Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Bakik a Harry Potter könyvekbe...

Bakik a Harry Potter könyvekben? Vagy összefüggéstelen dolgok? Tapasztaltatok ilyet?

Figyelt kérdés
2009. okt. 30. 23:30
 991/1181 anonim válasza:
100%

Valamikor egy-két éve már átolvastam az eddigi válaszokat, most nem rég újra megtettem, nagyon izgalmas elfoglaltság. :) Egyszer már én is írtam párat, de azóta találtam 2 újat, ami még nem került elő. (Ha valami elkerülte a figyelmem, bocsi.)


1. A 3. könyvben, a 10. fejezetben Harry a tekergők térképének segítségével egy alagúton keresztül kiszökik Roxmorts-ba.


"– Lumos! – motyogta, mire pálcája hegyén apró láng gyulladt ki. Most már látta, hogy egy szűk, földbe vájt alagútba került. Előhúzta a térképet, és megérintette a pálcájával. – Csíny letudva – mondta. A pergamenről nyomban eltűntek a vonalak és a pöttyök. Harry gondosan összehajtotta, talárja zsebébe rejtette, és az izgalomtól szaporán dobogó szívvel elindult a sötét járatban."


Csakhogy ha az égő hegyű pálcával érinti meg a térképet, az azért kicsit gázos, nem? :)


2. Az 5. könyv 12. fejezetében Harryék a nagyteremben, reggelizés közben az ötödévben esedékes vizsgákról, és a ___7.___ évben esedékes RAVASZ-okról beszélgetnek.


"– Mit gondoltok, tényleg olyan nehéz év vár ránk?

Mármint a vizsgák miatt?

– Hát, szerintem igen – felelte Ron. – Az RBF-ek nagyon fontosak. Eredményességüktől függ, hogy milyen állásokra jelentkezhet az ember. Bill azt mondta, pályaválasztási tanácsot is fogunk kapni az idén, hogy el tudjuk dönteni, mely tárgyakból akarjuk letenni jövőre a RAVASZ-t."


Szóval ötödévesként ők már jövőre letennék a RAVASZ-t? :)

2016. jan. 23. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 992/1181 anonim válasza:
100%

Előző vagyok. Ahogy végignéztem a korábbi válaszokat, kigyűjtöttem pár dolgot, ami (szerintem) még mindig nem kerek.


A 42. oldalon Regulus és Sipor barlangi látogatásáról is szó volt. Egy válaszoló szerint Regulus töltötte újra a kőtálat a bájitallal. Az szerintem vitán felül áll, hogy Voldemort nem tölthette újra, mert ha már ott járt Regulusék után, rájött volna a cserére (márpedig ha a kőtál üres, az azért legalábbis gondolkodóba ejti. :)) Viszont ha Regulus előbb megitta a bájitalt (Dumbledore próbálkozásai nyomán tudjuk, hogy más lehetősége nem volt), akkor már elég valószínűtlen, hogy abban az állapotában újra tudta tölteni a kőtálat ugyanazzal a bájitallal. Nem hinném, hogy egy 17 éves fiú a maga módján kijátszhatta volna Voldemort varázslatát (ez még Dumbledore-nak sem ment). Ugyanezért Sipor sem tölthette újra, és erről a történetében nem is esett szó. Elvileg elképzelhető, hogy Voldemort mágiája lehetővé tette, hogy a kőtál idővel magától újratöltődjön. Viszont akkor Voldemortnak már feltételeznie kellett volna, hogy hasonló esetre sor kerülhet (márpedig a védelem egyszeri és végleges kellett hogy legyen), más felől pedig Dumbledore azt mondta, Voldemort nem akarná megölni azt, aki eljut a horcruxig, mert meg akarja majd tudni, hogy az illető hogy volt képes ilyen teljesítményre. Ha ez így van, akkor az "öntöltő" kőtál elmélete nem áll meg, mert azzal pont hogy a behatoló javára tenne, hiszen nem buktatná le. (Vagy csak én bonyolítom ennyire? :))

Szóval ez szerintem is egy elég érdekes... (baki? Rowling műveiről lévén szó nem szeretem ezt a szót, de jobb híján... :))


