Lehetséges, hogy egyszer annyira rossz lesz a windows ami a linux oprendszerek népszerűséget ugrásszerűen megnöveli?
Fapados: nem támogat sok hardvert és játékot. Nekem ennyi elég, nem csak irodai programokat használok.
Azt nem tudom, de engem is érdekelne, sok válaszom piros...
#32
Másfél pipás vagy, szóval nàlad általános probléma. A legtöbb játék gond nélkül megy rajta amúgy. Régebbi játékok néha jobban, mint Windowson.
Milyen videokártyád van?
AMD-ket nem is kell telepíteni, mert gyárilag bent van a kernelben, hisz nyílt forráskódú.
NVIDIA esetében csak az újabb modellekhez nyílt a driver, többihez valóban telepíteni kell, de ez nem több néhány kattintásnál Ubuntun vagy pl. Minten.
Arról meg nem a rendszer fejlesztői tehetnek, hogy nem fut egy adott játék. Ezért csak is a játék fejlesztői okolhatók, senki más, ettől még nem lesz fapados a Linux.
35: NVidia GeForce 1050 TI. Nem rakta fel a Szoftverközpontból sem (ez még a neve?).
Ha a Wine meg tudja oldani, akkor a Linux is. Alapból benne kellene lennie a Windowsos programok, játékok futtatási lehetőségének. Így csak magával cseszik ki, hogy ennyire elszeparálja magát. Így nem csoda, hogy nem terjed. Miért használ az emberek 95%-a Windowst? Na látod...
Milyen disztribúción próbáltad?
Linux Minten pl. van egy olyan, hogy "Illesztőprogram-kezelő", Ubuntun is valami hasonló, meg kb. az összes Ubuntu alapú disztrón. Ott ki lehet választani, hogy "zárt driver" vagy valami ilyesmi. Kiválasztod a legújabbat, az általában jó szokott lenni. Leokézod, beírod a rendszergazdai jelszót, újraindítod a gépet és már fent is van a video driver.
Egyébként meg egy egyszerű guglizásból is kideríthető, hogyan kell telepíteni. Nem nagy cucc.
"Alapból benne kellene lennie a Windowsos programok, játékok futtatási lehetőségének. Így csak magával cseszik ki, hogy ennyire elszeparálja magát"
És ugyan miért kéne? Aki régebb óta Linuxot használ, annak semmi szüksége a Winera, mert keresett olyan programokat, amik natívan elfutnak Linux alatt és ráadásul szabad szoftverek is.
Ha valamiért mindenképp kell egy olyan program, ami Windowsos, akkor feltelepíti.
És ez nem elszeparáltság kérdése. Egyszerűen az emberek képtelenek felfogni, hogy ez egy teljesen másik operációs rendszer.
Miért elvárás az, hogy X operációs rendszer képes legyen futtatni a kizárólag Y operációs rendszerre írt programokat? Ez egyszerűen nem így működik.
"Miért használ az emberek 95%-a Windowst?"
Több oka is van. Elsősorban az, hogy a Windowst mindenki ismeri vagy legalábbis hallott róla, míg Linuxról ez nem feltétlenül mondható el.
Ha bemész egy informatikai boltba, a számítógépek túlnyomó többsége Windowssal van előtelepítve. Talán azért...
Aztán Windows mondjuk már évekkel a Linux előtt megszületett, így teljes mértékben az uralma alá tudta vonni a oprendszerek piacát, konkurenciának igazán csak az Apple MacOS-t tudta tekinteni.
A GNU projekt és szabad szoftver mozgalom a '80-as években vette kezdetét, melynek az volt a célja, hogy egy 100%-ban nyílt forráskódú szabad szoftverekből álló, mindenki számára ugyanúgy elérhető Unix-szerű rendszert hozzon létre. Saját kernel ekkor még nem volt egészen 1991-ig, amikor Linus Torvalds szintén hasonló célokkal kiadta a Linux névre keresztelt kernel legelső változatát. Aztán a GNU és a Linux kernel egyesültek, így lett GNU/Linux, amit ma a legtöbben csak leegyszerűsítve (és pontatlanul) "Linux"-nak neveznek.
Aztán megjelentek az első komplett terjesztések (disztribúciók), de ekkora a Linux még inkább csak hozzáértő emberek eszköze volt egészen kb. a 90-es évek vége, 2000-es évek elejéig. (Sokakban még ma is ez az évtizedes sztereotípia él...) Holott ekkor a Windows már az XP-t tervezte piacra dobni. A GNU/Linux rendszerek pedig csak ilyenkor kezdtek el felhasználóbarátabbak lenni és ezáltal elérhetőek lenni, nem kifejezetten IT orientált emberek számára is.
Röviden ennyi. Egyszerűen a Windowsnak több ideje volt uralma alá vonni a piacot a pénz és a marketing által, hisz nem igazán volt olyan konkurencia, ami ugyan azt tudta volna kínálni többnyire ingyenesen, szabad szoftverek által.
Szerencsére manapság már van, de sajnos mind a mai napig érződik ennek a hatása, ezért gyártanak kevés játékot, szoftvert és néha még drivert is Linux rendszerek alá. És ezért is használják kevesen. Tehát az egészből egy ördögi kör alakult ki.
De ettől függetlenül mára már elért olyan szintet, hogy átlag otthoni felhasználásra is tökéletesen megfelel.
36
Te azt gondolod, hogy a linux durciból, szándékosan nem futtatja a windowsos programokat? Ez, ahogy fentebb is írták, nem így működik. Adott oprendszerre készül egy szoftver (még java esetén is lehet os függővé tenni)
37: "Milyen disztribúción próbáltad?" - Ubuntut próbáltam, több alkalommal is, a Linux mindig a videókártyán, és emiatt a 3D-n ezen vérzett el.
"Aki régebb óta Linuxot használ, annak semmi szüksége a Winera" - Mert nem a régi felhasználók az érdekesek, hanem, hogy új embereket vonzzon be a rendszer. Ehhez pedig az kell, amit írtam.
"Miért elvárás az, hogy X operációs rendszer képes legyen futtatni a kizárólag Y operációs rendszerre írt programokat?" - Mert az emberek nagy részét nem érdekli, milyen rendszer fut a gépen. Fut-e a program, ami kell neki, ez a kérdés. Ha nem, akkor dobja (esetünkben) a Linuxot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!