Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Aikido: Nem merem a gurulást...

Aikido: Nem merem a gurulást megcsinálni, miért van?

Figyelt kérdés
Próbálom, de vagy a fejemen gurulok, vagy elmegyek jobbra. Egyébként félek is,mert nem akarom,hogy a gerincemnek baja legyen. Valaki segítene,hogy hogyan kell csinálni?
2015. márc. 8. 12:04
 1/2 dftgsgvghgev ***** válasza:

1. Hanyatt fekszel, és elkezdesz a hátadon hintázni, előre-hátra. Egyelőre semmi mást, csak előre, hátra. Gyakorolhatod otthon a szőnyege. De mielőtt hozzákezdesz, tapogasd ki a hosszú hátizmodat. A gerinc két oldalán, fejtől derékig fut, nem tudod eltéveszteni. A gerinced helyett hintázz az egyik oldalin, aztán a másik oldalin. Innen tudni fogod, melyik részét kell a hátadnak használni. Ha szőnyegen csinálod, azt is észreveszed, mikor rontod el (ugyanis akkor tényleg a gerinceden kötsz ki, és fájni fog a hátad). Ezt addig gyakorold, amíg nem ér a gerinced a földhöz. Csináld lassan, komótosan.

2. Ha ez megvan, akkor vehetsz nagyobb lendületet is. Előre felé egészen addig, hogy felülj. Hátrafelé egészen addig, hogy a vállöved is érje a talajt. Innen már fel tudsz menni gyertyába is, ha akarsz. Azt a tartást biztos ismered általános iskolából.

3. Ha ez is megy, akkor vegyél még nagyobb lendületet, és előre felé térdelj fel (kezdőként ezt ne, vagy egyszerre csak keveset csináld otthon, mert különben tönkremehet a térded. De ha lassan csinálod, legalább nem vágod oda a parkettához. Vagy vegyél párnázott térdvédőt a legközelebbi gyógyászati segédeszköz vagy sportboltban). Úgy tudsz feltérdelni, hogy ha pl. a hátizmod jobb oldalán (a jobb oldaladon, na) lendülsz, akkor behajlítod a jobb lábadat. A térded nézzen kifelé, a lábfejed befelé, a bal lábad felé. Így lesz egy háromszöged, aminek a talaj felőli oldala a „lábfej-lábszár-térd”. Feltérdelésnél erre tudsz támaszkodni.

Hátrafelé már lendítheted a lábadat úgy, nem állsz meg a gyertyánál, mész tovább hátra, és már fordítod oldalra a fejed. Ha a bal lábad van behajlítva, a bal oldalon gurulsz hátra, akkor fordítsd a fejed jobbra (az orrod nézzen jobbra), érjen a földhöz a jobb füled, támaszkodj a jobb kezedre, aztán a lábaddal is támaszd meg magad a talajon. Tótágast állsz, de semmi vész. Ha kényelmesen meg tudod csinálni, akkor jó a tartás. Ha valamid feszül, fáj, akkor rossz a tartás. Azért csináld lassan, mert így nem sérülsz meg véletlenül, és ha valami fáj, abba tudod hagyni időben. Itt még nem baj, ha leér a füled. Ebből a tartásból lendülj vissza előre, térdelő állásig. Ha ez megy, majdnem készen vagy.

4. A következő lépcsőben már nem állsz meg tótágast hátrafelé menet. A kezeddel s a lábaddal kitámasztod magad, mert így lassan meg tudod csinálni az átfordulást (előtte azért melegíts be, a biztonság kedvééért). Azonnal érezni fogod, mit kell csinálni, mert a tótágast állásból más irányba már nem lehet elmozdulni. Gyakori hiba kezdőknél, hogy nem fordulnak tovább ebből a gyertya-közeli állásból, hanem a tömegközéppontjukat (hasukat) hagyják eldőlni jobbra vagy balra. Nem dolgozik a hasizom, nem tartja meg az egyenes vonalon a törzset. Előrefelé ugyanez a hiba. Azért állj meg az előző lépcsőben tótágast, hogy pontosan középre tudd igazítani a tömegedet. Érezni fogod, ha középen van a középpont, mert megállsz egy helyben, nem billegsz se balra, se jobbra. Innen fel tudsz már térdelni.

5. Előrefelé ugyanez lesz a kiinduló állás. Amikor befejezted a hátralendülést, ugyanazt az utat kell bejárnod, ugyanazzal a tartással. Csak most a jobb karod ne kifelé nézzen indulásnál, mint amikor hátrafelé felálltál (ezzel a karoddal tolod fel magad), hanem befelé, a bal lábad felé. Nagyon fontos, hogy tarts az alábbi sorrendet, balról jobbra: 1. bal térd fent (féltérdelő helyzet), 2. középen a jobb könyék (mintha fognád egy kard markolatát, ami a köldököd előtt véget ér), 3. jobb oldalt a jobb térd lent van a talajon. Ha a könyököd van jobb oldalon, a jobb térded középen, eltörheted a vállad, vagy az orrod előre lendülésnél. Először leér az tenyér külső éle, a kisujjad felőli oldal. Aztán az alkarod külső éle. Aztán a könyök, végül a jobb vállad. A többit már tudod.

6. Innentől csak addig kell gyakorolni, amíg egyetlen fontosabb ízület sem ér a talajhoz. De ez évekbe telik, időd különben is van rá.

2015. márc. 8. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon szépen köszönöm!
2015. márc. 8. 20:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!