Ha az ősrobbanás több milliárd évvel ezelőtt volt a tudomány szerint, és azt állítják hogy azelőtt csak puszta űr volt, de azt nem tudom megérteni hogy mi az hogy puszta űr? Miből áll a puszta űr? A a másik amibe kéne a segítség azt megjegyzésbe írom
"és azt állítják hogy azelőtt csak puszta űr volt"
Ki állít ilyet?
Nem állítják ezt.
Az ősrobbanás az univerzum kitágulását jelenti. De attól függetlenül az még létezett, csak nagyon-nagyon pici volt, kisebb volt, mint egy proton.
Az ősrobbanás az univerzum jelenlegi formáját alakította ki. Tehát mondhatom azt, hogy az ősrobbanás "előtt" a világunk kvantummechanikai (más) állapotban létezett, és ez változott meg. Andrew H. Knoll szavával egy kis "világmag" volt.
Megpróbálok válaszolni a felvetett kérdésekre érthető módon.
A tudomány nem mondta azt sosem, hogy az ősrobbanás előtt "puszta űr volt". A helyzet az, hogy halvány lila gőzünk nincs, mi volt előtte. Ez kicsit olyan, mint megkérdezni: "mi van az Északi sarktól északra?"
Nem értelmezhető a kérdés.
Maga a tér, sőt, maga az IDŐ is a t = 0 másodpercben, illetve azt követően keletkezett.
Egyébként fun fact: maga az Ősrobbanás NEM a keletkezést leíró elmélet, hanem a keletkezés pillanatát KÖVETŐ időszakot leíró elmélet. Nem érdemes összekeverni.
Ezt úgy kell elképzelni, hogy ha egyáltalán bármi is volt a nullidő előtt, az nem áll oksági kapcsolatban az Univerzummal, ergo velünk, megfigyelőkkel sem. Tehát: nem tudod megmérni, meglátni, detektálni.
Hasonlóan, minthogy nem igazán tudjuk megnézni, megmérni mi van egy feketelyuk eseményhorizontján túl, azt sem tudjuk megnézni, megmérni, mi volt a nullidő előtt. Hisz minden ami megfigyelhető, az az után keletkezett.
A < alakú, kijuthatatlan dolgot nem teljesen értem, inkább csak sejtem. Így a sejtésemre válaszolok. Ha jól értelmezem, arra gondolsz, hogy vannak az Univerzumnak olyan részei, ahova nem tudunk (elméletben sem) eljutni. Egy kozmikus horizont.
Hogy miért? Mert a világegyetem nemcsak, hogy tágul, hanem gyorsulva tágul.
A sokmilliárd fényévre lévő galaxisokhoz nem tudsz eljutni akkor sem, ha fénysebességgel utazol, mert mire odaérnél, "eltágulja" magát onnan még távolabbra (ha ez így érthető). Tehát számodra elérhetetlen. Lehet, hogy ma még látod az égbolton, de idővel el is fog tűnni onnan a tágulás miatt.
Fontos érteni, hogy ez a kozmikus horizont nem egy fizikai határ. Nem egy fal. Hanem egy olyan része a világegyetemnek, ahová a gyorsulva táguló tér miatt fizikailag képtelenség eljutni. Bármennyire is igyekszel, csak távolabb és távolabb kerül tőled.
Hogy van-e FIZIKAI vége a világegyetemnek, azt pedig megintcsak nem tudjuk. Lehet, hogy van, lehet, hogy nincs. Pont a tágulás miatt fogalmunk nincs arról, mi van a megfigyelhető univerzum "látóhatárán" túl. Ebből adódóan aztán lehet, hogy végtelen, de az is lehet, hogy nem 🤷
A harmadik kérdés pedig, hogy az valaminek biztos a műve, hogy emberi életre alkalmas helyen élünk...
Ezt megfordítanám. HA keletkezik élet az Univerzumban valahol, akkor az ott fog keletkezni, ahol alkalmasak erre a körülmények. Ergo, Te, vagy én, vagy a tudósok, mint megfigyelők, definíciószerűen csak és kizárólag olyan helyen élhetünk, és figyelhetjük meg az Univerzumot, ahol életre alkalmasak a körülmények.
Kérdező!
A privát levélre válaszolva:
Igen, azt állítom, hogy nem azt állítja a tudomány, hogy tiszta űr volt.
Bocsi, de nem érdekel az a videó. Linkeld ide a többieknek, hátha ők foglalkoznak majd vele.
"Miből áll a puszta űr?"
Semmiből. Szó szerint ez az "űr" fogalma. Ebből származik az üres szó. Az űr üres. A dolgok hiánya az űr.
Nézz körbe a szobádban. Képzeld el, hogy minden ami a szobádban található, az nincs ott. Sem te, sem a bútorok, sem a személyes dolgaid, de még a levegő sem. Semmi. A szobád teljesen üres. Gratulálok, a szobád mostantól egy űr!
Nehéz elképzelni, mert elképzelni csak valamit lehet, a semmit nem, az űr pedig maga a semmi. Esetleg próbáld meg úgy elképzelni, mint az árnyékot. Az árnyékra is úgy tekintünk, mintha valami lenne, pedig az árnyék pontosan a valami (a fény) hiánya. Árnyék nem létezik, az csak a fény hiánya. Ahogy az árnyék a fény hiánya, úgy az űr a MINDEN hiánya.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!