Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A mai természettudósok az...

A mai természettudósok az egykori hívők tudományos felfedezéseibe ateizmust magyaráznak bele burkoltan?

Figyelt kérdés

A legnagyobb természettudományos felfedezések egy jelentős része hívő emberekhez kapcsolódik. Newton (gravitáció), genetika (Mendel) ősrobbanás (Lemaître), evolúció (Darwin, bár ő később elvesztette a hitét) stb. mind vallásos emberek voltak.


Jó látom, hogy korunk tudósai burkoltan ateizmust magyaráznak bele ezekbe a felfedezésekbe?


ma 10:49
1 2
 11/20 TappancsMancs ***** válasza:
43%

Kicsit a kiírt kérdésre is egy közelebbi válasz... és értelmezhetőbb is lesz, hogy ez mennyire tud alaptalan felvetés lenni.


Ez volna a kérdésed:

"A mai természettudósok az egykori hívők tudományos felfedezéseibe ateizmust magyaráznak bele burkoltan?"


A természettudósok nem igazán magyaráznak bele semmit, mert nem területük a történelem és nem is foglalkoznak történelemmel és inkább fogalmuk sincs a modern történelmi ismeretekről. Tehát ez kérdező nem igazán szándékos a természettudomány szakemberei részéről, ha efféle fordul elő! Inkább csak jó tanulók voltak és például fizika órán Newtont úgy mutatják be, ahogy tanulták. Nincs okunk hibáztatni őket.


A tankönyvekben közel sem mindegy, hogy a kérdésednél egy fizika tankönyvről van szó vagy egy történelem tankönyvről! Egy fizika tanár nyilván fizikusként fogja bemutatni Newtont és bár téves Newton bemutatása, de elnézhető, ha a fizika tanár úgy tanulta, vagy a megszabott tanmenetben úgy szerepel Newton. És legyen hozzá példád is, hogy lássad, hogy valóban más a két tudományterület!


Fizika tankönyv 7-8. évfolyam, Nat 2020, OH-FIZ78TB


50. oldal

"Az erő

A különféle mozgások létrejöttének okát természettudósok egész sora próbálta megmagyarázni már az ókortól kezdve több-kevesebb sikerrel. Végül Isaac Newton angol fizikusnak sikerült egy mindenre kiterjedő és alapos magyarázatot, egy egységes elméletet alkotnia. Elméletében a korábban megismert kölcsönhatásokat, az erőhatásokat használta."


( [link] )

( [link] )


És Newton bizony már pontosabb a történelem tankönyvben!


Történelem Tankönyv 6. évfolyam, Nat 2020, OH-TOR06TA


65. oldal

"Isaac Newton (1642–1727)

Az újkori tudománytörténelem egyik kiemelkedő

tudósa Isaac Newton [ájzök nyúton] angol fizikus,

matematikus, csillagász, filozófus és alkimista."


( [link] )

( [link] )


Vagyis nagyon nem mindegy, hogy történészi oldalról vagy más tudományok felől nézed! És ettől, mert ezt javították a történelem tankönyvben, hogy Newton nem csak fizikus benne, ettől még számos más tartalomban nagyon hiányos, téves vagy pontatlan.

ma 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

"Az milyen érdekes, hogy a régmúlt tudósai - akik szerinted vallásosak voltak - kidolgozták a tudományos módszert, amely szerint tudományos témában a hit nem játszhat szerepet, hanem mindent bizonyítani kell és mindazok, akiket felhoztál, ezt meg is tették."


----------


Tényleg vallásosak voltak, ez nem kérdés.

De egyébként meg ez is igazolja, hogy a természettudomány nem az ateisták, hanem a vallásos emberek játszótere volt. Nem az ateisták fedezték fel a tudományos módszert, hanem a vallásosok.

A 18. századi modern atezmus nem is tudott magának kitalálni valami újat, csak elvette a vallásosoktól a természettudományt, milyen ironikus, ma már pont azok ellen fordítja, akiknek az ősatyái kitalálták azt.

ma 13:19
 13/20 anonim ***** válasza:
67%
Régen mindenki meg volt keresztelve. Nem volt választás. Az még nem jelentette hogy agymosott bálványimádó is volt.
ma 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

A felvilágosodásból kifolyólag már pl. Mendelnek vagy Newton-nak sem kellett volna hívőnek lennie. Akár ateisták, deisták is lehettek volna.

Nem a középkorban éltek.

ma 13:53
 15/20 anonim ***** válasza:
100%

14

Lehet hogy neked ez kimaradt, de a keresztények szokása csecsemőkorban keresztelni a porontyot nehogy a "pokolra jusson". Tehát ők hihettek akármiben, nem volt választásuk és meg voltak keresztelve.

ma 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Kedves Kérdező, hová sorolod mondjuk Püthagoraszt, Arisztotelészt, Csang Hengt vagy Liu Hszint, esetleg Platónt? Ők hívők voltak? Munkásságuk és hitük viszonya mennyiben határozza meg tudományos megítélésüket?
ma 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
28%

Szerintem azok a tudománnyal foglalkozó emberek régen, akik jelentős eredményeket tudtak felmutatni, kizárt, hogy valóban hívők lettek volna, mert ahhoz, hogy kiemelkedő eredményeket érhessenek el, már elfogadták és igényelték a tudományos módszert, amit rendkívül jó színvonalon műveltek is, ám akkor kizárt, hogy bármiben is visszatértek volna az egyszerű hithez és ahhoz, hogy bármit igaznak fogadjanak el, bizonyítékot igényeltek, mint minden ember, akinek tudományos a gondolkodása.

Ők is megtették, hogy állításaikat bizonyították és ugyanúgy el is kellett, hogy várják.

ma 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
34%

#17: nem, ugyanis amit az emberbe kicsi korában belenevelnek, azt NEM kérdőjelezi meg, gyakorlatilag soha.

Ettől még lehet tudós belőle.

ma 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
25%

#18

Szerintem meg nem.

Talán egyszerű mezei embernél működik amit írtál, (talán nem), de nagy formátumú tudománnyal foglalkozó embereknél kizárt, Most gondolj bele, olyan embernél, aki képes bármit hinni, csak úgy, bemondásra, mert hiszen a hit az ilyen, nincs rá bizonyíték, hogy elfogadd és mégis elfogadja az illető, akkor ő vajon miért érezné szükségesnek, hogy bizonyítsa állítását?

Nem fogja megtenni, mert neki elég a hit ás eleve ha keres is bizonyítékot, olyan irányban keresi, hogy például szent Pál, vagy Ábrahám, vagy Krisztus ezt, meg azt mondta, vagy ezt írja a Biblia, vagy a zsoltár és el kell hinni, oszt annyi. Ettől ugyan nem lesz világhírű tudós.

Empirikus bizonyíték igénylése egy valóban vallásos embernél értelmetlen, nem is érzi a különbséget egy ilyen bizonyítás súlya és mondjuk egy bibliai részlet között, vagy ha érzékel valamit, az fordított lesz, mint a tudományos gondolkodású embereknél.

Eleve az igazán vallásos emberek nem is érdeklődtek soha különösebb mértékben a tudományok iránt, elfogadták azt, hogy Isten csinál mindent és ő tudja a dolgát, vagy azt, hogy mit - miért tesz, így a tudomány az ő kompetenciája.

ma 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Nem "szerintem", hanem ezt tudományos vizsgálat mutatja.

Az ilyen korai tudás nem megy át a hihetőségközponton. Pont úgy, ahogy pl. álmodban sem működik, olyankor is mindent elhiszel.

ma 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!