A tudomány szerint jó emberől válhat gonosz ember?
Szerintem, hogy ha egy olyan törés alakul ki az életében, akkor persze.
A rossz emberek is valami miatt azok lettek.
Ez nagyon szubjektív de szerintem senki nem születik gonosznak. Az élet, körülmények és a döntései formálták "rosszá"
A második kérdés viszont érdekesebb, ez elég szélsőséges példa, de ha valakinek nagyon elb"szodik az élete mások által, megölik, megcsonkítják a családját a szeme láttára, nem hinném, hogy belőle egészséges jó ember maradna. Az,hogy diktátor..nem tudom, rosszkor kell lennie rossz helyen.
Nem igazán tudományos fogalmak a jó és gonosz. Nehéz deffinialni.
Természetesen körülmények hatására kiveszhet valakiből az a velünk született hajlam hogy tartsa a csoportjara jellemző morális normákat.
Nem vagyok benne biztos, hogy egyesek nem e hajlamosabbak genetikailag gonoszságra mint más
Adott pl egy pszichipata tömeggyilkos. Válhat belőle jó ember?? Ha pszichiátereket kérdeznél, azok azt mondanák valószínűleg, hogy nem. Lehet bizonyos mértékig kezelni, de állandó kezelést és felügyeletet igényelne. Nem válna ettől ő jó emberré. Oroszlánt is hiába etetnél zöldségekkel, attól ő még egy ragadozó állat és az ösztön benne van.
Történészeti szempontból válhatna viszont jó emberré. Minden csak megfogalmazás kérdése és a győztesek írják a történelmet.
Jelenleg pl Putyin rossz, mert háborúban áll egy olyan országgal amivel közös multjuk van, az országuk részét is képezték és mondhatni "jogos" a követelésük. De mikor Amerika megy olyan földre háborúzni akivel soha nem is volt semmi közös történelmük, na az jó.
Vagy mikor több indián törzset brutális módon kiírtottak az oda bevándorlók, csak azért mert megtehették, mert az a föld mostmár az övék... Majd a legnagyobb rabszolgatartó ország lett... Persze ezzel sincs semmi baj és ez el is van felejtve. Mai napig nincs az annyira emlegetve, hogy az átlag ameriakai is csak bevándorló és milyen véres eszközökkel is vették el a földeket. De ők jók, Putyin rossz. Történészeti szempontból lehet bármilyen rossz is valaki, csak az számít, hogy mit írnak róla.
Természetesen igen, számtalanszor megtörtént már, hogy nagy általánosságban jónak tartott ember gonosszá válik, ahogy a közkedvelt filmekben van, hogy átáll a sötét oldalra.
A hatalom megront, jó példák erre az ókori római császárok. Néró például, aki jóérzésű ifjúként került trónra és először betiltatta a durva gladiátor játékokat is és inkább kulturális programokat népszerűsített volna, a színházat, a zenei esteket, hol maga is fellépett, meg sportprogramokat, de a nép visszakövetelte a véres játékokat, amitől eleinte iszonyodott és sokáig nem írt alá halálos ítéletet, aztán fokozatosan eldurvult, a hatalmi harcban anyagyilkossá vált és érdekes, hogy kétségtelenül lehet jónak is tekinteni a szándékát, hogy a tűzvészben leégett Rómát újra felépítse, mégpedig birodalmi fővároshoz méltóan széles sugárutakkal, monumentális épületekkel, pompás közterekkel.
Ehhez aztán irtózatos mennyiségű pénzre volt szüksége, így ha kellett, elkobzott ősi kúriákat, birtokokat, vagy vagyonos embereket öletett meg, csupán, hogy pénzüket megszerezze.
Az nagyon érdekes, hogy a legnagyobb szörnytettek hátterében, megtalálhatjuk bizonyos szempontból a jóra való törekvést.
