Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Az AIKIDO mennyire hatékony...

Az AIKIDO mennyire hatékony az utcai önvédelemre?

Figyelt kérdés
Most nem arra vagyok kíváncsi, hogy melyik más harcművészet/küzdősport jobb az aikidónál, hanem arra, hogy mennyi idő kell ahhoz, hogy valaki elsajátítsa olyan szinten (nem mesteri szinten), hogy utcán megvédje magát?(nem mást akarnék agyonverni, hanem az elsődleges cél az, hogy magamat megvédjem). Amúgy az aikidóban a dobásokon, feszítéseken és védekezésen kívül, vannak ütés-és rúgástechnikák?
2011. máj. 13. 16:41
1 2 3 4 5
 1/48 anonim ***** válasza:
42%

én úgy tudom, nem gyakoroltok ütés-rúgástechnikákat (továbbiakban impakt technikák)

alapvetően.. egy védtelen ember ellen már néhány edzés után igen hatékonyan felléphetnél, feltéve hogy aki gyenge az nem tudja megakadályozni, hogy ráfogj, és azután sem tud szabadulni a fogásodból.

a valóságban viszont ritkán kell tartani gyenge emberektől, ha probléma van akkor több és aránylag erőszakos emberrel találhatod szembe magad. ezek az emberek minthogy erőszakos viselkedésmódot mutatnak, már ezelőtt is ilyenek voltak, tehát hozzászoktak már védekező és visszatámadó emberekhez. gyakran megeshet, hogy kissé hatékony ütéstechnikákat ismernek, gyakorlottak benne, és egy boxoló ütését hogy megfogd, elvezesd ahhoz közel mesterszintű gyakorlatodnak kell lennie.

ezek az én tapasztalataim, harcművészként. nem igazán látom az aikido hatékonyságát, mi edzésen időnként alkalmazzuk, tehát ismerek technikákat, tulajdonképpen komplett harcművészetekből kiemelt fogás, elvezetés, feszítés technikák. önálló rendszerbe foglalva nem nevezhetőek hatékonynak.

ha jó helyen tanulsz karatét, kungfut, ott elvileg fel kell hogy készítsenek megfelelő ütések, és védekező technikák használatára, különféle szabaduló és feszítő technikákkal együtt.

2011. máj. 13. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/48 anonim ***** válasza:
47%
aszt nem tudom hogy ütnek-e de aszt hogy meg tudod-e védeni magad az utcán 100%. PONTOSAN ARRA TALÁLTÁK KI.
2011. máj. 13. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/48 anonim ***** válasza:
56%

Az aikidonak van egy olyan jellegzetessége, hogy aki nem csinálja az nem érti... Ahogy az előttem szóló sem és így olyan butaságokat ír, hogy "megfogni" egy ütést. Természetesen ilyet még csak nem is tanítanak egy normális aikido edzésen.


Visszatérve a kérdésre, ahhoz, hogy nálad erősebb ellenfél ellen meg tudd védeni magad hatékonyan legalább 1 év heti 2 alkalmas edzés kell ha ügyes és tehetséges vagy, illetve arányosan több, ha nem.

Azt ne várd, hogy 2-3 hét után meg tudod védeni magad.

2011. máj. 13. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/48 anonim ***** válasza:
83%
Aikidó jópár éves tanulás után is alig használható. Rövidtávon szerintem semmiképp sem alkalmas rá.
2011. máj. 13. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/48 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj Aczél, de az elgondolásod nem teljesen jó. Először is az aikidóban vannak ütések is, sőt rúgások is vannak (az más kérdés, hogy sok helyen ezeket nem is oktatják). [link]


A másik amit a sok szerencsétlen nem ért. Sokan jönnek azzal, hogy egy aikidós sosem fogja elkapni egy bokszoló kezét és úgy lefeszíteni. Gyerekek ti komolyan ennyire naivak vagytok?? Miért kell, hogy elkapja a kezét? Egy aikidós amelyiknek van esze (amelyik elakarja kapni a bokszoló kezét, az meg is érdemli, hogy kiüssék), az egy bokszoló ellen a következőképpen tudná magát megvédeni (nem a bokszolót elverni, csak magát megvédeni), először is: Az aikidósnak is fenn van a keze védekezéskor, amikor az ellenfél üt, akkor ő oldalra elmozog, nem kell, hogy megfogja a kezét, elég ha mögé kerül és elkapja a nyakát, ha sikerül biztosan megfognia, akkor ezerféleképpen földhöz verheti. De egyébként az is jó ha lehajol hirtelen és elkapja a lábát, majd eldobja. Na most nyilván nem egy profi ökölvívóról és nem is egy aikido mesterről van szó.

