Az űrutazás miért nem fejlődött semmit 50 év alatt?
Lassan 50 év eltelt, mióta ember járt a Holdon. Azóta viszont semmit nem fejlődött a technológia szinte, miközben a tudomány más területei gyors ütemben fejlődtek ( pl informatika). Gondoljatok bele, mennyire más volt 1969-ben a mindennapi élet és mennyire más (fejlettebb) most. Ennek ellenére az űrutazás technológiája nem haladt előre jóformán semmit. Sőt talán még vissza is fejlődött, hiszen az űrsiklókat a NASA kivonta a forgalomból.
Ti nem tartjátok ezt egy kicsit furcsának?
Vagy még egy kis magánűrhajózás.
Cég:Northrop Grumman. A nasa-nak szállít.
Amúgy kis idézet mennyire lemaradtunk infóban.
"Magáncégek az űrszállításban
Az USA-ban nyolc cég vesz részt érdemben az űrszállításban, tíz űrrepülőtér van magánkézben, évente átlagosan kilenc indítást hajtanak végre. Tevékenységüket a Szövetségi Légügyi Hatóság felügyeli."
Kérdezőnk a fotelből megmondja hogy itt 50 év alatt semmi előrelépés nincs.
Tipikus esete a falu végi Józsi bácsinak, aki lehet hogy egész életében ki se mozdult Zagyvanádasházáról, de ő bizony jobban ért mindenhez IS, mint bárki más.
Tőle lehet a legtutibb, legbiztosabb, legtájékozottabb véleményt kapni globális klímaváltozástól kezdve a kínai nanotechnológián át egészen a hordozórakéták folyékony hajtóanyagainak összetételéig. Me' há' tuggya.
Az hogy emberes küldetések már nincsenek, az nem azt jelenti, hogy nem fejlődött semmit.
Nézz meg egy mostani űrszondát és egy 70-es évekbelit.
Ég és föld a különbség. (pl. Curiosity vs. Viking 1)
Az emberes küldetéseknek a gyakorlati haszna kevés, nagy a kockázat és sokkal költségesebb életben tartani, mint egy gépet felküldeni. Ráadásul vissza is kell hozni, míg a gépet nem feltétlenül.
Az emberi test űrben való viselkedésére jó gyakorlóterep az ISS. Felesleges emiatt drága és veszélyes holdexpedíciókat szervezni.
Az Apollo irányítórendszeréből kb. 500 darabot el tudna vezérelni egy mai filléres kínai okosóra.
Ha jól emlékszem, az űrrepülőgép vezérlése primitívebb volt egy Primo ősszámítógépnél, a C64-gyel egy flottát le lehetett volna vezényelni. A 2000-es évek elején indult Jupiter szonda más egy Playstation vezérlő chipjét kapta.
Az ISS-en 386-os számítógépek látják el az alap feladatokat. A leendő Mars-szondák már várhatóan P4-est kapnak.
A csaknem két évtizedes lemaradás az aktuális szinttől a megbízhatóság miatt van, egy útjára bocsátott űreszközt nem lehet hiba esetén garanciában visszavinni. Sokmilliárdos űreszköz nem veszhet el amiatt, hogy a rajta lévő elektronika még béta-verziós.
De azért a fejlődés ott van és igenis látható.
Csak nem első ránézésre kell ítélni.
Az új szondákban már p4-esek lesznek? Te ezt most komolyan írod vagy csak viccelsz? Vagy ha ez hivatalos info komolyan elhiszed ezt a hülyeséget?
Miért használnának 20 éve elavult cuccokat? Se a fogyasztása se a teljesítménye se a helyigénye nem jó.
Csak érdekességként, ma már nem is igen tudjuk mi az a ferritgyűrűs memória, de az űrsiklóban eredetileg még ilyen memóriát alkalmaztak!
Átlag emberek aprópénzért már lassan 10 magos procikat vesznek, de a több milliárdos szondába beleraknak egy ótvar gyenge processzort amit már évtizedek óta nem is gyártanak. Aztán majd a beépített atomerőmű azért termeli az áramot hogy hűteni tudja, mert még terhelés nélkül is 2 másodperc alatt 150 fokra melegszik.
Végülis teljesen érthető és logikus döntés.
Nem tudom 1-2 ember miért hiszi azt hogy a nasa, az usa vagy akármelyik kormány minden szava szent és IGAZ. És neeem, nem hazudnak az átlag embereknek.
Ez így már akkora hülyeség hogy nem is lehet komolyan venni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!