A 66. oldalon felvetődött a kérdés, hogy ha a 7. részben Harry az ezüst őzsutát követve kilépett a védőbűbájok hatásköréből, akkor vajon hogy talált vissza a sátorhoz. Kicsit kevésnek érzem azt a választ, miszerint tudta, milyen irányból jött, és így vissza is talált oda. Ha feltételeznénk, hogy Harry, mivel "beavatott" volt, a védőbűbájok ellene nem működtek, no de Ron? Pont az volt a probléma, hogy szerencsétlen egészen odáig próbált a nyomukra lelni, de mivel biztonsági okokból Harry és Hermione végül már a köpeny alatt dehoppanáltak, sosem érte utól őket. Akkor most egyszerre hogyhogy hatástalanok lettek vele szemben a védőbűbájok? Talán ez is úgy működhetett, mint a fidelius? (Harry közölte Ronnal a búvóhely helyét?) Nem akarok szőrszálhasogató lenni, csak érdekel, ki hogy gondolja. :)

2016. jan. 23. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 993/1181 anonim válasza:
100%

És még egy-két dolog, aztán befejezem. :)


Nem rémlik, hogy itt valaki említette volna, úgyhogy bocsi, ha rossz a memóriám. De számomra az is elég fura volt, hogy mikor Harry és Ron a 2. év elején a repülő kocsival mennek vissza a Roxfortba, a kastélyt övező számtalan védőbűbáj gond nélkül átengedi őket. Lehetne azzal magyarázni, hogy az évnyitó napján talán vannak szülők, akik (mivel közelebb laknak a Roxforthoz, mint Londonhoz,) így, "magánúton" egyszerűen el tudják vinni a gyerekeket az iskola területére, de kicsit ez is sántítana. A 6. könyv elején pl. Pitonnak kellett beengednie Harryt, mikor majdnem a vonaton ragadt, pedig akkor is évnyitó volt.


Egy fordítási baki, ami egyszer valahol már fölmerült, de még nem jött rá fix válasz: Hermione a 3. könyv 6. fejezetében a nagyteremben, az asztalnál előveszi a számmisztika könyvét, és beszélgetés közben azt lapozgatja. De a beszélgetés végén már az aritmetodika könyvet teszi vissza a táskájába. A kettő egy és ugyanaz, az angolban mindkét kifejezést az arithmancy szóval jelölik.


És még egy fordítási "baki": valahol már az is fölmerült, vajon az 1. könyv végén hogyan "repült" el Dumbledore a minisztériumba. McGalagony azt mondja Harryéknek, hogy "azonnal elrepült Londonba". Az 5. könyvben Hagrid azt mondja a thesztrálokról, hogy Dumbledore viszi el őket néha, ha messze utazik, és nem akar hoppanálni. És a lényeg: az 1. könyv végén Dumbledore mondja Harrynek: "Alighogy leszállt a gépem, rádöbbentem, hogy valójában ott volna a helyem, ahonnan épp eljöttem." Az angol nem említ semmilyen gépet, a tükörfordítás úgy lenne, hogy "amint megérkeztem Londonba". Szóval ha azt vesszük, még csak nem is baki, hiszen a fordító ekkor még nem gondolhatta, hogy a szó szerinti fordítás előnyösebb lenne. :)


Még valami, ami nem baki, csak elgondolkodtam rajta: a kviddicsben ugyebár a gól 10 pontot, a cikesz elfogása pedig 150 pontot ér. Tudtommal ezen kívül nincs olyan megmozdulás, amiért pont járna (vagy rosszul tudom?) Mert hát akkor miért kellett 10-esekben gondolkodni? Ha az utolsó számjegy csak 0 lehet, akkor végtére is a gól/1, cikesz/15 pont képlet egyszerűbb lett volna, nem? Bár igaz, hogy így, egy plussz "nullával" jobban hangzik, és ez nem is értetlenkedés, csak észrevétel. :)

2016. jan. 23. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 994/1181 anonim ***** válasza:
100%

"Csakhogy ha az égő hegyű pálcával érinti meg a térképet, az azért kicsit gázos, nem? :)"


A lumos nem valódi lángot ad, cseppet sem meleg, nem gyújt meg semmit.


"A kettő egy és ugyanaz, az angolban mindkét kifejezést az arithmancy szóval jelölik."

A számmisztika a magyarított változat, szóval nem baki, olyan, mint a légkör és az atmoszféra.

2016. jan. 23. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 995/1181 anonim ***** válasza:
100%

1. A barlangos rész nekem is zavaros. Szerintem Regulus kérte meg Siport, hogy majd töltse fel a tálat. Azt nem tudom, honnan tudta, hogy milyen bájital van benne.

