Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Miért tartják sokan "felsőbbre...

Miért tartják sokan "felsőbbrendű" harcrendszernek az Ökölvívás és a Birkózást?

Figyelt kérdés

Na meg persze a savatét és a bjj-t?


Itt mindenki folyton szidja a karatét, aikidót, krav magát, japán jujutsut, ninjutsut, kempót, a kung-fut és a taekwondót.


Na egye-fene egy-két helyen olvastam, hogy vannak akik jónak tarták az ashihara karatét, kung-fuból a Hun Gar Kuen-t (de nem értem amúgy, hogy miért), taekwondóból pedig az Itf-et.


Ez most miért van így?



2015. febr. 7. 10:19
1 2 3 4 5
 1/48 anonim ***** válasza:
61%

ökölvívás és a bírkózás nem harcrendszerek csak sportok szigorú szabályokkal.

Savatéra meg nem tudom miért vannak úgy ráizgulva.

2015. febr. 7. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/48 anonim ***** válasza:
87%
felőlem szidják csak nyugodtan de akkor legyen már valamivel alátámasztva és ne annyi legyen az érvelés, hogy kb ők minden stílust legalább 8 évig tanultak és minden emberrel sparringoltak aki csak harcművészetet/küzdősportot űz
2015. febr. 7. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/48 anonim ***** válasza:
49%

En magam is jobbnak tartom a : boxot,bjj-t,májtáj-t a tobbinél.Csupan azert mert lenyegesen hatekonyabb mint a tobbi.Kulombseg van a harcmuveszet,es a kuzdosportok kozott,ezt megkell érteni.

Krav magat ismet megvedem.Krav maga egy rendszer.Itt osszevannak lopva a leghatekonyabb es a legmukodo képesebb technikak.plusz párosulhozz a fegyvertan,pszichologia felkeszites is.

Aki szerint benaság a kravmaga az vagy rossz edzohoz ment,vagy egyenesen a Bjj-t es a boxot tartja rossznak:)

2015. febr. 7. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/48 anonim ***** válasza:
58%

Azért hatékonyabb a box, kickbox, thai box, savate, kempo, jiu jitsu jitsu, bjj, birkózás, sambo a tradicionális harcművészeteknél, mert sokkal jobb az edzésmódszerük. Amíg a tradicionális harcművészeteknél az edzés nagyobb részét a kihon, kata, meg a páros gyakorlatok adják, kisebb részét pedig az erőnlét, zsákolás, képességfejlesztés, szabad küzdelem(ha egyáltalán van szabad küzdelem), a fent felsorolt küzdősportoknál/harcművészeteknél ez fordítva van. Itt nagy hangsúlyt fektetnek a képességfejlesztésre(kesztyűzés, zsákolás, ütőkörte, reflexlabda, stb), erőnlétre(ez küzdősportonként változó), és a szabad, vagy kötött küzdelemre(szabad küzdelem, kötött technikákkal való küzdelem, egyik támad, másik védekezik, egy a kettő ellen, stb). Így kialakulnak azok a mentális, fizikális, technikai képességek, készségek, és megszerzi az ember a kellő rutint ahhoz, hogy eredményesen küzdhessen.

Ezzel szemben a tradicionális harcművészetekben(aikido, kungfu, karate, ninjutsu, stb.) a kihonon, az előre begyakorolt technikákkal végzett páros gyakorlatokon, meg a formagyakorlatokon van a hangsúly, amivel nem lehet megtanulni verekedni, harcolni. Egy karatés, kungfus, stb., tud több száz technikát ELMÉLETILEG, és be tudja mutatni azt a levegőben, illetve ellen nem álló partneren. De próbálja meg ugyanezt egy olyan emberen, aki ellenáll, védekezik, visszatámad, úgy, hogy nem gyakorolta a "gyilkos technikáit" élesben.

Ezzel szemben egy küzdősportoló, aki folyamatosan gyakorolja a szabad küzdelmet használ kb. 14-20 technikát, és ezeknek a kombinációit, és ezeket alkalmazni is tudja.

Összefoglalva: Szabad küzdelem nélkül, csak kihont, katát, páros gyakorlatokat alkalmazva nem lehet megtanulni verekedni. Pont. Kungfu, karate, stb. edzéseken pedig nincs ilyen.

Most lehet azt mondani, hogy a küzdelem szabályok közé van szorítva, és nem lehet szemet, torkot, térdet, herét támadni, csípni, karmolni, harapni, de ha lehetne, akkor is előnyben lenne egy boxoló, savateos, birkózó, bjj-s egy kungfussal. karatésak, aikidóssal, stb.-vel szemben, mert neki van küzdelmi rutinja, a kungfusnak nincs, így ő jobban fogja tudni, hogy hogyan kerüljön olyan helyzetbe kerüljön, hogy ezeket a technikákat alkalmazza.

