Miért tartják sokan "felsőbbrendű" harcrendszernek az Ökölvívás és a Birkózást?
Na meg persze a savatét és a bjj-t?
Itt mindenki folyton szidja a karatét, aikidót, krav magát, japán jujutsut, ninjutsut, kempót, a kung-fut és a taekwondót.
Na egye-fene egy-két helyen olvastam, hogy vannak akik jónak tarták az ashihara karatét, kung-fuból a Hun Gar Kuen-t (de nem értem amúgy, hogy miért), taekwondóból pedig az Itf-et.
Ez most miért van így?
"a ju-jutsu sok helyen jól oktatott"
Ez konkrétan nem igaz, inkább pont fordítva.
Azert nemsok kungfu-s mer bemenni a ketrecbe:)
Ez legalabb kimert allni a NULLA tudasaval.Persze meg is kapta az adagját:)
Kérdező: Azért, mert nem járnak utána miért van ez az egész.
Legjobb példa erre a birkózás. Te is látod sokszor milyen istenítése megy, mert a hazai birkózók mindenkit levernek, stb. Viszont már annak nem nézz utána senki se, hogy miért. Alapból birkózásra 12 éves kor alatt tudsz menni. Idősebbeket nem vállalnak, csak egy-két helyen az országban. Így példaként vegyünk egy olyan 18 éves birkózót, aki 8 évesen kezdett el edzésekre járni, versenyezni meg 9 évesen. 9 év versenytapasztalata van egyből a háta mögött. Aztán vegyük még azt a tényt is, hogy neki nem kell annyira keresgélni minőségi edzést a stílusában, mivel olyan szigorúak a birkózói edző követelmények. Általában 3 éves versenymúltat szoktak kérni + kőkemény kifejezetten birkózói edző tanfolyamon kell részt vennie és vizsgáznia a végén. Ergo, aki nem üti meg a szintet az nem lehet edző. Így visszatérve a 18 éves birkózónkhoz 9 éven át tudott tapasztalatokat gyűjteni + képezni magát minőségi edzők irányításával.
Aztán vegyünk egy 18 éves Karatést, aki szintén 8 évesen kezdte. Igen ám, csak neki már bonyolultabb dolga van, hiszen neki nehezebb minőségi edzést kifognia, így egyből hátrányban indul a birkózónkkal szemben. Aztán ott van még a tanulási görbe hátránya is. ,,Mester" szintre sokkal tovább tart eljutni a Karateban, mint a birkózásban. Japánban letudják csökkenteni ezt, hisz ott gyakori a heti 5-6 nap edzés is, itthon viszont nem nagyon van ilyen. Karatés emberünknek máris két elég súlyos hátránnyal indul, ami miatt egyből csökkenek az esélyei a birkózó ellen. Ez csak két példa volt, lehetne estig is sorolni ezeket, de a lényeget már így is meglehet érteni. Nem azért a birkózó nyerne nagyobb eséllyel, mert a birkózás jobb; hanem azért, mert nagyobb eséllyel tudja jobban képezni magát.
Mielőtt valaki a ,,ketrecharccal", MMA-val jönne: ott is emiatt érnek el jobb eredményeket, mint más stílusból jövő harcosok. Főleg, ha USA-ból származó birkózót nézünk, mivel ott elég komoly támogatásokat ölnek a birkózásba. Totaldamage-n szépen ki van dolgozva egy cikkben ez a téma.
Azt se felejtsük el, hogy míg egy ütés, vagy rúgás rosszabb kivitelezési szint mellett is lehet hatékony, ugyanez már nem mondható el a testharcos technikákról.
Ezáltal egy birkózónak "komparatív előnye" van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!