2. Harry simán visszatalált, mert emlékezett az irányra és felismerte a környezetet. Ron vele ment.

3. A 2. évben még nem voltak védőbűbájok, akkor még Voldemort nem volt sehol.

2016. jan. 23. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 996/1181 anonim ***** válasza:
13%

Már hogyne lettek volna védőbűbájok a Roxfort körül?

Mindig is voltak,még a Roxfort történetében is benne van,a Muglik elől is álcázva van,satöbbi...Persze,mikor gázosabb lett a helyzet,megerősítették a Roxfort védelmét,de eleve erős védelemmel volt ellátva...

2016. febr. 4. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 997/1181 anonim ***** válasza:
100%

Örömmel láttam, hogy megválaszolásra került pár olyan kérdés, amit én is feljegyeztem magamnak a könyvek újraolvasása közben. :) Viszont így is akad jó pár dolog, amin elgondolkoztam, és talán még külön kérdésként is kiírom egyszer (mert elég sok ahhoz, hogy egyben meg lehessen válaszolni - félek, itt egy idő után elveszne a hozzászólások közt), de most itt is megosztanám. Kezdetben az első kötet során tapasztalt kérdéseim, észrevételeim következnek, ha már szerepelt pár közülük, akkor bocsánat.

Az átláthatóság érdekében sorszámot használok.


1. Harry hogyan tudott érzelmileg kötődni olyanokhoz, akikkel mindössze másfél évet töltött, és alig van róluk emléke? (A szüleire gondolok.) Értem, hogy már a tudat, hogy ők voltak a szülei, is erősíti a köteléket, és Harry mindennél jobban vágyik egy szerető családra, de a sorozat folyamán számtalanszor tapasztalhattuk a ,,megszállottságát", vagy... ez rossz jó, negatív felhanggal, de nem tudom, hogy máshogy fejezzem ki magam. Sokkal másabb lenne a helyzet, ha mondjuk kisgyermekként végig a szüleivel élt volna, akkor meg is érteném, miért dühödik fel, mikor valaki rosszat mond pl. Jamesről. Vagy hogy miért hatódik meg annyira a fotóalbumon, amit Hagrid készít neki. De így, hogy alig ismerte a szüleit, nem tudok erre magyarázatot találni - azon kívül, persze, amit már leírtam, hogy tulajdonképpen a boldog család mint közeg hiányzik neki. Vagy tényleg csak ennyiről lenne szó?


2. Korábban soha senki nem áldozta fel magát valaki másért, akin így nem fogott a gyilkos átok?

Lehet, hogy a későbbiekben elmagyarázzák, miért különleges Lily és Harry esete, de arra sajnos már nem emlékszem (az újraolvasásnál jelenleg a Titkok Kamrájánál tartok, csak addig frissek az infók).


3. Bölcsek köve, 28. oldal (leírás Dudley barátjáról): ,,Piers vézna, patkányképű fiú volt", 35. oldal: ,,Piers, Dennis, Malcolm és Gordon mind kövérek és buták voltak". Azt hiszem, ez sajnos baki.


4. Petunia néni kirohanása Lilyről, 55. oldal: ,,Aztán minden vakációkor békákkal a zsebében jött haza, és patkánnyá változtatta a teáscsészéket!" Tehát ezek szerint Lily otthon (ráadásul muglik előtt) is varázsolt, ami elvileg tiltott.


5. Két mugliszármazású varázsló gyereke milyen vérű? Félvér? Mert negyedvérű varázslókról még nem hallottam, szerintem. (Ez csak úgy felmerült bennem.)


6. 68. oldal: ,,A tanuló minden ruhadarabján köteles feltüntetni a nevét!" Madam Malkin talárszabászatában viszont Harry nem említi, hogy hívják, így nem tudják ráhímezni a köpenyére. Vagy csak saját kézzel rá kell firkantania mondjuk a címkére? :D


7. A baglyok honnan tudják, hova vigyék a levelet?

(Ez biztos felmerült már korábban.) Bizonyára valamiféle varázslat ül rajtuk, ami miatt ösztönösen tudják már egy névből is, hol keressék az illetőt. Ha így van, akkor azt nem értem, ezt miért nem használta ki senki korábban. Mondjuk... Dumbledore ír egy levelet az erőtlen, bujkáló Voldemortnak, aztán seprűre pattan és követi a baglyot, ami elvezeti hozzá, és jól ellátja a baját~ Vagy bármi hasonló.


