Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » A japán ju-jitsu/aikido...

A japán ju-jitsu/aikido technikák tényleg nem működnek élesben?

Figyelt kérdés

Olvasgattam itt a kommenteket, hogy az nem működik csak lassan, meg ha az ellenfél hagyja magát. Viszont valami oka csak van, hogy ezt tanítják a rendőröknek, katonáknak. Illetve, hogy ezt használták a szamurájok évszázadokon át a kiképzésük során.

Hát nem tudom, eldönteni, én is jártam egy hónapot rá mondjuk az nihon tai jutsu volt, de tényleg nem ösztönszerűnek technikák, ezért is váltottam, most a krav magát űzöm, ez már ösztönösebbnek, életszerűbb tűnik, meg egyszerűbb a mozgása bár ezt is csak egy hónapja űzöm.


Tudnátok valami videót ahol éles küzdelembe ilyen technikákat használnak az utcán valaki?

Én kerestem a youtubon de semmi. Valami bizonyíték is kellene.

Esetleg leírná a tapasztalatait az aki gyakorolta és meg kellet védenie magát?


Köszi


Ui: ez nem reklám volt vagy ju-jitsu fikázás, nekem is tetszik ez a harcművészet és tényleg csak azért kérdezem, mert érdekel az igazi válasz.



2015. máj. 22. 12:56
1 2 3 4
 1/31 A kérdező kommentje:

lassan= lassan csinálják, úgyhogy az ellenfél hagyja magát


ösztönszerűnek = ösztönszerűnek

2015. máj. 22. 13:01
 2/31 anonim ***** válasza:
De képzeld el, ha évekig évtizedetkig tanulod, akkor már ösztönszerű lesz és például egy bonyolultabb tecnkiva jobb lehet ha már megvan hozzá az alap. De amúgy ez mindíg egyénfüggő, nincs ilyen karate vagy aikido a jobb, aki akkor abban a másodpercben jobban döntött a saját és ellenfele helyzetét jobban felmérte, az nyert, tökmindegy, hogy birkozó látta meg a lehetőségét vagy egy ju-jitus. Ami más, az az, hogy mennyire mélyen ismersz, hány ilyen sportot, mert az tágítja a lehetőségeidet és ismeretidet, hogy ki milyen pozícióban van épp.
2015. máj. 22. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
41%

1. mutass egy rendőrt, aki jujutsu technikát használ..

2. vagy katonát..


3. mutass egy szamurájt, aki jujutsu technikát használ (és nem kardtechnikát)


4. kravmaga sem különb egyébként.


5. vannak olyan technikák, amik viszonylag életszerűek, megfelelő gyakorlással lehet használni is őket, valamint megérik a gyakorlásba fektetett időt, és vannak technikák amiket a legtöbb ember még sok befektetett munkával sem fog elsajátítani, nem működik, vagy rossz felkészítés mellett sosem működik (de megfelelő gyakorlással például kivitelezhető).


Ez a véleményem.


A gyakorlatban a küzdősportolók is használnak jujutsu technikákat, sikeresen, nézd meg a brazil jitsut. Az is jujutsu, csak a kivitelezhetőbb technikák földharchoz. Viszont a küzdősportolóknak meg van egy olyan korlátjuk, hogy többnyire középszerűek, nem használnak bonyolultabb technikákat. Ez valahol előnyös, valahol hátrányos. Igazából merni kellene mélyebben belemenni a mozgásba és aki komolyan foglalkozik például küzdelemmel, annak többet kellene vállalnia, na persze nem nehézkesen működő jitsu technikákra gondolok, de életszerű, kivitelezhető mozdulatokból lehetne vállalni többet. Persze mindenki eldönti az edzőjével, hogy mit gyakorol, végülis teljesen magánügy.

2015. máj. 22. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
Működne csak ezeken a fajta edzéseken általában nincs egymás elleni harc. Ahhoz, hogy tudd használni meg kell tanulni kezelni egy ilyen szituációt. A krav maga is működik csak például nem árt mellette birkózni vagy bokszolni.
2015. máj. 22. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 A kérdező kommentje:

Én az önvédelmi technikákra gondolok, nem igazán a sparringra. Szokott lenni sparring különben, bár nem olyan sűrűn és nem full kontaktos bunyón. Bár a Kellemenék egész jó eredményeket szoktak elérni versenyeken és MMA-n.


