Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A mai tudomány vajon a megfele...

A mai tudomány vajon a megfelelő úton halad, és tényleg "az emberiség segítése" a lényege továbbra is?

Figyelt kérdés

Egészen a korai 20. századig a tudomány célja az volt, hogy a köznapi problémákat megpróbálja megoldani, és könnyebbé tegye az emberek életét.

Ha valamit nem tudtak megoldani, akkor jött egy tudós, aki kitalált rá egy megoldást, és egy újabb dolog született.


Így a tudomány valóban az embert szolgálta.



Az utóbbi 100 évben azonban olyan tudományágak jöttek létre, amiből semmi haszna nincsen az emberiségnek, gyakorlatilag egy magasrangú tudóscsoport pókerpartijának tekinthető. Ilyenek például a kvantumfizika, és a tapasztalás helyett matematikai útra alapozott tudományos módszer.


Ezek elidegenítették a tudományt az ember életétől és többé a tudomány nem arról szól, hogy jobb legyen az emberek élete, hanem arról, hogy egy agyas csoport kíváncsiságát kielégítse.



A legtöbb kritikám a mai tudományos módszert éri.

Azáltal, hogy a tapasztalás helyett a matematikára helyezték az ötletek alapját, egy az egyben el is idegenítették a tudományt az élettől, hiszen emiatt a tudósok olyan dolgok kiagyalásán dolgoznak, amivel az ember az életben nem fog találkozni és nem is lesz haszna belőle.


2010. júl. 1. 20:11
1 2 3 4 5 6
 1/57 anonim ***** válasza:
100%

A tudomány csak egyfelé halad, és afelé haladt mindig is. Az, hogy felfedeztek már szinte minden kézenfekvő dolgot, nem jelenti azt, hogy a tudományoknak le kell állnia.


A tudósok egy csoportja, most a már felfedezett dolgok minél hatékonyabb kihasználásán dolgozik (mérnökök), a másik csoport új dolgok felfedezésén, melyek gyümölcsét a jövőben fogjuk learatni (elméleti/kísérleti fizikusok, matematikusok).

2010. júl. 1. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/57 anonim ***** válasza:
79%

Huhh. A kvantumfizikának semmi haszna... Na ez szép volt:) Próbálj meg nem 1 évre előre gondolkodni, hanem mondjuk 30 évre. Kb ekkorra teszik az első kvantumszámítógép kifejlesztését.


Másrészt: ha nem matematikai alapokra helyeznék a kutatásokat, akkor mire helyeznék? Visszatérnénk a kísérletezgetéshez? Lenyelnénk egy adag plutóniumót és meglátnánk, hogy mi lesz belőle?

2010. júl. 1. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/57 A kérdező kommentje:

"Huhh. A kvantumfizikának semmi haszna... Na ez szép volt:) Próbálj meg nem 1 évre előre gondolkodni, hanem mondjuk 30 évre. Kb ekkorra teszik az első kvantumszámítógép kifejlesztését."


Ha az ember nem foglalkozna olyan bonyolult elméleti tudományokkal mint a kvantumfizika, akkor nem lenne szükség olyan gyors számítógépre aminek kvantum-módszerekkel kell számolnia. A kör bezárult.

2010. júl. 1. 20:43
 4/57 anonim ***** válasza:
77%
Az az igazság,hogy annyi mindent elhallgatnak az emberek elől,hogy én azon sem csodálkoznék,ha már az AIDS ellenszerét is feltalálták volna. És az a rengeteg találmány amit pl. magyarok találtak fel,de nem hozhatták nyilvánosságra,meg érdekes módon eltüntek... szóval én elhiszem,hogy ma már nem az ember életének jobbátétele a cél
2010. júl. 1. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/57 anonim ***** válasza:
85%
Teljesen igazad van. Én kérek elnézést. Most fogom a parittyámat meg a kőbunkómat és vadászok vacsorát.
2010. júl. 1. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/57 A kérdező kommentje:

"Másrészt: ha nem matematikai alapokra helyeznék a kutatásokat, akkor mire helyeznék? Visszatérnénk a kísérletezgetéshez? Lenyelnénk egy adag plutóniumót és meglátnánk, hogy mi lesz belőle?"



Nem a számolgatásból jöttek rá, hogy a radioaktív anyagok károsak, mert miután feltalálták őket mindenféle dologra használták pl. "varázsgyógyszerek", körömlakk, és utána jöttek rá, hogy megmurdelsz tőle.


Azt, hogy matematikailag miért történik ez, arra csak azért jöttek rá, mert megvizsgálták, hogy hogyan lehet számokkal leírni a rádium élettani hatásait.