8. Mrs. Weasley miért nem tudja, honnan indul a Roxfort Expressz?

90. oldal: ,,- Hányas vágányról is indul? - kérdezte a fiúk anyja."

Értem én, hogy ennek a célja az volt, hogy Harry felfigyeljen rájuk, de kérem szépen, Mrs. Weasley évek óta oda kíséri ki a fiait, sőt maga is a Roxfortba járt előtte, így tudnia kell. Sokkal reálisabbnak éreztem volna, ha mondjuk Ginny kérdezi meg.


9. Hermione megnyilvánulása a vonaton, 102. oldal: ,,Mert én is kipróbáltam néhány egyszerű ráolvasást", feltételezem, hogy ezt nem a vonaton végezte, hanem még a nyári szünetben. Otthon azonban nem szabad varázsolni. Vagy a kicsiknél ezt még nem tiltják (hiába pálcával végezték), mert akkor még hivatalosan nem járnak iskolába?


10. Miért nem tudja egyik gólya sem, hogyan zajlik a beosztási ceremónia?

Kizártnak tartom, hogy egyikük sem hallott volna a dolgok menetéről. Persze tudom, hogy ennek is célja van, méghozzá az, hogy az olvasó Harryvel és a többi diákkal együtt izgulja végig a várakozást, mert senki nem tudja, mi következik, de azért ez mégiscsak sántít kicsit.


11. Ez csak érdekesség. Ron dühös Fredre, mert becsapta, 113. oldal: ,,Megfojtom Fredet! Azzal ijesztgetett, hogy párbajoznunk kell egy trollal." Végül is kicsit később ez meg is történik. :D


12. Vajon mit csinál a varázspálca egy mugli kezében? Csak olyan, mint egy egyszerű bot?


13. A házak tornyában (pincéjében, stb.) hol van a fürdőszoba és a többi évfolyam hálóterme?

Minden folyosón vannak mosdók, de nem hinném, hogy ott fürdenének a diákok. Ráadásul takarodó után el sem hagyhatják a klubhelyiséget, de magamból kiindulva biztos akad jó pár emberke, aki az éjszaka folyamán felriad/lefekvés előtt felkerekedne, mert sürgető dolga akadt. :D Szóval fürdőnek és mosdónak is kellene lennie minden házban, a kérdés csak az, hogy hol.

A felsőbb évfolyamot pedig úgy tudnám elképzelni, hogy a hálótermekhez vezető csigalépcsőnél több ,,emelet" van, bár ezt szerintem sosem említik. De ki tudja.


14. A szellemek hogy tudják megfogni az embereket, ha az emberek nem tudják őket?

Legfőképp Hóborcra célzok, ő különösképp szereti megragadni mások orrát. (Lehet, hogy a titok nyitja abban áll, hogy ő kopogószellem, nem csak egy ,,sima" szellem.) Arra most nem emlékszem, hogy a többi szellem hogyan viszonyult ,,fizikailag" az emberekhez.


15. Hol fürdik Hagrid? A háza leírásánál (133. oldal) nem esik említés pl. kádról. Vagy csak kimegy a hátsókertbe, és vizet fakaszt az esernyőjéből? :D (Nyilván a történet szempontjából ez irreleváns, de engem érdekel.)


16. Mivel és hogyan etetik Bolyhoskát?

Hagrid időnként bemegy hozzá hatalmas húsdarabokkal? Kicsit feltűnőnek tartanám. Vagy mondjuk Dumbledore látogatja meg, mágikusan zsugorított táplálékkal, amit a kutyához érve felnagyít?


17. Hogy vitték be a trollt Roxfortba?

Szintén zsugorítós módszerrel történhetett?


18. Piton miért nem tudta magának meggyógyítani Bolyhoska harapását? (Friccsel kötözteti be, 173. oldal)

Igen, ez is csak annak az eszköze, hogy először mindenki Pitonra gyanakodjon, de teljesen logikátlannak tartom, hogy pont a bájitalok mestere ne tudjon kotyvasztani magának valami sebre valót.


19. Mielőtt Hagrid kölcsönadta volna, hol tartotta Bolyhoskát?


20. A tanároknak nincs családjuk, akikhez pl. karácsonykor hazamehetnének?

Ez nyilván butaság, mert Neville is tanár lesz később, és, mint azt tudjuk, addigra már házas ember. De akkor a tanárok mikor látogatják meg a rokonaikat?


