Mi a legnagyobb hazugság a történelemben?
Hazugság alatt azt értjük, amit tévesen él az emberek fejében. Teszem azt Dugovics Titusz személye? Hiszen erről tudjuk, hogy nem történt meg.
Vagy olyasvalamit értünk alatta, amire nagy az esély, hogy mégsem úgy van, ahogy tanítják, pl Petőfi Sándor halála - élete Barguzinban?
Mert így hazugság, helytelen állítás, hogy Kolumbusz fedezte fel Amerikát, ugye ő nem is tudta, hogy új kontinensen van, ezt Amerigo Vespucci állította először. De még így is az a valószínűbb, hogy a vikingek voltak az első európai emberek az Észak-Amerikai kontinensen.
Kicsit elcsépelt, de érdekes a kérdés :)
Milyen emberek fejében él tévesen? A felsoroltakról egy csomó ember másképpen tud. Egy csomó sokkal árnyaltabban. És sokan úgy, ahogy tévedés.
A kérdés hamis. Értelmezhetetlen. Azt feltételezi, hogy a döntő többség úgy gondolja, ahogy, és más nincs. Azt képzeli, a világ, az emberek, a gondolkodás, a tudás homogén. Vagy inkább egyféle. Még a legegyszerűbb történelmi eseményről is van ezerféle elképzelés él az emberek fejében.
Mindezeken túl, vannak történelmi események, amelyekről keveset tudunk, vannak, amelyeket adott korok hamisítanak, majd annak elmúltával visszaáll rend. De e hamisítások is csak tudatlan tömegek fejében élnek, elég sokan tudják, hogy a politikai elit át akarja formálni a valóságot, de nem fog sikerülni. A nem ismert tények kiegészítéseként alkotott elképzelések, az időleges hamisítások nem hazugságok. Barguzint épeszű ember nem hitte soha, Kolumbuszról a történelmet ismerők pontosan tudták a valóságot, sőt a vikingek Észak Amerikában történt kalandozásai, ha hézagosan is, de ismertek. Az más kérdés, hogy hiányos ismeretekkel sokan hisznek el téveszméket.
A kommunizmus ígérete. Egy elérhetetlen utópiát ígér, aminek a megvalósításáért több mint százmillió embert öltek meg alig egy évszázad alatt.
(A jelen időt azért használom, mert bizonyos országok ma is kommunistaként határozzák meg önmagukat. Pl Kína, Vietnám, Laosz és Kuba)
Nem hiszem, hogy "hazugságokat" kéne keresni a történelemben.
Évszázadokig, évezredekig titkolni a valóságot, globálisan?
Biztos, hogy van rengeteg dolog, amit objektív okokból egyelőre rosszul tudunk, kevés, téves, hibás, kétértelmű vagy ellentmondó adatból van felépítve egy történet.
Tudjuk, hogy egy csomó dologról kiderült, nem teljesen úgy van, mint hittük, az új tudás fényében egyes dolgok eltérnek attól, ahogy esetleg az emberek még tömegesen hiszik, mert a régi hibás infó lassan frissül.
És persze vannak a politikai, vallási alapú hamisítások. De ezek soha sem a komplett világot verik át, csupán azt a területet, ahol annak a politikának, vallásnak erős hatása, hatalma van.
Mi tudjuk, hogy az előző olimpiát nem Észek-Korea nyerte minden sportágban, aki ott él, nem mind tudja, legfeljebb csak csöndben sejti.
Tudjuk azt, hogy azért a zsidóság bibliai múltja nem tiszta hányattatás és elnyomás volt, ők is jelentősen terjeszkedtek, hódítottak stb., as az egyiptomi rabság sem teljesen úgy volt.
Tudjuk azt, hogy Schliemann Trójája is volt már hazugság, csalás, majd történelmi tény.
Ilyen dolgok vannak. De globális, monstre történelmi hazugságok nem valószínűek.
Korrigálandó tévedések mindig is lesznek. Sokról meg sosem fog kiderülni, hogy téves. Nem mert titkolják, hanem mert nincs adat és az idő megy, a bizonyítékok csak fogyni fognak.
