Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek mitől tudomány...

Szerintetek mitől tudomány egy tudomány? Mik a tudományosság kritériumai?

Figyelt kérdés
Mitől tudomány a fizika, mitől nem tudomány a bélyeggyűjtés, vagy mitől lehetne azzá? Milyen kitételei vannak egy humán és egy reál tudománynak?
2011. okt. 15. 14:11
 1/10 anonim ***** válasza:
22%

Tudomány az, amit rendszerbe lehet foglalni. A fizikának van egy rendszere, míg a bélyeggyűjtésnél egészen egyszerűen értelmetlen hasonló rendszert felállítani.


Ha kicsit gyakorlatiasabban nézzük a dolgot, és azt kérdezed, mondjuk egy mű mitől tudományos, hát az meg csak a hivatkozások és lábjegyzetek számától......:)

2011. okt. 15. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Vagyis tudomány az, hogyha konzisztens szemlélet és módszertan segítségével hozunk egymásból levezethető megállapításokat valamiről?
2011. okt. 15. 14:49
 3/10 dellfil ***** válasza:
76%

Tudod mit? Én nem tudom a "pontos" választ csak "érzem". :D

Ide linkelem mit mond a wiki... :) Lehet, hogy nincs igaza, de akkor kinek? Szerinted?


[link]


Biztos "kockásra" lehet vitatni a linkben foglaltakat, de akkor ki az aki megmondja a száz százalékos frankót? Hmmm?

Nos én nem vagyok rá képes. :D


dellfil

2011. okt. 15. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

[link]


Ezt olvasd el. Nagyon jo konnyen emeszthato olvasmany. Megtudod, hogy nemhogy a belyeggyujtes nem tudomany, de azi, hogy miert nem tudomany az intelligens dzajn, meg a papaszihologia meg eg csomo olyan dolog, amit mar sokkal nehezebb elkuloniteni a valaos tudomanytol.

2011. okt. 15. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintetek mitől tudomány egy tudomány?"


Ez nem véleménykérdés, ez évszázadok óta nagyjából eldöntött kérdés.


A tudomány szónak van egy tágabb és egy szűkebb értelme. A tágabb értelme az, hogy tudomány minden olyan gyakorlat, amikor valamilyen meghatározott tárgyról meghatározott szabályok szerint, meghatározott módszerrel tudást gyűjtenek. A szűkebb értelme az, hogy a tudományt az teszi tudománnyá, hogy tudományos módszert alkalmaz. A tudományos módszernem közismertek a kritériumai: a tudományos állításoknak cáfolhatónak vagy igazolhatóaknak kell lenniük, az igazolás vagy cáfolat módszerének objektívnek kell lennie, a kísérleteknek és méréseknek ismételhetőknek kell lenniük, stb. Mindez olvasható 1000 helyen.


"Mitől tudomány a fizika, mitől nem tudomány a bélyeggyűjtés"


Összegyűjteni, rendszerezni a bélyegeket is tudományos tevékenység valamilyen szinten, de alapvetően azért nem az, mert nem eredményez tudást. Ha van egy dobozod, belehányva 5000 régi bélyeggel, az pl. semmiféle tudást nem ad neked. Viszont ha csoportosítod a bélyegeket, és mondjuk abból, hogy mit ábrázolnak az egyes országok különböző időbeli bélyegei, kultúrtörténeti következtetéseket vonsz le, abból akár tudományos cikk is születhet.


"Milyen kitételei vannak egy humán és egy reál tudománynak?"


A reáltudomány nem emberekkel foglalkozik, hanem mondjuk molekulákkal, atomokkal, bacillusokkal, gombákkal, épületek szilárdságával vagy bolygókkal. A humán tudomány és a társadalomtudomány emberekkel és az ő tetteikkel foglalkozik. Az orvostudomány közelebb áll a reálhoz, mert az emberrel mint fizikai objektummal foglalkozik, a pszichológia/pszichiátria viszont már határeset.