Ilyesmi a technikák (ezek az egyszerűbbek, kravban még jobban egyszerűsítettek):

https://www.youtube.com/watch?v=PAwBvCxMAy8


Azt szokták mondani, hogy ezeket nem lehet sparringon használni, mert komoly sérülések származnának belőle, ha ezzel kezdenének el bunyózni. És ebben lehet valami, mert tényleg mutattak az edző egy olyan feszítést, ami rohadtul tudott fájni, kopognom kellet. Na, de meg lehet-e ezt gyorsan csinálni egy mozgó, támadó célponttal, aki mondjuk kicsit izmosabb és ért egy kicsit az ökölvíváshoz (lévén az alvilágban általában ezt a remek sportot űzik, sajnos)?

Ez a nagy kérdésem.

2015. máj. 22. 14:37
 6/31 anonim ***** válasza:
58%

Várj.


Nézd mi az 1. 2 mozdulat a videón, kifelé hárít és gyomorra üt. Már EZ sem működik élesben akkor, ha valaki mereven, karatésan mozog, mert a 'védés' és az 'ellentámadás' ritmusa pont megegyezik, de akár le is marad a 'támadó' 1. és második ütésének ritmusával. Merthogy 2. ütés az következne, ugye?


Ja, hogy itt éppen úgy gyakoroltak, hogy a 'támadó' nem akar a bal kezével ütni, ilyen is van, csak az nem önvédelmi szituáció.


Ettől függetlenül lehetnek jó mozdulatai egy jujutsusnak, de én általános érvényűnek tartom, attól még, hogy viszonylag statikus esetben nagy erőt lehet kifejteni.. el lehet törni beton járdalapot, én is el tudok törni pici-praclimmal kókuszdiót.. valódi helyzetben, mozgó, tiltakozó és erőszakoskodó emberek ellen nem működik minden. Nem ellenkező ember könyökét bárhogyan el lehet törni, egy 50 kilós nő is képes rá bármelyik technikával.


Egy védekező, ellenálló ember karját aki közben üt is a másik kezével, még megfogni is nehéz nemhogy eltörni. És ehhez kell a jó mozgás, de semmi bonyolult, csak baromira az alapok. Gyakorlatilag olyan alapok amiket küzdősportolók is használnak: jó egyensúly, kontroll legalább önmagunk mozgása felett, ha ez megvan akkor a másik ember felett is lehet kontroll, akár ütéstechnikákat akár feszítéseket akar valaki használni. Mi az alapja az egésznek? Szerintem a baromi jó, stabil alapok.

2015. máj. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
48%

A Kelemen István tudása, nincsen 9. dan. Sőt, Japánban alig-alig vannak 7-8 danos jujutsu mesterek, nem hogy 9 danosok. A Kelemen István ugyanakkora kókler varázsló, mint wing tsunban a Máday, annyi különbséggel, hogy a Máday pofátlanul pénzéhes is, ezek mellett. Egy német rendszerű jujutsu-ról koppintotta le a stílusát, 3 danig lehet vizsgázni belőle. Ennek ellenére rengeteg 4-5-6 danos van az országban. De minek? Én tanultam magától a Kelementől 1-1,5 évig. Nincsenek sparringok az edzésein. Dinamikus páros gyakorlatok vannak csak. Én úgy mentem le anno hozzájuk jujutsuzni, hogy már volt 3 éves muay thai múltam, az ilyen 1-2 danosok sem tudtak ellenem semmit sem csinálni állóharcban. De földrevinni sem tudtak, ha nem akartam, hogy földre vigyenek.

De egyszer sparringoltam egy nálam alacsonyabb és kisebb súlycsoportú birkózó taggal, úgy beledöngölt a tatamiba, hogy azt hittem kiszakad a tüdőm. Az 1 danos jujutsus pedig ott próbálkozott 5 perceket azért, hogy a csuklómat megcsavarja. (Akartam volna lehúzom a fejét, és arcba térdelem... de mindegy is)


A jujutsus (és aikidós) technikák baromira jól néznek ki videókon és bemutatókon, szép látványosan esnek-kelnek az emberkék. Egy probléma van, utcán az első mozdulat végrehajtásáig sem fogsz vele eljutni. A katonáknak kifejlesztett közelharci kiképzési anyagban, ugyan szerepel valamelyest a jujutsu, de csak igen minimális számban.

