Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az atomenergia miért éri meg...

Az atomenergia miért éri meg jobban, mint a megújuló energiák?

Figyelt kérdés
2017. jún. 19. 21:50
1 2 3 4 5 6 7
 61/67 anonim ***** válasza:

"Van hálózatra visszatáplálós napelemes rendszer."


"De ha nem is lenne, akkor is meg lehetne oldani úgy, hogy a felesleges mennyiség földelve, vagy hatalmas ellenállásba menjen, szóval hogy ne okozzon gondot. De ennél kedvezőbb megoldás is van, mint látod."


Szerintem te itt némi tévedésben vagy. Ebben a kérdéskörben senki nem beszélt szigetüzemű napelemrendszerekről csak hálózatra termelőkről ( azokból is az erőmű méretüekről). Viszont a hálózatra NEM termelhetsz korlátlan mennyíségben, mert za hálózati problémát jelent. Sőt, Magyarországon nem is tudsz, mivel az utca szintű hálózat transzformátorai sok/legtöbb esetben nem tudnak mit kezdeni a végpont felől érkező árammal, ezért túltermelés esetén az áramszolgáltató távvezérléssel lekapcsolja a privát,a hálózatnak azon részére termelő egységeket.


De a gond nem ezekkel az aprócska dolgokkal van, hanem a nagyüzemmel. A hálózat frekventiája ~50Hz. A nagy termelők nagy forgógenerátorral termelik az áramot, amiknek a fordulatszámul állandó ( így lesz állandó a frekvencia ) és a frekvenciaingadozásban elég kicsi a tűrésük. Ezek ekkora gépek:


[link]


Ahogy elkezdesz a fogyasztáson felül túltermelni ( vagy extrém mértékben túlfogyasztani ) a hálózati frekvencia elkezd változni ( túltermelés esetén nőni ) és ha a frekvenciaváltozás eléri a megengedett legnagyobb értéket akkor ezeket a forgógépeket védelmi okokból azonnal le kell választani a hálózatról, a gépek károsodásának megelőzése miatt. Pont e miatt gond a túltermelés, mert így akár több száz megawatt teljesítményű gépek is kieshetnek amik meg már túl nagyok és jön utána a hálózati összeomlás. Ilyen volt egy-két éve Texasban is.

2022. aug. 27. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/67 anonim ***** válasza:

"Ilyen volt egy-két éve Texasban is."

Kivéve, hogy az pont az ellenkezője volt, primer energia hiánya okozta (gáz és szélturbina bajok)

2022. aug. 28. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 63/67 anonim ***** válasza:
Igen ez első kiesést az okozta, viszont azt hogy az utána következő egy-két napban többször sikertelwn volt az újraindulás az a túlterhelés miatti szinkronból kiesésnek volt köszönhető.
2022. aug. 28. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/67 anonim ***** válasza:

Egy dolgot figyelmen kívül hagysz.

Attól, hogy a nap és szélenergia túltermelést olyan mértékű túltermelést okozzon, amit nem tudunk elfogyasztani, olyan messze van, hogy addigra egész biztos meglesz arra a gyakorlati megoldás. Legyen az energiatárolás, vagy bármilyen más védelem.

Te abból indulsz ki, hogy a technika nem fejlődik, és minden ugyanígy marad, és csak ez lenne, vagy csak az lenne...


Kétlem, hogy egyszerre fújna olyan erősen a szél, és egyszerre sütne olyan erősen a nap, hogy az akkora túltermelést okozna, hogy egyszerűen nem tudnának azzal az energiával mit kezdeni. Még külföldön se tudnák értékesíteni.

2022. aug. 28. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 65/67 anonim ***** válasza:

" amit nem tudunk elfogyasztani, olyan messze van"


Nem, nincs olyan messze még Magyarországon sem. Ezen én is teljesen meglepődtem idén, de most a nyáron - pl ma is - beleszaladtunk egy 1500MW-os fotovoltasikus termelési csúcsba, ami korábban nem volt jellemző. 2019 augusztusában 400MW-os napi csúcsok voltak, tavaly már 1100MW-osak, az elmúlt napokban 1500MW fölé is mentünk. Érdemes figyelembe venni, hogy az áramár valszeg megdobja a fotovoltaikus rendszerek telepítéséi hajlamát és itt van a tavaly meghírdetett lakossági napelem támogatás is, aminek keretében 175MW-nyi kapacitás kiépülését várjták ( aztán meglátjuk végre elindul-e a dolog, vagy forrás hiányában elmarad).


Egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy már jövő nyáron elérjük a 2000MW környéki termelési csúcsokat és akkor már túl leszünk a szabályzásra használt export mennyíségén.


Engem is meglepett, de úgy néz ki 3 év alatt beépült a rendszerbe 1000-1100MW fotovoltaikus termelési kapacitás.

2022. aug. 28. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/67 anonim ***** válasza:

Eltelt egy év, ideje újra felhozni a kérdést :)


Ahogy 2019-2022-között jelentősen megugrott a fotovoltaikus termlési kapacitás, ez a trend a tavalyi energiaválság után sem hagyott alább. Idén már 3100MW feletti bruttó fotovoltaikus kapacitással rendelkeztünk, szerintem kijelenthető hogy a PAKS-2 zöld változata 3 év alatt megépült ( még ha ennek megvannak a maga korlátai is ):


[link]


Érdemes összevetni a napi termelési adatokat, ez itt az augusztusi összefoglaló:


[link]


Érdekes megfigyelni a grafikon alsó felét, ugyanis az az exportunk. Amikor nagyon termelnek a naperőművek akkor bőségesen, de olcsón exportálunk. Nem kifejezetten rossz ez az irány, de van még mit javítani.


Érdemes lenne annyiban átalakítani az ország életvitelét, hogy a csúcsfogyasztások valamennyire igazodjanak a csúcstermeléshez és az import szerepe csökkenhessen, ez nyilván egy nagyon hosszú folyamat.


Látványos, hogy nyáron is baromi magas az importunk. Idén augusztusban is 18 napon csúsztunk 2000MW-os import csúcskapacitás fölé. Az export-import szaldó is érdekes képet mutat, a fenti grafikon csúcstermelési és export adatai számszerűsítve:

[link]


Júliusban és augusztusban a teljes import arányában 62% ill 58%-ot exportáltunk, amik jelentős részét a korábban látott fotovoltaikus csúcsok alkotják. Ez mutatja nagyon jól, hogy ha tudnánk tárolni valamilyen módon a megtermelt áramot akkor nyáron lefelezhető lenne az import.


Az sem kizárt, hogy a fotovoltaikus termelés többletét fel tudják majd venni belföldön az ide települő akkumulátor és egyéb új gyárak, viszont azok áramigénye a napsütéses órákon kívül is ott lesz..

2023. szept. 17. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/67 anonim ***** válasza:

"az a túlterhelés miatti szinkronból kiesésnek volt köszönhető"

Olyan nincs.

2023. szept. 17. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!