A pokolba vezető út jó szándékkal van kikövezve - tartja a mondás és tényleg, írod Hitlert, ő valóban hitt abban, hogy jót tesz, hogy a gondokat, bajokat a 'gonosz' zsidók csinálják és a háborúit is népe felvirágoztatása érdekében indította, de persze irtózatos pusztítást, szenvedést hozott végül és legjobban saját népével bánt el, azóta sem heverték ki a németek. Az mondjuk figyelemre méltó, hogy, ha nem szenved katonai vereséget, egészen más lenne a megítélése.
Aztán jó példák a kommunista vezetők, Lenin, Sztálin, akik borzalmas rémtetteket hajtottak végre, de ők úgy vélték jót cselekszenek, amikor kiirtják a burzsujokat és megpróbálják kinevelni azt a bizonyos szocialista embertípust, aki megfelelő lett volna az utópiáikhoz.
Nem is az ember a gonosz igazából, hanem az ideológia miatt jön létre a borzalom, ilyen volt az inkvizíció is, ahol a halhatatlan lelke megmentése érdekében kínozták a szerencsétleneket, a fasiszta, vagy kommunista ideológiák, ilyenkor mindjárt tömegeket löknek a sírgödörbe, de nem az ember, hanem az eszme az, ami elképesztő módon rombolni tud.
Vegyük például Shakespeare gonoszait, a legvadabbnak is alig van áldozata, a két kezünkön meg lehet őket számolni, pedig azok igazán gonoszak, ám nem volt ideológiájuk. Az ideológia teszi, hogy szervezetten megindul a hajsza embercsoportok ellen és mindenki részt vesz benne, pedig cseppet sem gonoszak, mert a rendőr csak a munkáját végzi, vagy a házmester, vagy a vasutas, vagy a mérnök, aki megtervezi a krematóriumot, senki sem gonosz, de mégis irtózatosan sok az áldozat...
Nincs egyetemes jóság és egyetemes gonoszság vagy rosszság. Tehát nem, a körülmények fogják meghatározni, hogy az ember megfelel-e vagy nem. Amennyiben megfelel, úgy élni fog, amennyiben nem, úgy nem.
Tehát, ha megfeleltél akkor jó voltál, ha nem, akkor nem.
A "jó ember" mivolta akkor derül ki valakinek, ha ez huzamos ideig eléggé szembeötlő volt. Általánosan elfogadott nézethez még több kell. Aki ennyire tartósan ilyen volt és nem voltak észrevehető megingásai, azt ilyennek nevelték (érdektelen, hogy tudatosan vagy anélkül), ezáltal ez neki egyfajta belső meggyőződése. Olyan, ami ösztönös, reflex-szerű és nincs szüksége tudatosságra.
Igen, ilyen ember is kerülhet méltatlan helyzetbe. Annyira, hogy egy idő után kénytelen felülvizsgálni belső értékrendjét. Az is elképzelhető, hogy azt mondja, az új helyzetben érvénytelenek. De ebből csakannyi következik, hogy vagy feladja és meghal, vagy küzd és könyörtelen lesz minden gazemberhez. De azt, amit Hitler művelt tudatosan mindenkivel, csak kezdettől orvosi esetként tárgyalandó elmeállapotban lehet tenni.
Alapból van az ember, aki nem gonosz, de nem is jó mert ki/fejlődőben van a személyisége. Érik komplex hatások amire reagál, és saját rendszerében ezek alapján megítéli a dolgokat -és közben ez hatással van a személyiségére, annak fejlődésére stb. A személyiség idővel változik a külső hatásokra. Hitler is csak 1! ember volt, 1 fecske pedig nem csinál miaf4szt. Ezt az egész dolgot egy emberre fogni, és ezáltal azt gonoszságfaktorként használni, nekem ez vicces, pedig ez láthatóan általános és elfogadott jelenség.
Hát ki a gonosz, ha nem a Hitler /:=<
énsembírom:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!