2010. júl. 1. 20:47
 7/57 anonim ***** válasza:
100%

Na egyrészt: te leírtad teljesen ugyanazt, amit én. De azért elmagyarázom: nehogymár a legjobb tudósaink úgy dolgozzanak, hogy akármelyik nap simán meghalhatnak.


Másrészt: ha nem írják le matematikailag, akkor tudják, hogy meghalsz tőle. De miért? Na ezt nem tudják.


Harmadrészt: próbálj meg egy űrhajót kijuttatni a világűrbe úgy, hogy nem számolsz előtte semmit, csak teletömöd üzemanyaggal és hadd menjen. Egyrészt nagyon sokan fognak meghalni, másrészt milliárdokat fogsz kidobni az ablakon, harmadrészt a szomszéd 5 éves kislány előbb fog kijutni az űrbe, mint a te űrhajód.

2010. júl. 1. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/57 anonim ***** válasza:
100%

Az igazán nagy találmányoknak/felfedezéseknek igen kevés része született abból, hogy volt egy probléma amit meg akartak oldani.

A nagy ötletek mindig is abból származtak, hogy az ember kíváncsi, információt gyűjt a környezetéről, az őt alkotó világról, és ha összeáll a kép és tud belőle előnyt kovácsolni, akkor azt teszi.


És ennek a hozzáállásnak köszönhetjük, hogy itt tartunk ahol.

Nem azért kezdtünk el főzni, mert valamelyik ősember kitalálta, hogy ennek a húsnak így rossz az íze, hogy oldhatnánk meg a problémát… hanem úgy hogy észrevettük, hogy a véletlen megsült hús egész jó…

Vagy mi van a görög filozófusokkal, akik sokkal durvábban túlzásba vitték a „csak gondolkodós” tudományt? Egyrészt nem a kora 20. század után éltek, másrészt kitaláltak azért pár hasznos dolgot.


Vagy a klasszikus példa: Mikor Faraday „nagy közönség” előtt is bemutatta felfedezését, az elektromágnességet, valaki így reagált: „Ez mind nagyon szép, de mire jó ez az újabb felfedezés?” Faraday erre visszakérdezett: „Mire jó egy csecsemő?”

Nézz körül és keress egy olyan helyet, ahol nem alkalmazzák az elektromágnességet… stb-stb…



Tudom (azaz gondolom), hogy a kérdéseddel nem arra akartál célozni, hogy a tudomány úgy ahogy van rossz, de sajnos ez a „mire jó?” „mi haszna?” „ki érti ezt?” hozzáállás az, ami miatt – ha mindenki ilyen lenne – akkor talán még mindig barlangokban laknánk… de, hogy én nem pötyögnék itt a laptopomnál, hogy válaszoljak neked, az 100%.

2010. júl. 1. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/57 A kérdező kommentje:

"űrhajót kijuttatni a világűrbe"


Öhh, ez most lehet, hogy furcsán fog hangzani a te világnézeted számára, de szerintem amíg ennyi problémánk van itt a Földön, addig nem kéne az űrben repkednünk, mintha mi lennének az ultra-überfejlett-galaktikus köztársaság.



Most őszintén, te is egy átlagos ember vagy. Nem űrhajós, nem az amerikai kormány tagja. Áruld el, hogy az, hogy 50 éve mindenféle cuccokat lövöldöznek az űrbe, az miben javította a te életedet, azon az apróságon kívül, hogy vannak műholdas TV csatornák, van teflon-serpenyő, meg ha a Hidegháború alatt éltél akkor az életedet végigkísérte egy eposzba illő harciaskodás az USA és az USSR között?

2010. júl. 1. 20:56
 10/57 anonim ***** válasza:
100%

Vannak/lesznek gyerekeid?


Amúgymeg szívesen megnézném, hogy milyen eszközöket fogunk az űrbe lőni 50 év múlva. Vagy akár 1000 év múlva. Az utóbbit biztos, hogy nem fogom látni, de ettől még nem akarom azt, hogy álljon meg a tudomány.


Másrészről: tegyük fel, hogy igazad van. Mindenféle űrkutatást beszüntetünk és megteremtjük a Földön a világbékét. Megszűnik az éhezés, mindenkinek remek életszínvonal adatik. Esetleg a teljes nukleáris, esetleg mindenféle lefegyverzés is megtörtének. És ekkor egyik nap feltűnik az égen egy szép izzó tűzgolyó és az emberiséget kipusztította egy meteorit.

2010. júl. 1. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!