Azzal is lehet jönni, hogy az FBI-nak, CIA-nak, meg a mindenféle kitkosügynököknek, meg elitalakulatoknak is WT-t, meg aikidót tanítanak, de ezzel se érdemes. Először is, itt mindenféle rendszerekből összeszedett technikákat oktatnak, másrészt pedig a közelharc a modern harcászatban szinte teljesen eltűnt, így minimális a kiképzésben ea rá fordított idő.

A krav magáról én nem tudok nyilatkozni, mert csak demo videókon láttam. Nekem az a véleményem, hogy az eredeti krav maga, amit Izraelben tanítanak, biztosan hatékony, de amit aaz utcasarkon tanítanak azt már nem. Szerinted egy olyan rendszert, amit elitalakulatoknak tanítanak, és ami a katona utolsó védelmi vonala, és életveszélyes, élet kioltására alkalmas technikákkal operál, nem fognak mindenféle jöttmentnek kiadni, aki fizet érte.

Az ilyen rendszereket meg eleve átlagnál sokkal jobb fizikumú, és mentálisan sokkal erősebb embereknek találták ki, akik nem csinálják össze magukat, ha durvábban rájuk szólnak, esetleg meg is pofozzák őket.

Ugyanaz a technika, ami működik egy mentálisan erős, erős fizikumú embernél, (aki sokszor kerül életveszélyes szituációba) nem biztos, hogy működni fog egy ötven kilós titkárnőnél, egy anno tesiből felmentett informatikusnál, és egy negyvenes kétgyermekes anyukánál, aki verekedést maximum tévéből látott, és aki attól is összecsinálja magát, ha a volánbusz másik végében valamit megvernek/kirabolnak.


Ez az én véleményem. Remélem, elég részletesen kifejtettem.

2015. febr. 7. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/48 anonim ***** válasza:
24%

"Ezzel szemben a tradicionális harcművészetekben(aikido, kungfu, karate, ninjutsu, stb.) a kihonon, az előre begyakorolt technikákkal végzett páros gyakorlatokon, meg a formagyakorlatokon van a hangsúly, amivel nem lehet megtanulni verekedni, harcolni. Egy karatés, kungfus, stb., tud több száz technikát ELMÉLETILEG, és be tudja mutatni azt a levegőben, illetve ellen nem álló partneren. De próbálja meg ugyanezt egy olyan emberen, aki ellenáll, védekezik, visszatámad, úgy, hogy nem gyakorolta a "gyilkos technikáit" élesben."


Ezek mind ugyanúgy igazak a japán jujutsura is, és a capoeirára is.

2015. febr. 7. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/48 anonim ***** válasza:
80%

Nem lehet a harcművészet hatékonyabb, mindössze azért, mert anno több száz (vagy ezer) évvel ezelőtt másra alkalmazták (pl: ölésre) , mint ma a küzdősportokat.

Értsétek már meg nincs ilyen, hogy harcművészet, küzdősport, önvédelem. Ezek KOORDINÁLT HARCI MOZGÁSOK! Az, hogy egyeseket felhasználhatNAK sportolásra vagy éppen katonai kiképzésre, vagy csak mozgásművészet gyakorlásra az csak egy szempont. Azért mert anno a Muay Borannal öltek embereket (ami nem teljesen igaz, mert a legenda nagyobb, még hozzá sokkal, mint a valóság!), attól még nem jobb a birkózástól. A kötöttfogású birkózó is beleb***hatja a muay boran vagy bokator harcost a betonba, és akkor thai harcos tolószékben éli le a hátralévő életét. Ne gondold, hogy ők valami különleges szuperemberek és elpusztíthatatlanok. A bokszoló is kib***kodhatja a fogait az indiai Kalaripayattu nagymesternek. Az ütés az ütés, ringben és ringen kívül is.

Egy harcban mindig az győz, aki a lehető legrövidebb idő alatt, a lehető legegyszerűbben végrehajtható technikát tudja kivitelezni a lehető leghatékonyabban. Ahhoz, hogy ez megtörténjen olyan harci mozgásrendszerre van szükség, amelynek technikái könnyen elsajátíthatóak, valamint ezek technikák kivitelezése nem igényel természetellenes testmozgást.


