadserege jóval nagyobb volt, hiszen a töröknek 10-20 ezer hivatásos janicsárnál több sosem volt, a Spanyoloknál mindenki profi zsoldoskatona volt 300 000 fő, és behemót óriási flottájuk volt.
Gigantikus méretű profi seregek:
Nem.
Teljesen más geopolitikai környezetben voltak, nem lehet így összehasonlítani őket. Mind a kettő világbirodalom volt a maga módján.
De ha a számokat nézzük, akkor azok nagyon nagyon mást mutatnak: A spanyol uralkodók bevételei sokszorosát tették ki a török császár éves bevételeinek. Az oszmánok nem tudtak fizetni 20 ezer főnél nagyobb hivatásos hadsereget (a janicsárok), míg a spanyol uralkodók fizetési listáján súlyos 300 ezer állandó fegyveres csüngött, a világ messze-messze legnagyobb flottájával. Fegyvereseinek száma nagyobb volt mint a franciák osztrákok angolok vagy itáliai államok háború idején fegyverben tartott népessége együtt.
Ezeket mégis hogyan tudod megmagyarázni?
Ne feledjük a Spanyolok a legjobban felszerelt seregekkel rendelkeztek a korban, ami a tűzfegyverek magas arányát is jelzi. A pike-and-shot taktikájuk a legfejlettebb volt a korban.
Spanyol katonák találkoztak janicsárokkal , mély sáncokban Bécs 1529-es ostromakor, ahol gyakran kézitusába keveredtek velük, a spanyol visszaemlékezések alapján a janicsárok az ott kibontakozó közelharcokban minden alkalommal rendre alul maradtak rendre a spanyol katonákkal szemben a keskeny sáncokban ahol egy-egy katonának volt hely a harchoz. Ez viszont azt jelzi, hogy a janicsárok a spanyolokhoz képest nem lehettek valami jók bajvívásban tehát.
A török hadsereg teljesen más összetételű volt, mint a spanyol. Egyrészt a spanyol sereg nagyrésze külföldi zsoldosokból állt, míg a török sereg ha nem is teljes részben törökökből, de a maradék is elkötelezett muszlim volt.
Az oszmán sereg 2 részből állt. A reguláris sereg (janicsárok, szpáhik). És irregurális seregből, amiből egyedül az akindzsik voltak ütőképesek, ők viszont nagyon hasznosak voltak.
Ezzel szemben a spanyoloknak hiába volt nagylétszámú serege, ennek a kétharmada helyőrségi katona volt, amolyan őrszolgálatot ellátó személy, ráadásul a legnagyobb részük az Karib-tenger vidékén. A tényleges hadseregük kisebb létszámú volt, mint a törököké, ezért nem tudtak Európában hódítani, mert a franciák ellen sem lett volna esélyük.
A nagy spanyol armada... valóban nagy volt. Aztán mégis tönkreverték őket az angolok.
És akkor még nem tértünk ki arra, hogy gazdaságilag mennyire rosszul csinálták a spanyolok, és az a töménytelen mennyiségű arany, ezüst egyéb javak aztán nagyon gyorsan átkerültek az angolokhoz és a franciákhoz...
Háborúban az 1v1 elleni küzdelmet felesleges nézni. A török katonák többsége max. bőrpáncélban volt, de sokszor még abban sem, a spanyolok viszont lemezpáncélban. A török irreguláris alakulatok pedig képzetlen harcosok voltak. Ezért tudtuk mi magyarok is sokszor megverni őket a csatatéren a túlerő ellenére.
Franciaországnak apró méretű serege volt, pl: Itáliai háborúkban nem volt nagyobb serege a Franciáknak mint amit az egymilliós Skócia volt képes kiállítani az 1513-as Floddeni csatában.
Franciaországot a Spanyolok elfoglalták II. Fülöp alatt Franciaországot,1594-ben Párizst is.
During the 1550s, Spain had an estimated military manpower of around 150,000 soldiers, whereas France had an estimated military manpower of 50,000.[17]
Kennedy, Paul (1989). The Rise and Fall of the Great Powers. New York: Vintage Books. pp. 56–57. ISBN 0-679-72019-7.
Leszögezhetjük , hogy Spanyolország katonai óriás volt Franciaországgal szemben.
Leszögezhetjük. De mára már sehol nincs a Spanyol Gyarmatbirodalom, ugyanabba a csávába került, mint minden más birodalmak, túl nagyra nőtt, túl sok emberből állt, és pár évszázad aranykor után darabjaira hullott, mégpedig a spanyolok annyira rosszul csinálták, hogy a XX. századra Európa egyik legszegényebb országa lett.
Egy-egy csatából pedig nem lehet sok mindenre következtetni.
A skótok mindig inkább barbár hordák voltak, nem reguláris erők. Kb. azt a színvonalat képviselték, mint az ókorban a germán törzsek.
A létszám sem mindig mérvadó.
A svédek a nagy északi háborúban sokszor 4-5x túlerő ellen is győzni tudtak (pl. 8ezer svéd 40ezer orosz ellen), bár tény, hogy XII. Károly svéd király még Napóleonnál is nagyobb stratéga volt. Eleve a svédeket egy hármas szövetség (Dánia, Szász-Lengyelország, Orosz Birodalom) támadta meg, mégis mind a hármat többször megverték.
Az Oszmánok mivel ázsiai nem európai emberek és kultúrájuk, civilizációjuk nem Európai szinten volt, mindig szegények maradtak, semmire sem mentek a Birodalmukkal ami szintén akkor hanyatlott mint a Spanyoloké. A Spanyolokkal szemben nem hagytak maguk után akkora építészeti és kulturális örökséget sem. Az éhhalál a 16-17.században a leggyakoribb Anatóliában volt. Anatólia lakosságának többsége nomád pásztor volt a 18.századig, a Földművelésből csak egy kisebb része élt a társadalomnak.
Az agyonadóztatás ellenére Szelim szultán birodalmának legnagyobb bevétele még mindig vámokból jött, amit az átmenő Levantei kereskedelemre vettet ki. Ez viszont a gazdaság belső elmaradottságára utal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!