Az űrutazás miért nem fejlődött semmit 50 év alatt?
Lassan 50 év eltelt, mióta ember járt a Holdon. Azóta viszont semmit nem fejlődött a technológia szinte, miközben a tudomány más területei gyors ütemben fejlődtek ( pl informatika). Gondoljatok bele, mennyire más volt 1969-ben a mindennapi élet és mennyire más (fejlettebb) most. Ennek ellenére az űrutazás technológiája nem haladt előre jóformán semmit. Sőt talán még vissza is fejlődött, hiszen az űrsiklókat a NASA kivonta a forgalomból.
Ti nem tartjátok ezt egy kicsit furcsának?
"Az új szondákban már p4-esek lesznek? Te ezt most komolyan írod vagy csak viccelsz? Vagy ha ez hivatalos info komolyan elhiszed ezt a hülyeséget?
Miért használnának 20 éve elavult cuccokat? Se a fogyasztása se a teljesítménye se a helyigénye nem jó."
Leírtam, miért. Mert sokkal megbízhatóbb, mint a legújabbak, fogyasztása is lóxar (mert állatira nem kell maximális órajelen futtatni), robusztusabb kialakítása, egyszerűbb szerkezete révén kevésbé érzékeny a kozmikus sugárzásra, hőmérséklet-ingadozásra, így sokkal könnyebb és kisebb hő- és sugárvédelemmel kell ellátni, ezzel meg az általad említett helyigény is kisebb, mint az újaknál.
A processzorokról fogalmam sincs, de űrbeli körülményekre mindent (szinte) külön fejlesztenek.
Az ISS-en használt csavarbehajtó se hétköznapi cucc.
Még a 200 000 Ft-os se felelne meg.
Így néz ki:
Ott nem fér bele, hogy a -200 fokon eltörjön a fém vagy + 150 fokon beragadjon. Az ára 1,5 millió dollár, teljesen külön fejlesztés, ez ugye 400 000 000 Ft.
Ez igaz. De ezek a fejlesztések éppen arról szólnak ,hogy azokra a körülményekre a hétköznapi nem jó, a nulla G környezet vagy hőmérséklet miatt stb.
És pontosan itt a baj, hogy az egyszerűbb eszközök fejlesztése is egy vagyon erre a célra, hát mennyi lenne az elektronikáké?
Ezért abból inkább a régebbi, lassabb, butább, de kevésbé kényes, bevált eszközök kerülnek felhasználásra.
Tessék megnézni, milyen "brutális" teljesítmény bújik a mars rover vezérlésében.
256MB RAM, 2GB flash tárhelyként meg extra memória-védelemként a rover "ájulása" esetére.
A Mars körüli szondával illetve a Földdel való adatkapcsolat elég alacsony sávszélesség, az alkalmanként átküldött adatcsomag sem éppen rengeteg, kommunikációs alkalmanként nem is kell sok vezérlőjel, hiszen a Földdel a válaszidő periódus a fénysebesség túlléphetetlenségével szintén elég hosszú.Nem is lett volna értelme gyorsabb, nagyobb tudású elektronikát belezsúfolni.
Az öntevékeny AI-vel ellátott roverek még a jövő, ott már szükségl esz nagyobb számítási képességre, valószínűleg a 10 év múlva indulók meg is kapják majd a MAI csúcskategóriát.
Bocs, link lemaradt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!