2011. okt. 15. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
80%

Lux


Mi gimnáziumban ezzel a kérdéssel kezdtük a fizikát. A tanár úr véleménye feltűnően közel állt a wikipédiához, mint később kiderült, azért, mert ő írta a cikk nagyobb részét. :)


Szóval: a tudomány a bennünket körülvevő világ megismerésére irányuló tevékenység és az ezen tevékenység során szerzett tudás összessége.


Kritériumai:

— a tudományos módszer, melyet megismerve reprodukálható egy adott kísérlet például

— egy nemzeteken túlmutató, mindenki által egységesen érthető és értelmezhető „nyelv” (fizika, matek: matek, biosz: virágképletek pl., kémia: képletek, egyenletek, irodalom: na itt kezdődik a baj; ezért nem tartom ezeket tudománynak, mert teljesen szubjektív, mit gondolsz egy műről)

— reprodukálhatóság (megismételhetőség) - egy kísérletnek bárki által bármikor megismételhetőnek kell lennie és azonos végeredményt kell szolgáltatnia

— rendszer (az adott ismeretek rendszerbe foglalHATÓsága)


A tudomány, mint termék, egy adott eszmerendszer axiómái (tapasztalati úton szerzett alapállításai) alapján igazolt, széles körben elfogadott, tudóstársaságok és egyetemek által összehangolt és összefüggésben is értelmezett tételeinek összessége. Nem tartoznak ide a még nem bizonyított, vagy kétségesen bizonyított hipotézisek, illetve nyilvánvalóan azok a korábban igazolt tételek sem, amelyekről később kiderült, hogy tévesek.


(Lehetséges, hogy erre most is találunk példát a CERN neutrínói és Einstein relativitáselmélete kapcsán...)

2011. okt. 15. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
27%
Jó kérdés! Lehet, hogy valami ma babona, holnap tudomány. De fordítva is igaz lehet. Kaparásszuk létünk dobozának tetejét, próbáljuk megismerni, és olykor azt hisszük, hogy már megismertük. Ez utóbbit hívjuk tudománynak.
2011. okt. 15. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
74%
szerintem még az is fontos lenne, (a wikis definícióhoz hozzáadva) hogy ez a bizonyos "ismeretösszesség" nemcsak egy nagy halmaz, hanem maguk az ismeretek logikusan kapcsolódnak össze.
2011. okt. 17. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
42%

Én pontosan nem tudom meghatározni a tudományt mert ez részben szubjektív tehát mindenki saját véleménye alapján irja le hogy mi az a tudomány(szerinte).

Szerintem a tudomány egy meghatározott rendszerre épülő "ismeretek/konkrétumok" összessége.

A reál is humán tudományok között az a külömbség hogy a reál tudományokban inkább a gondolkozás a lényeg.Pl.:a matematika és az informatika(programozás...) intenzív reál tantárgy ott igazán meg kell dolgoztatnod az agyad bizonyos feladatoknál.Van ezekben is bizonyos mennyiségű elmélet de itt nem az a lényeg.

A humán tantárgyakban inkább a filozófiai gondolkodás részesül előnyben meg az elmélet.A legtöbb humán tudomány(pszichológia, filozófia) az emberrel foglalkozik és bizonyos tudományokban(társadalomtudomány) az elmélet illetve a filológia(nyelvészet)-ben a szavak magolása, irodalomban a szövegek magolása a lényeg.Erről én még sokat tudnék beszélni, jelenleg csak ennyi jutott eszemben.Még hozzáteszem hogy ez az én véleményem én igy gondolom lehet hogy más nem ért velem egyet, de én kitartok a saját érveim mellett.

2011. nov. 3. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
A tudomány túllép a személyes tapasztalatok korlátain, szisztematizál, koherenciát teremt, hipotéziseket tesztel és predikciókat állít fel.. :)
2013. dec. 22. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!