Vegyük példának okáért a karatét, merev és szögletes mozgásrendszer, túlságosan statikusak mint a támadó, mint a védekező technikái.

https://www.youtube.com/watch?v=hBcittvxgOk

Nem mondom a saját stílusával szemben hatékony, viszont senki sem fog így ütni az utcán. Gyakorlatilag akármit is csináltak a teljes testük védtelen volt. A kéztartások nevetségesek, éles szituációban megnézem, hogy ki lesz az az idióta aki ujjakkal fog testre csapást mérni. Ez lassítva marha hatékonyan néz ki, de egy felbőszült agresszív támadó ellen, aki bikából nekünk jön és elkezd csépelni minket intenzíven, ezek a blokkolások nem jönnek össze. Ezek a védések nagyon jók, a karate ütések ellen, de csak azok ellen. De milyenek is a karate ütések (tsuki és társai)? Egy irányúak és fókuszáltak, arról nem is beszélve, hogy mindig elő kell készíteni az ütést, és amíg ütnek addig ők magunk védtelenek. (Ellenben a bokszoló kettős fedezékből üt, míg az egyik kezével üt, addig a másik keze még mindig fenn van.) Ez a baj a statikus merev mozgásokkal, erősek, de nem alkalmazkodóképesek, egy gyorsan mozgó támadó embert, nem fog a japán papi egyszerre torkon és herén ragadni. Láthattátok (0:33-nál), ilyenkor a papa feje, mellkasa védtelen, ráadásul a két ellentétes irányban akarna támadni a torok túl fent van, a lágyék pedig lent, tökéletesen pofán lehetne küldeni egy jobb egyenessel, és nem is bírná kivédeni. És itt a jobb egyenes lesz a gyorsabb. Arról nem is beszélve, hogy a bokszban folyamatosan ütnek, váltott kézzel, ráadásul ezt variálni is lehet kombinációkkal. Mire ő ütne egy tsukit vagy rúgna egy mai gerit, addig a bokszoló elereszt egy jobb egyenes + bal horog kombót. Ha ne adj isten nem talál be, semmi vész, mert az ökölvívó folyamatosan és dinamikusan üt, míg a karatésnak ki kellene tennie az egyik alkarját, hogy védekezzen (soto uke, age uke ....stb.), de ezekkel nem lehet blokkolni horgokat, csapottakat és felütéseket, maximum egyeneseket, azokat is alig. De amíg védekezik, addig olyan testhelyzetben van, hogy képtelen visszatámadni, arról nem is beszélve, hogy karatéban beleállnak a védekezésbe, stabilan. De a bokszoló eltáncol, odébb szökdel. Egyszerűen maga a mozgásrendszer akadályozza a hatékony harcban, nem lehet kocka testtartásban, mereven bunyózni. Hiába van 50féle ütéstechnika a karatéban, 20 év tanulás után, jó ha tud majd használni HATÉKONYAN 4-et.


Aikido: jók ugyan a védekező technikák benne és az ízületmanipulációs módszerei, de mindegyik túlbonyolított, éles bunyóban nem lehet lefogni egy embert, majd öt irányba megforgatni 10-10 féleképpen.

https://www.youtube.com/watch?v=NEZMCaiIJME

Másrészt, ütést nem lehet elkapni. Miért? Mert az akció mindig megelőzi a reakciót.


Wing tsun: A tapadókéz biztos baromira jól működik egy másik wing tsunos ellen, de egy messzebbről indított egyenest ami nagy erővel berobban, ezt nem lehet alkarral csak úgy félresöpörni. A mókusboxnak rengeteg hátránya van, nulla csípőhasználat (vállból nem lehet erőset ütni, gyorsat valamelyest igen, de erőset nem), a lábmunka itt is statikus, totyognak mind beszart kacsafiókák. Valamint a koncepció is hibás, nem lehet egyszerre ugyanazzal a kézzel ütést elvezetni, levédeni és támadni. Másrészt a láncütéssel nem lehet kettős fedezéseket bontani vagy áttörni. Ahhoz erő kellene, a sebesség önmagában nem elég. Testharcos technikák ellen pedig gyakorlatilag 0% az esélye. Az egész testük merev és szinte mozdulatlan, és csak a kezecskéjük csápol. A bunyóban az egész testet meg kell mozgatni.