Szóval egy tapasztaltabb aikidós azért megtudja magát védeni.



Az is sokat számít, hogy ki a mestered, mert bizony sok helyen túl cicomázzák az aikidót, tényleg csak a lágy szép részekre mennek rá. Az én mesterem a honvédségben volt kiképző tiszt az ejtőernyős deszantosoknál. Szóval a mi edzéseinken nincsen túl sok formagyakorlat, valamint mi ütni is tanulunk (ütőpajzs, valamint páros gyakorlatok), bár rúgni nem, de kés elleni védekezés az van. Mi azért odab@sszuk egymást a tatamira.

2011. máj. 13. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/48 anonim ***** válasza:
47%
Ja és még valami, bizony kell azért idő hozzá. 3 év után azért már elég hatékonyan lehet alkalmazni.
2011. máj. 13. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/48 anonim ***** válasza:
38%
kb semennyire.
2011. máj. 13. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/48 anonim ***** válasza:
56%

mert nyilván egy bokszoló mögé tud kerülni, el tud hajolni egy k.rvagyors egyenes elől, és megfogja az alacsony köríves rúgást. (hozzáteszem, ez azt is jelenti, hogy addigra már bement a rúgás, ami meg simán levisz jópár embert) Egy átlagos emberi reflexszel, stresszhelyzetben nem az "elhajlok és elvezetem az energiát" fog működni, hanem egy rendes védelem, két három egyenes, és futás.

Az aikidósok hajlamosak felülértékelni a tudásukat. 2-3 év tanulás után ne állj le bunyózni, hanem fuss!

2011. máj. 13. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/48 anonim ***** válasza:

Hát azért kell a mester közeli szint, alsó hangon 10 évet saccolnék. Bár ez attól függ, mennyit edzel, hogyan edzel. Ha gondolod, megindoklom (bár az indoklás alapja max. a saját tapasztalatom, más nevében nem beszélhetek ofc).


Ütés és rúgás *külön* nincsen, az elvezetésekbe, billentésekbe és kitérésekbe építik be őket. Sok közülük inkább vágástechnika, ezek rendszerint a halántékot, nyaki ütőeret, a homlok elülső részét, az orrot célozzák. A nyaki ütőér jó kis pont, nem kell nagyot ütni, de ahhoz elég, hogy pár pillanatra elsötétüljön vki előtt a világ. Ennyi kihagyás meg egy levitelhez bőven elég. Én már kaptam ilyet, meggyőző volt.

Nah, ezeket gyakran elhanyagolják, pedig az elvezetések jelentős része ütéssel vagy vágással indít. Az elsődleges célpont szinte mindig a test, a fej, kifelé a váll, és a bordák. Felkarra és vállra rendszerint haránt vagy függőleges irányú vágás indul, amibe, akárcsak a kardnál, az egész testet és súlyt is beleviszi a védő. Ez kibillentésre bőven elég lehet, ha megfelelő az irány és az időzítés, még ha a támadó vissza is húzza a karját. Szóval ütés és rúgás nagyon leegyszerűsítve ilyen formában van.

2011. máj. 13. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/48 anonim ***** válasza:
28%

Na helyben vagyunk '-.-

Figyelj, önvédelem céljából nem éppen az aikido a legmegfelelőbb, mert az igazából nem harcművészet, hanem mozgásművészet (mint pl. az iaido) akármenyire is fáj ez egyeseknek. Ha a harcművészetekből kiemeljük a küzdelmet (és itt nem csak a versenyre, versengésre gondolok) akkor pontosan arról az alapról mondunk le, amiből/amire építkeznénk. A legtöbb harcművészetből kialakult mozgásművészetről ismerjük, hogy az ősi technikák, amiket abban a formában átadnak, nem alkalmasak éles küzdelemre. De ha ezt nem tudatosítják a tanulókban, akkor jönnek itt a viták, meg majd a kocsmában a pofáraesés. Persze előfordult nem egyszer, hogy komoly harcművészeti tudással rendelkező emberek térnek át mozgásművészetre, akik az adott esetben meg is tudják védeni magukat - csak éppen a harcművészeti tudásukra, és nem a mozgásművészet rendszerére támaszkodva. De ha a tanítványok nem rendelkeznek ezzel a háttérrel, akkor sose lesznek képesek megcsinálni azt amit a mester, hiszen a mozgásművészet anyaga nem készíti fel őket az éles küzdelemre.

2011. máj. 13. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!