Az MI vagy az ember a jobb a sakkba?
Nem értek a sakkhoz, de azt tudom hogy az elme játéka és stratégiát kell alkotni amiben az ember elvileg jobb. Nem követem az eseményeket ezen a téren. Még a Kaszparov Deep Blue csatára emlékszem, amikor a gép legyőzte az embert. Anno sokat vitatkoztak a TV-ben róla, hogy lefizették az orosz mestert hogy veszítsen. Akkori elemzők szerint a gép sosem képes stratégiát alkotni, ami a sakkhoz szükséges és sosem győzheti le az embert. ..
Azóta mi történt? Hol tart ez a verseny?
Azóta az embernek esélye sincs a legerősebb (nem AI!) programok ellen (persze megfelelő processzorú gépen futtatva, de ez ma már lehet akár egy mobiltelefon is). Tudtommal utoljára Kaszparov tudott egy top számítógépes program ellen (Deep Blue) párosmérkőzést (nem játszmát!) nyerni még 1966-ban. Döntetlenre párosmérkőzést talán szintén ő tudott nyerni 2003-ban. Kramnyik és a Deep Fritz 2006-os meccse óta tudtommal nem is volt ilyen jellegű meccs.
A Google-nél meg pár éve csináltak egy sakk AI-t (AlphaZero), ami csak saját magával játszva tanult meg sakkozni. Leverte az összes addigi sakkprogramot. (Megjegyzem, tudtommal speciális szoftveren futott.)
A pontos megfogalmazás itt sokat jelent.
Ahogy a világban ahogy sehol, úgy a sakkban sem létezik AI. Amit mi AI-nak hívunk, az nem intelligencia. Mindegyik bevitt adatok alapján kalkulál olyan választ, ami bizonyos kritériumokból a legtöbbet teljesíti. Sakk esetében sincs ez másképpen. Egy kezdő csak összevissza csinál mindent, de magasabb szinten a sakk jól elkülönülő, könnyen felismerhető stratégiákra épül. Ezek a stratégiák előre be vannak neki programozva, a gép csak kiválasztja a listából, hogy adott szituációban melyik a legjobb lépés. Ez nem intelligencia, hiszen az ember előre megadott a gépnek mindent, amihez intelligencia kell.
Ettől függetlenül viszont a gép le tudja győzni az embert, így végülis kijelenthető, hogy a gép jobb.
Csakhogy a gép még mindig nem intelligens, tehát mivel lehet legkönnyebben legyőzni? Intelligenciával. A szokásostól, metától eltérő módon kell játszani. Kicsit úgy kell játszani, mint egy kezdő. A stratégiákat el kell felejteni. Azt kell kitalálni, hogy adott szituációban melyik lépés a legértelmetlenebb. Értelmetlen lépés nyilván rossz egy jó játékos ellen, de a gépet összezavarja és emiatt a gép is értelmetlenül fog lépni. A játékos intelligens és az értelmetlen helyzetből vissza tud fordulni. A gép nem. És így lehet megverni. Így nyert annak idején Kasparov is Deep Blue ellen (először). Tehát felmerül a kérdés, hogy ha az emberek adnak a gépnek tudást, ami alapján milliárd különböző szituációra tud reagálni, de intelligenciával kijátszható, akkor hogy lehetne intelligens? Hogy lehetne jobb, mint az ember?
Addig jobb az embernél a gép, amíg az ember gépként viselkedik. A gépnél egy ember nem lehet jobb gép. Viszont ha az ember emberként viselkedik, akkor pont fordítva van, a gép nem tud jobb ember lenni az embernél.
A gép
Előre tudja az összes kimenetelt, szimplán mindig azt a lépést választja aminek a legvégén a variációk többsége neki kedvez.
Most nézem a Kasparov HBO sorozatát. Az első évben Kasparov nyert 4-2-re tehát akkor még jobb volt az ember gondolom. Aztán ahogy fejlesztettek már egy év után elverte a legjobb sakkozót, de ott is az első játszmát a Kasparov nyerte azaz időközben lett jobb a gép. Ez azért nem 1966 ugye
Gondolom ha már 1966 óta jobb lenne a gép nem lett volna értelme kiállítani Kasparov ellen. Ennyi reklám, pénz hiába hiszen jobb a gép három évtizede?
Kasparovot sem értem. Ha jól látom a sakkvilágbajnokság listáján 85-95-ig mindig VB-t nyert aztán semmi. Nem ismerem ennek a történetét. Valóban az lenne benne, hogy csúnyán kikapott a géptől és ez akkora törést jelentett mentálisan, hogy feladta? Depresszió és ennyi volt?
