A mai tudomány vajon a megfelelő úton halad, és tényleg "az emberiség segítése" a lényege továbbra is?
Egészen a korai 20. századig a tudomány célja az volt, hogy a köznapi problémákat megpróbálja megoldani, és könnyebbé tegye az emberek életét.
Ha valamit nem tudtak megoldani, akkor jött egy tudós, aki kitalált rá egy megoldást, és egy újabb dolog született.
Így a tudomány valóban az embert szolgálta.
Az utóbbi 100 évben azonban olyan tudományágak jöttek létre, amiből semmi haszna nincsen az emberiségnek, gyakorlatilag egy magasrangú tudóscsoport pókerpartijának tekinthető. Ilyenek például a kvantumfizika, és a tapasztalás helyett matematikai útra alapozott tudományos módszer.
Ezek elidegenítették a tudományt az ember életétől és többé a tudomány nem arról szól, hogy jobb legyen az emberek élete, hanem arról, hogy egy agyas csoport kíváncsiságát kielégítse.
A legtöbb kritikám a mai tudományos módszert éri.
Azáltal, hogy a tapasztalás helyett a matematikára helyezték az ötletek alapját, egy az egyben el is idegenítették a tudományt az élettől, hiszen emiatt a tudósok olyan dolgok kiagyalásán dolgoznak, amivel az ember az életben nem fog találkozni és nem is lesz haszna belőle.
"Levéltáros, vagy tolmács."
Tehát bölcsész. Mindent értek...
"Levéltáros, vagy tolmács."
Úúú, ez nagyon ütött. Ezek szerint olyan dolgokat szapulsz, amihez halvány lila gőzöd sincs, sőt jó eséllyel soha nem is lesz. Ne érts félre, nem a fenti két szakmát szidalmazom, de szerintem, a cipész maradjon a kaptafánál...
Értelmes ember nem indít vitát számára ismeretlen "terepen".
Ez kicsit olyan, mintha én kiírnék egy kérdést, hogy "Miért nem bombázzák le Mexikót? Pedig csupa k.csög lakik ott, akik csak tacót és burritót esznek és isszák a tequilát, közben pedig sombreroban járnak, de semmi hasznosat nem csinálnak."
És mindezt úgy tenném, hogy sose voltam Mexikóban és életemben egy mexikói emberrel sem találkoztam, amit pedig tudok, azt is a TV-ben láttam, de osztanám az észt, hogy milyen nagy hozzáértő vagyok...
14:47 - fizikusként ugyan, de az összes bölcsész barátom nevében ezt kikérem magamnak. :)
Egyik bölcsész ismerősöm se mondana olyanokat mint:
1. A tudomány 100 éve nem csinált hasznos dolgot.
2. A XIX. századi állapotok máig fenntarthatóak lennének.
3. A 20. század előtt a tudósok mindent azért csináltak, hogy az embereknek jobb legyen.
(Azért ezeknél egy valamire való bölcsésznek a történelmi ismeretei jobbak, akkor is ha nem történész)
és végül:
4. A tudósok csak gondolkodnak, ahelyett hogy hasznosat csinálának (valljuk be ez így egy bölcséz szájából igen durván hangzana :D:D:D:D)
4. A tudósok csak gondolkodnak, ahelyett hogy hasznosat csinálának (valljuk be ez így egy bölcséz szájából igen durván hangzana :D:D:D:D)
xD
Amikor az I. században feltalálta egy görög (nem emlékszem már a nevére) az első kezdetleges gőzgépet, az emberek csak néztek ja tök jó forgatott valami labdát de hát ezt semmire sem lehet használni. 1700 évet kellett várni, hogy hasznát vegyék, de ha nincs gőzgép, most sokkal-sokkal hátrább lennénk. Lehet, hogy vannak olyan találmányok, amik most még az átlagembernek hülyeségnek tűnnek, de azoknak is meg van/lesz az értelme.
Amúgy meg jó, elmész tanyára (én is vidéken élek, vannak állataink, tudom, miről beszélek :) Először is kell hozzá rengeteg gép, gép nélkül 10x annyi munkával termeled meg ugyanazt a mennyiséget. Próbálkozhatsz te ott lóvontatta ekével, van akár olyannal is, mint amilyeneket a 19.szd.-ben használtak, a töredéke lenne a termés. Kell permetszer, kell trágya. Kell állatorvosi ellátás, anélkül ciki, ha egy járvány elviszi az összes disznód. Plusz ezen felül nem árt, ha neked és a családodnak is van orvosi ellátása, fűtés van a házban, nem pedig kandalló, rendes tűzhely, hűtő, hogy ne romoljon meg az étel, stb. Senki nem vitatja, ezek nélkül is lehet élni. Csak kb. 10x annyi erőfeszítésbe kerül.
Ja azt elfelejtettem, hogy azt meg felejtsd el, hogy ha te tanyán akarsz élni, magadnak megtermelni a dolgokat 19. szd-i technológiákkal, akkor lesz időd meg erőd mellette levéltároskodni vagy tolmácskodni.
Én is imádom a természetet, de a természet szeretete nem erről szól, hogy menjünk vissza a kőbalták idejébe. Hanem hogy biztosítsuk, hogy az embert kiszolgáló fejlett technológiák minél kevésbé károsítsák a környezetet. Ahhoz viszont, hogy környezetbarátabb technológiák legyenek, tudományos fejlődés kell =)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!