A 80-as évek végére a régészek a leletekből már tudták, hogy a barlang nem volt az elsődleges lakóhely. Mégis mit tanítottak? Most már kezdték ugyan korrigálni, de a lemaradás oka mi lehet, ha tudták?
idézetek régészektől:
"A régészet, az antropológia és a kapcsolódó területek meggyőző bizonyítékai kezdenek meglehetősen világos képet adni arról, hogy az emberi történelem utolsó negyvenezer éve valójában hogyan nézett ki, és szinte semmi hasonlóságot nem mutat a hagyományos elbeszéléssel. Fajunk képviselői a történelem nagy részét nem kis csoportokban élték meg; a mezőgazdaság nem jelentette a visszatérés küszöbét a társadalmi fejlődésben; az első városok gyakran egyértelműen egalitáriusak (egyenlőségen alapuló) voltak.
Bár a kutatók fokozatosan konszenzusra jutnak ezekben a kérdésekben, még mindig nem szívesen közlik eredményeiket a nyilvánossággal vagy akár más területek tudósaival, nem beszélve az általános politikai következményekről."
"Annak ellenére, hogy az elmúlt évtizedekben számos könyv és rengeteg cikk jelent meg Oroszország régészetéről, az orosz régészetet nyugaton továbbra is nagyrészt figyelmen kívül hagyják."
"... az „őstörténet” átnevezése késedelmes. Az emberi társadalmak alapvető fejlődése az írástudás megjelenése előtti hosszú évezredek során nem pusztán előjáték, hanem szerves része az egész emberi történelemnek."
"Őskor (prehistory - történelem előtti)
Abszurd, hogy az emberi műveltség megjelenése előtti hosszú évezredeket úgy határozzuk meg, mint egyfajta előcsarnokot a valódi történelemhez, bár valójában ezek a korai évek az alapok."
L'Anse aux Meadows (1100-as évekből) - bizonyítottan viking település az amerikai kontinensen. Ok. Nézzük az évszámokat. 1960-ban fedezték fel, régészeti feltárást 1960 és 1968 között végeztek. Az UNESCO 1978-ban világörökségi helyszínek közé vette fel és bizonyítottnak fogadja el. Amennyire csak pár embertől tudom az USA-ban 1970-es évek óta iskolai tananyag. Vajon Európában oktatják-e? Vagy még mindig Columbus fedezte fel Amerikát? És akkor 1978 óta tudja a történetkutatás, hogy Columbus nem az első volt aki Európából áthajózott az óceánon, és mit tanítottak az 1980-as években az európai iskolákban? Ez hogy lehet? 1978 óta tudják, ez nem most derült ki.
Megalitok - ismert példa Stonehenge. De számít ez egyáltalán, hiszen itt-ott néhány nagy kő? A worldhistory.org csak Koreában 200 000-et mond amit nyilvántartanak. Hivatalosan 600 000 megalit van világszerte és ebből 400 000 a távol-keleten. Ez csak érdemleges mennyiség a tankönyvekbe kerüléshez.
Kínai piramisok
Chinese pyramids - wiki
"A kínai piramisok kifejezés Kínában piramis alakú szerkezetekre utal, amelyek többsége ősi mauzóleum és temetkezési halom". Csakhogy a mauzóleum teljesen más, az egy tetszőleges alakzatú díszes sír épület. A kínai piramisoknak valóban piramis alakja van, bár csonka gúla, de láthatóan piramis. Van-e róla szó? Hiszen a piramisokat nem szoktuk kelethez kötni, ez átírná a keletről szóló dolgokat. A wiki cikk abban azért jó, hogy térkép koordinátákkal mutatja melyik hol van, egyből meg lehet nézni térképen.
Cucuteni–Trypillia kultúra - i.e. 5000-3000 Európa, Románia, Ukrajna.
Hogy került ide a jin-jang szimbólum i.e. több ezer évvel ez előtt? Nyilván volt kapcsolat a távoli kelettel Európából. Nem igazán reklámozzák.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!