#6
Politikai pályára lépett + az új fiatalabb generàcióval nem bírta tartani a lépést. Végül abba hagyta mert elmondása szerint màr nem volt olyan cél amit el szeretett volna érni sakk terén
#6
Az 1966 helyesen 1996 akart lenni, csak elírtam. (1966-ban aligha állt volna ki Kaszparov bármilyen gép ellen, mert csak 3 éves volt akkor.)
"de ott is az első játszmát a Kasparov nyerte azaz időközben lett jobb a gép."
Nem időközben lett jobb (mármint nem az alatt a párosmérkőzés alatt, ha erre gondoltál, az egy évvel korábbihoz képest jobb lett), hanem olyan a sakk, hogy ha nagyjából egyforma felek játékereje, akkor hol az egyik nyer, hol a másik. Például az 1996-os meccsen pont Kaszparov veszítette el az első játszmát, aztán simán megnyerte a meccset.
"Nem ismerem ennek a történetét. Valóban az lenne benne, hogy csúnyán kikapott a géptől és ez akkora törést jelentett mentálisan, hogy feladta? Depresszió és ennyi volt?"
Elég valószínűtlen, tekintve, hogy ezután még 10 évig vezette a világranglistát (általában elég fölényesen), és sorra nyerte a legerősebb versenyeket. (Például 1999 és 2002 között összesen 10 nagyon erős körversenyen indult, és mindet megnyerte.) 2000-ig nem volt világbajnokság, ahol indult volna.
(Ez egy elég zavaros időszak volt. 1993 óta két világbajnoki cím volt, miután akkor Kaszparov és Short úgy döntött, hogy a vb meccsüket nem a FIDE szervezésével játszák, mire a FIDE saját világbajnokot nevezett ki. Egész 2006-ig két világbajnok volt, a hivatalos a FIDE-é (a hivatalos sakkszervezeté), csak az általában nem olyan erős, és a "klasszikus", ennek volt a folytonossága azzal az időszakkal, amikor még nem volt ilyen vita. És általában ez volt az erősebb. Viszont ennek a háttérszervezete, a PCA elég hamar befuccsolt, ezért elég rendszertelenül szervezték meg.)
2000-ben Kaszparov hatalmas meglepetésre elvesztette a döntőt a nagyon jól felkészült Kramnyik ellen. Ezután már nem volt lehetősége, hogy visszaszerezze a címét 2005-ig. (Sokáig a cím egyesítéssel tervezték a visszavágót összekötni. Kramnyik Lékó Péterrel játszott döntőt 2004-ben (és éppen csak döntetlenre tudta menteni). Kaszparov az aktuális FIDE világbajnokkal játszott volna döntőt (és aztán a két győztes játszott volna a címegyesítért), de ez csúszott, nyúlt a történet, mint a takony, és végül sosem valósult meg. Kaszparov 2005-ben vonult vissza.
#3
"Ezek a stratégiák előre be vannak neki programozva, a gép csak kiválasztja a listából, hogy adott szituációban melyik a legjobb lépés."
Ez a megjegyzés szerencsésebb lett volna, ha nem két válasszal korábban írom le, hogy az AI alapú AlphaZero kizárólag saját magával játszva tanult meg sakkozni. Csak a sakk szabályait kódolták bele előzetesen, semmi mást.
"A szokásostól, metától eltérő módon kell játszani. Kicsit úgy kell játszani, mint egy kezdő. A stratégiákat el kell felejteni."
Idézet az 1997-es meccs utolsó játszmájáról szóló wikipedia szövegből:
"s Kasparov later recounts, he chose to play a dubious opening in an effort to put Deep Blue out of its comfort zone. Although the knight sacrifice is a well-known refutation, Kasparov reasoned that an engine wouldn't play the move without a concrete gain."
Annyira nem jött be.
#7
"Politikai pályára lépett"
Azt csak a visszavonulása után. Addig meg elég jól bírt az ifjabb generációval, hiszen végig vezette a ranglistát (igaz, azért az utolsó években már visszaesett). Utolsó versenyét (Linares, 2005) is megnyerte.
#8
"Dehogy, Kasparov mai napig top szinten játszik!"
Ez azért elég erős túlzás. Igaz, hogy évente egy (néha két) versenyen el szokott indulni, de ezek jellemzően Fischer Random Chess versenyek (és rapid tempójúak), ahol nem jön ki az elmaradása a megnyitás felkészültségben. De klasszikus időbeosztású versenyen 2005 óta nem indult.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!