Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan lett a természettudomán...

Hogyan lett a természettudomány az ateisták legnagyobb eszköze a vallások elleni érvelésben, amikor annak alapjait ókori misztikusok, középkori papok, szerzetesek stb. rakták le?

Figyelt kérdés

Na, erre kíváncsi leszek.


(egy agnosztikus)


aug. 31. 09:46
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

Tudományt művelheti bárki, akár bigott vallásos, akár ateista, amig megmarad a tudományos módszereknél a tudományos munkája során.

Amig azt írja le, hogy ilyen-olyan megfigyelések és mérések alapján az univerzum tágul, addig ez tudományos. Amint azzal kezdi ezt magyarázni, hogy Poszeidón tüsszentet egyet, az a rész már nem. Nem olyan bonyolult ez. :)

aug. 31. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

A bigott vallásosok többségében allalmatlanok a tudomány műveléséhez.

Én le merném fogadni, hogy a pl. Lemaître és társai nem teisták, hanem agnosztikus teisták voltak.

aug. 31. 10:02
 3/20 A kérdező kommentje:
*alkalmatlanok
aug. 31. 10:03
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Eleve ezek a középkori papok többnyire abból a felvetésből indultak ki, hogy nem csak a Biblia, hanem az egész világ "Isten kinyilatkoztatása" annak törvényszerűségeinek megértése Isten megértését segíti elő.

Így próbálták megérteni és leírni a világ működését. És végsősoron ez az, amit a modern tudomány is tesz. Csak időközben a matematikai tudás és eszközök is sokat fejlődtek, így sokkal bonyolultabb dolgok is leírhatóak.

Nem volt a keresztény egyház a tudomány ellensége a közkeletű tévhitekkel ellentétben. Még Galileotól is csak annyit kértek: "Bizonyítsd!" Ami a tudományos minimum mielőtt egy úgy felvetés tudományos elméletté emelhető.

aug. 31. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Newton megadta a matematikai alapokat!

De érdekes, hogy neki volt nem csak teológiai, hanem okkult munkásaága is.

aug. 31. 10:15
 6/20 A kérdező kommentje:
*munkássága
aug. 31. 10:16
 7/20 anonim ***** válasza:
77%

A tudomány a 19.-20. századra jutott el arra szintre, ahol a megfigyelései a Biblia és más vallásos szent könyvek szószerinti értelmezését vicc kategóriába száműzte.

Azok az egyházak, egyházi személyek, vallásos személyek akik ennek ellenére a 2000+ éves vallásos könyvek szószerinti értelmezéséhez ragaszkodnak váltak csak a "tudomány ellenségévé". Régebben ilyen összeférhetetlenség nem nagyon volt. És a kicsit is értelmesebb vallásos és vallási személyek ezen többnyire felül is tudnak kerekedni a vallásos szövegek jelképes értelmezése által.

aug. 31. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A nagy Levin ***** válasza:
100%

A tudomány az bizonyítékokra épül. Ez azt jelenti, hogy csak az lehet tudományosan elfogadott, amit bizonyítani lehet meghatározott módszerekkel, akár számtalanszor megismételve. Azt, hogy valami nem létezik, azt nem lehet bizonyítani, (többek között) ezért a tudományok nem is foglalkoznak azzal, hogy isten(ek) és egyéb képzelt lények létét bizonyítsák. Az, hogy ezen belül és kívül ki mire hivatkozik, az az ő dolga. A konteósok is szoktak tudományos eredményekre hivatkozni, de csak azokra, amelyek nem mondanak ellent az ö teóriáiknak. A jelenlegi tudományos eredmények (már amelyik) pedig alkalmasak is a vallások elleni érvelésre, tehát kézenfekvő a használatuk.


Ezen kívül az "ókori misztikusok, középkori papok, szerzetesek stb." úgy szerezték tudásuk legjavát, hogy megfigyelték a természetet, az állatokat, a csillagokat, időjárást, stb., és ezekből levontak valamilyen következtetést, helyeset vagy nem. Hogy mást ne mondjak, a mai kémia alapjait az alkimisták tették le, miközben megpróbáltak aranyat csinálni ebből-abból. Aztán közben észre vették, hogyha ezt összekeverem azzal, akkor amaz lesz belőle, ha meg emezt keverem össze amazzal, akkor az meg amarra használható.

aug. 31. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
81%

A vallás tud bármilyen bizonyítható magyarázatot adni a világ dolgaira?


Nem.


A természettudományok tudnak bármilyen bizonyítható magyarázatot adni a világ dolgaira?


Természetesen nem mindre (MÉG!), de rengeteg dologra igen.


Meg tudja cáfolni a vallás a tudományos felfedezéseket, elméleteket, bizonyítékokat?


Nem.


Akkor ennek fényében nem értem mi a kérdés.

aug. 31. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

"A tudomány az bizonyítékokra épül."


Ja, úgy 20%-ban. A többi feltételezés, amit különböző adatokból vonnak le.


Pl. most olvasok egy könyvet a neandervölgyiekről, és velük kapcsolatban arra következtetnek, hogy békésebbek voltak, mint a Homo Sapiens. Teszik ezt azért, mert olyan fosszíliák kerültek elő, amin nem igazán látnak erőszakos halált.

LMAO. 😅

Tudós barátainknak az nem jut eszébe, hogy VÉLETLENÜL olyan fosszíliákat amikből ezt vonják le?

Másként fogalmazva: ha Móricka bemegy egy buliba, ahol levarrja az összes csajt, levonhatjuk azt a következtetést, hogy ő a nők bálványa?

Nem. Móricka VÉLETLENÜL keveredett olyan buliba. Lehet máshol bottal sem piszkálták volna meg.


A tudósok tehát hetet-havat összehordanak néha.

aug. 31. 11:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!