Az olyan kung-fu irányzatokban ahol állatformákat használnak, az pedig frontális baromság a köbön. Idióta és fölösleges kéz és ujj tartások (pl: darucsőr, tigriskarom, sáska csapja...stb.), ezekkel nem lehet megfelelő erővel támadni.

https://www.youtube.com/watch?v=P-bnC4iaslg

Tessék meg lehet nézni a kar és láb mozgásokat, és azt figyeljétek meg, hogy miközben nyomatja az animal activity-t, addig teljesen védtelen a feje, és a felsőteste. Nagy és széles mozdulatokat használ, ezek feleslegesek és túlságosan nyitottak. 5-6 fölösleges mozdulat kell neki ahhoz, hogy végrehajtson egy sikertelen támadást. Olyan testpózokat vesz fel, a technikái kivitelezése során amik gátolnák a hatékony bunyóban. Miért? Mert a majomnak aranyosan bohóckodva ugrálnia kell (mert ez ki....ottul fontos), aztán meg muszáj egy lábon állnia széttárt karokkal mert a nádasban a daru is így udvarol párzási időszakban a tojónak. Addig alulról el lehet kapni a lábát és földhöz lehet vágni. Ilyen testtartásokban nem lehet erőt kifejteni és pontosan ütni rúgni egy mozgó és visszatámadó célpontot. Oké, hogy a shaolin szerzetes hajlékony, meg erős, mert egész nap gyúr tulajdonképpen, edzi a testét. De attól még ez a harctechnika baromira nem hatékony.


A távol-keleti harcművészetekben rengeteg legenda van, melyeknek szinte nincs is valóság alapjuk, így a hatékonyságuk baromira megkérdőjelezhető. A régi idők háborúiban a hadsereg, a hadvezetés, a stratégia, az utánpótlás biztosítás...stb. ezek döntötték el a csaták, háborúk kimenetelét, nem igazán az, hogy melyik nép milyen harcművészetet oktatott a katonáinak.



Ju-jutsu: A ju-jutsuban (és egyes kenpo irányzatokban) sok minden van ütés, rúgás, dobás, feszítések, gáncsolás, földrevitel, némi földharc és egy kis fegyveres harc is. Ez így elsőre baromira jól hangzik ez, a gyakorlat viszont más. Egy ju-jutsus soha nem fog úgy ütni, mint egy bokszoló. Soha nem fog úgy rúgni, mint a thai boxoló vagy a taekwondós. A földrevitelei, gáncsolásai és dobásai sem lesznek olyan jók, mint egy birkózónak vagy cselgáncsozónak. És fegyverrel sem lesz olyan jó, mint egy kalis/eskrimás/kobudós. Földharcban pedig lazán le fogja alázni a brazil jiu-jitsus és a sambós is.

Vagy is mindenből kap egy felületi tudást, mindent tanulni is fog, de egyiket sem fogja igazából jól csinálni. Ez a baj az ilyen komplex harcművészetekkel. Egy olyan személy aki párhuzamosan bokszol és mellette birkózik is (mondjuk mindkettőt 2-3 éve csinálja), az lazán összepakol egy olyat aki 6-7 éve jujutsuzik, legyen az földharc vagy állóharc. Birkózáson sokkal jobban megtanulja a testharcot, bokszon pedig az állóharcot. Heti 2x bokszon + 2x birkózáson az ember sokkal jobb alapokat fog szerezni, mint heti 2x (esetleg 3x) ju-jutsun. Jó magam nem is tartom annyira hatékonynak a ju-jutsut, mert az állóharc része egyáltalán nem olyan szintű, mint egy ökölvívásé vagy thai boxszé, a földharc/testharc része bőven nem egyenértékű mint egy birkózásé. Innentől kezdve mi marad? Mindenből egy minimális, az is felületesen. Ha ju-jutsu (és a többi hasonlóan nagyon komplex stílusok) annyira jó alapokat adna mindenből, akkor az MMA-ba kizárólag ez az egy stílus lenne az uralkodó, sőt nem lenne olyan, hogy MMA, csak ju-jutsu.


A tradicionális harcművészetekben a katáknak, formagyakorlatoknak nincsen sok értelme. Mert hiába mondják sokan azt, hogy ezzel memorizálják be a mozgásokat és fejlesztik a mozgáskoordinációkat, az igazság az, hogy éles bunyóban senki sem úgy verekedni, ahogy azt karate vagy kung-fu edzésen tanulta. Innentől kezdve minek memorizál be egy mozgást amit nem fog és nem is igazán tudna használni egy igazi harcban. Innentől kezdve már pedig fölösleges időpocsékolás, ehelyett zsákolhatna, sparringolhatna....stb.

2015. febr. 7. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/48 aikiboxer ***** válasza:
28%

#5 (67%) tökéletesen leírta.


Rövidebben: azért, mert az ökölvívó termek tele vannak csalódott karatéjosokkal, kung-fusokkal. De a karate és kung-fu termekben egy csalódott boxolót se találsz. Hát ezért.

2015. febr. 7. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/48 anonim ***** válasza:
69%

Én jártam karatéra,de ökölvívásra váltottam.