2015. máj. 22. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
38%

Azt kell figyelembe venni, hogy pusztakézzel NEM LEHET éles helyzetben kicsavarni egy ember kezéből semmilyen fegyvert, sem kést, sem viperát, sem pisztolyt. A jujitsuban gi-ben gyakorolnak, és a dobások gyakorlásánál sokszor ki is használják ezt a ruhadarabot. Utcán egy pólóban, pulóverben lévő agresszív támadót nem lehet úgy megragadni, hogy a ruhájánál fogva földhöz vágd. Ezért jó megoldás ennek gyakorlására a birkózók módszerei. A birkózók abban a testre simulós mezben edzenek. Így ők képesek egy embert bárhogy földhöz vágni, függetlenül attól, hogy a támadó éppen milyen ruházatot visel.


Na de a ruha csak az egyik szempont. A birkózók folyamatosan egymással küzdenek, full kontaktban. A jujutsus és aikidós elméletet tanul és csak lassú páros gyakorlatokat ismételget. Az is tévedés, hogy ezek begyakorolva sok idő múlva ösztönösen előjönnek és működni fognak. Mert nem fognak működni! Sok ismerősöm van aki jujitsuzik vagy aikidózik.

Egyik haverom 22 éve tanul nihon taijutsut és mellette aikidózik is 8 éve, semmit sem tud ellenem csinálni, pedig nehezebb nálam húsz kilóval. Másik haverom Japánban tanult Araki Shin-ryu jujutsut 4 évig - itthon japán szakra járt egyetemre, ezután ment ki - ott pedig heti 5 edzés van, de úgy hogy naponta kétszer edzenek, reggel másfél óra, és este 3 óra! Előtte itthon is tanult 5-6 évig Kelemen ryu-t, szintén semmit sem tudna csinálni egy boxos dzsipszi ellen.


Magam is jujutsuztam 5 évet (ebből 2 év Kelemen ryu, 3 év Takeda-ryu aikijutsu), majd következett 2 év aikido. Hatalmas nulla. Ezért inkább elmentem brazil jitsuzni és mellette taekwondózok.

2015. máj. 22. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:

"1. mutass egy rendőrt, aki jujutsu technikát használ..

2. vagy katonát.. "


1. én pl ismerek többet is, de ha kimész japánba az ottani rendőröknek csak azt tanítják csak judo néven

2. katonáknak is azt tanítják kb csak a látványosabb "bemutató technikák" nélkül kézitusa néven.


"Azt kell figyelembe venni, hogy pusztakézzel NEM LEHET éles helyzetben kicsavarni egy ember kezéből semmilyen fegyvert, sem kést, sem viperát, sem pisztolyt."


részben egyetértek kést tényleg nem lehet kicsavarni a másik kezéből ha tényleg kárt akarnak benned tenni, max marad a kravmagás módszer megpróbálsz egyet blokkolni anélkül, hogy életveszélyes sebet kapnál ezzel egyidejűleg kontrázásképp tökön rúgod vagy valami és futsz amerre látsz. Viszont botot/viperát, pisztolyt simán el lehet venni mástól, valaki régebben még egy összeállítás videót is linkelt(igaz lehet kravmagás volt de ez most lényegtelen)


"A jujitsuban gi-ben gyakorolnak, és a dobások gyakorlásánál sokszor ki is használják ezt a ruhadarabot. Utcán egy pólóban, pulóverben lévő agresszív támadót nem lehet úgy megragadni, hogy a ruhájánál fogva földhöz vágd. Ezért jó megoldás ennek gyakorlására a birkózók módszerei. A birkózók abban a testre simulós mezben edzenek. Így ők képesek egy embert bárhogy földhöz vágni, függetlenül attól, hogy a támadó éppen milyen ruházatot visel. "


kabátnál vastag pulcsinál még simán működik sok minden, aki meg mondjuk egy vékony H&M-es pólónál fogva akar megdobni valakit megérdemli, hogy megverjék :D

2015. máj. 22. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:

Judo és kézitusa szerintem más mint a jujutsu, még ha vannak is átfedések.


Judósok mozgását csak videóról ismerem, kézitusásokat viszont ismerek, és nem tekinteném őket jujutsusoknak. Ügyesek, ha a katonák azt tudják mint ők az jó, de ők nem jujutsut edzenek, ők még elő is tudnak készíteni egy jitsus földrevitelt, törést. De a kézitusások bunyóznak, van alapjuk amivel eljutnak odáig, hogy mondjuk megfogják egy ember karját. "Van alapjuk" megint az alapok.. vagy vannak, vagy nincsenek :)

2015. máj. 22. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!