21. Norbert elszállításakor Charlie barátai egy roxforti toronyra szállnak. De az épület körül nincs valami védővarázslat?

Ez mondjuk hasonló a repülő autó-problémához, amit egy másik hozzászóló hozott fel, de azért leírtam.


22. A könyv vége felé, a bájitalos rejtvénynél hogy lehetett tele az összes üvegcse? Mógusnak - aki korábban leért - már innia kellett volna belőlük.

Vagy maguktól újratöltődtek egy idő után?


23. Mikor Mógus megpróbálta elvinni a követ a Gringottsból, miért nem szippantotta be a széf? Hogy sikerült kijutnia?

Lehet, hogy ezt megmagyarázták, de sajnos ez sem maradt meg bennem. (És azt sem tudom, miért pont ez az utolsó kérdés, amikor a legelső is lehetne akár. :D Na mindegy.)


Egyelőre ennyi lenne. ^^

2016. febr. 4. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 998/1181 anonim ***** válasza:
100%

Válaszok:


1. Harrynek volt egy álomképe a szüleiről, ehhez kötődött, ami simán lehetséges, a valóságban is gyakran megesik.


2. De, ezért tudta Dumbi, mi a hatása. Azt is figyelembe kell itt venni, hogy tiltott átokról van szó, amit nehéz kivitelezni, s aki megteszi, az megy az Azkabanba, így kicsi az esélye, hogy újra találkozik a megvédettel.

A három főbenjáróval nem találkoznak nap mint nap.


3. Ezt angolul is ki kéne keresni.


5. Félvér, mindenki az, akinek voltak varázserővel bíró rokonai, de muglik is.


6. Nyilván megoldották valahogy.


7. Varázslények, s nem lehet követni őket, mivel ilyen a mágiájuk. Rowling mondta.


8. Erre nem emlékszem, de lehet, hogy így akart útbaigazítani másokat vagy a gyerekeit tesztelte, esetleg már annyira ideges volt, hogy tényleg mindent elfelejtett.


9. Első tanítási év előtt szabad, akkor még kontrollálni sem tudják az erejüket. Egyébként otthon is lehet varázsolni, ha van nagykorú varázsló a közelben, mivel a bűbáj nem tudja megállapítani, hogy valójában ki is varázsolt.


10. A szülők szeretnek titkolózni, szeretnének élményt a gyereknek, de lehet, hogy bűbáj miatt nem tudják továbbadni az infót.


12. Semmit, a varázserőre reagál, az fókuszálja.


13. Ez benne volt a könyvben, Griffendél-toronyban egymás felett helyezkednek el a hálótermek. Fürdőnél meg McGalagony említi, hogy a Baziliszkusz miatt nem mehetnek ki még mosdóba sem.


14. Hóborc poltergeist, így képes kapcsolatba kerülni a fizikai világgal.


15. Lehet fürödni lavórból is, de lehet kinti fürdője vagy az iskolait is használhatja.


16. Varázslattal odaküldik, ahogy a Nagyteremben is.


17. Éjszaka, titkos folyosók, kiábrándító átok.


19. A Tiltott rengetegben.


20. Sok bejáró tanár van, kevés a bentlakó.


22. Újratöltődnek, ahogy a sakk is visszaállt vagy a kulcs is elrepült.


23. Próbálkozott Voldi segítségével, aki tisztában volt a veszélyekkel, ezért felkészültek.

2016. febr. 4. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 999/1181 anonim ***** válasza:
100%

Hű, milyen felkészült vagy. :) Köszönöm a gyors és hosszú reakciót! Úgy tűnik, a HP könyvek nélkül töltött évek során igencsak földhözragadttá vált a fantáziám, pedig a legtöbb válasz egészen kézenfekvő lett volna.


A 3. pont angolul sem stimmelt, de akkor ezúttal ki is másolom (így kerek): ,,Piers was a scrawny boy with a face like a rat." + ,,Piers, Dennis, Malcolm, and

Gordon were all big and stupid".


(De azért ezt a mosdónélküliséget még mindig kegyetlennek tartom. :D Bár varázslattal nyilván könnyebb megoldani a dolgot.)

2016. febr. 5. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 1000/1181 anonim válasza:
100%
Happy #1000 :)
2016. febr. 5. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!