Azért iratkoztam be karatéra,mert a suliban sokat piszkáltak,meg akartam védeni magam.Azt vártam a karatétól,hogy majd megtanít az önvédelemre és a bunyóra.De a karate nem erről szól.Az elején tetszett,különböző állásokat,ütéseket és mozdulatokat tanítottak.És egy idő után elkezdtek formagyakorlatokat tanítani.Közben "bunyóztunk" is.Ez a bunyó olyan volt,hogy felvettük a kesztyűt,beraktak egy párral szembe,ő feltartotta a kezét és akkor az "csússzunk előre kizami az első kezére,gyaku hátsóra".Késöbb voltak bonyolultabbak,védekeztünk is.Szerettem csinálni.Egyre jobban elkezdtem érdeklődni a különböző harcművészetek iránt.Közben hallottam,hogy mondják sokan,hogy nem jó a karate,de nem hittem nekik.Közben letettem pár övvizsgát.Szerettem csinálni,de éreztem,hogy valahogy az a mozgás nem nekem való.Azokból a széles állásokból nem tudok könnyen mozogni és az ütés is kicsit természetellenes.Akkoriban elkezdtem nézni a Rocky filmeket,nagyon megtetszett a film és tetszett a boksz is.Láttam benne,hogy egy bokszoló hogyan üt.Elkezdtem hiányolni a karatéból,hogy nincsen benne "folyamatos" támadás,csak egyet ütünk és már lépünk is vissza.Közben a karatén átköltöztünk egy új terembe.Az új terem hangulata nem tetszett annyira,a karatés barátaim már nem igen jártak,kezdett elmenni nekem is a kedvem.Közben felismertem,hogy az ilyen kiba dachi,kokotsu dachi stb.állás ezek semmire se jók,csak feleslegesen gyakoroljuk.És a katákat is kezdtem egyre jobban megutálni.Inkább a bunyó kezdett el érdekelni.De ilyen no kontakt versenyekre edzettünk.Voltam is ilyen versenyen,ki is kaptam,mert az ellenfél elöbb ért hozzám.Éreztem,hogy valahogy merev az a mozgás,nem az én világom.Elkezdtem érdeklődni az MMA iránt.Egyre több MMA meccset néztem.Láttam,hogy mogyan mozognak.Innentől kezdve hülyeségnek tartottam,amit a karate edzőnk mondott.Kezdtem kételkedni abban,hogy a karate működik.Egyik haverom elhívott egy bokszedzésre.Már régóta izgatta a fantáziámat a boksz,elmentem vele.Ott láttam,hogy mennyire más az egész.

A mozgás laza,sokkal könnyebben mozogtam,mint a karatén.Az ütések sokkal egyszerűbbek,gyorsabbak és sokkal több ütéskombináció van.Amíg egy karatés csak kizamit és gyakut tud ütni,addig egy bokszoló megy,mint a cséplőgép,a különböző egyenesek,horgok,felütések számtalan kombinációját képes ütni.Az edzés nagyrésze zsákolás,ami nagyob jó feszültésglevezetés.Nincsenek formagyakorlatok,nincsenek széles,mély állások,bonyolult,kacifántos mozdulatok,csak a lényeg.Könnyen használható technikák,amiket egy bunyóban alkalmazni lehet.Nem a szépség a lényeg,hanem a hatékonyság.A boksz jobban működik.

Én ezért tartom jobbnak.

2015. febr. 7. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/48 anonim ***** válasza:
69%
És megmondom,hogy a karatén SOHA nem tanultuk torok,here,szem stb támadását.
2015. febr. 7. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/48 Pörölyfej Béla ***** válasza:
55%
A Hung Gar kung-fu jó, legtöbb helyen jól oktatják. Az aikidó szép, a civil krav-maga semmit nem ér, a ju-jutsu sok helyen jól oktatott, a ninjutsu lehúzás lesz, a taekwondóról meg nincs tapasztalatom, de kétlem, hogy utcán működne egy erősen magas rúgásokra alapozó harcrendszer. A boksz, birkózás pedig hatékony. A bokszoló is tud ütni torokra, meg a 2 éves kiscsaj is letépi a herédet földharcban. A birkózó meg belecsap a földbe. A savate jó, mert az a francia vagányok fejlesztették ki, egyfajta utcai bunyó volt, csak aztán lett küzdősport. Főleg alacsony rúgásokat tartalmaz, illetve cipőhöz kötött, ami ad neki egy nagy adag realitást. A BJJ se lenne rossz, csak kevés a földrevitel, dobás ahogy látom. Inkább akkor birkózás. Több helyen is van, olcsóbb is.
2015. febr. 9. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!