A linux miért nem olyan népszerű mint a Windows?
Az átlagfelhasználónak szerintem nincs oka arra, hogy ne Linuxot használjon. Ugyanis az átlag felhasználás az netezést, dokumentumszerkesztést, játékot jelent.
Netezni ott az összes nagyobb böngésző, mind van natívan Linux alatt is (jó, a Safarit most be vegyük, mert a Windows-zal hasonlítunk).
Dokumentumokra van LibreOffice, vagy Office 365.
Játékra meg ott a Lutris, Steam és a Proton.
Most ha egy átlagos felhasználó találkozik a Linux-szal, mit lát?
- egyes alapvető beállításokhoz még mindig paranccsorozni kell
- sok eszközhöz nincs megfelelő driver, vagy egyáltalán semmilyen
- olyan segédprogramok, mint az MSI Afterburner, semmilyen szinten nem léteznek Linuxon, az alternatívák sok esetben nem működnek, vagy kevesebbet tudnak
- játékok közül nagyon kevés fut Linuxon, a legtöbb Linuxos játék minősége messze elmarad a Windowsos játékoktól
- sok program nem fut Linuxon, és szerintem ez az egyik legfontosabb érv
--- komolyabb programok, mint pl. Photoshop, Illustrator, CorelDraw, Office, CAD programok, stb. egyszerűen nem léteznek Linuxra (a Wine-os bohóckodást most hagyjuk)
Ésatöbbi.
Dehogy kell parancssorozni, max Arch meg hasonló disztribúciók alatt.
Sok eszközt automatikusan felismer, nem kell hozzá külön driver, mint Windows alatt.
A játékok közül az utóbbi(!) időben már többé-kevésbé szinte mind fut Linux alatt is. Erre a legjobb példa a Cyberpunk 2077, aminek a wines verziója már a kiadás napján is futott. Ami még nem megy, az általában valamilyen online játék anticheat rendszere miatt, vagy ha kacifántos a másolásvédelem.
A kiadványszekesztésben használatos programok valóban problémásak, főleg az Adobe termékek, de az átlag usernek pont annyira elég lenne a GIMP is arra, hogy megvágja a családi fotókat.
Ennél valamivel komolyabb fotós munkához pedig használtam Darktable-t, egyáltalán nem rossz.
#14
Ha olyan eszközöd van, amihez repóban nincs driver, akkor kapásból paranccsorozni kell, mert az ilyeneknek CLI-s installere van (ha van egyáltalán). Tipikus probléma multifunkciós készülékeknél, hogy nyomtatni tud, de szekennelni már nem.
A játékok saccra bő 50-60%-a nem fut Linux alatt, és natívan nem is fog. Csak szűrj rá Steam-en a játékokra. Nálam most épp 7187 találat Windowsra, 1116 SteamOS + Linuxra. Jóval több játék van Windowsra, mint Linuxra.
"A játékok saccra bő 50-60%-a nem fut Linux alatt"
Én tapasztalatból mondom, hogy a játékok 90%, a single player játékoknak pedig közel 100% fut Linuxon. Az, hogy milyen OS-re adják ki, részlet kérdés.
#15 Nem a natív játékokra kell rákeresni.
Steamben be kell kapcsolni a Protont (Steam Play), és voilá.
@Bala'zs: Hát, az valami nagyon extrém mf cucc lehetett, már rég van xsane meg cups. Semmi cli mókolás nem kell hozzá. Hogy őszinte legyek, még a borzalmasan "expert" ArchLinux alatt is utoljára akkor kellett cli mókolnom, amikor csomagot készítettem.
Ja, meg amikor szöveget szerkesztek. Sajnos a gui LaTeX editorok nem kézreállóak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!