Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Harcművész/küzdősportoló...

Harcművész/küzdősportoló vagy? Ha igen, kérlek, nézd meg ezt a kérdést!

Figyelt kérdés

Szeretném, ha leírnád, hogy milyen harcművészetet/küzdősportot űzöl, és megfogalmaznád, hogy pontosan miért űzöd, mit ad ez neked mind fizikálisan, mind szellemiekben, mind lelkiekben, miért pont ezt a stílust választottad, és azt, hogy miért tartod jónak, vagy esetleg - ha így gondolod - miért tartod jobbnak a többinél!

Annak is örülök, ha ütköztetitek a véleményeteket, viszont szeretném, ha ezt minden esetben tárgyilagosan és kulturáltan tennétek!

Nagyon szépen köszönöm minden válaszadónak!


2010. nov. 30. 08:18
1 2 3 4 5 6
 41/59 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólásod, Tessa, minden pontját tisztelettel fogadom el! :)
2011. máj. 2. 19:25
 42/59 anonim ***** válasza:

"Aljasságnak pedig szerintem semmi, de semmi keresnivalója egy küzdelemben, főleg nem ennyire elsődleges helyen. Értem, mire akarsz utalni, de az aljasság csak maradjon az agresszoroké, és az azt elhárító harcművész tisztán és tisztességgel küzdve győzzön! Pont ebben áll a harcművészet nagysága, hogy az igazi harcos a támadójával való azonosulás nélkül győz." (ezt te írtad kérdező)


Amiket felsoroltatok pontokat egyiksem igaz. Bunyóztatok utcán élesben? Mert itt beszélnek sokan a harcművészet szellemiségéről, lényegéről..stb. Őszintén? A bushido, csikung és a tao szellemiségét feldughatod a s*ggedbe, amikor majd 3 kancigány agyba-főbe csépel a hajadnál tépve. Nem kell ne mondja senki, hogy a wing tsun, a thai box, aikido, krav maga..meg a többi, jó bármire is. Ha küzdősportolsz és megvéded magadat az utcán, azt nem a harcművészetnek köszönheted, hanem saját magadnak, ráadásul mégcsak elő sem segített a harcműveszet ehhez. Harcművészet az manapság hobby, testmozgás és elkérnek érte jó sok pénzt, lehúzás az egész. Az éles utcai bunyóban igenis legalább 70%-ban az aljasság és a ravaszság együttes kombinációja a leghatékonyabb és legfontosabb, és akkor mellette fontos a gyorsaság, higgadság, pontosság. Egyébként a bunyó az elhatározás kérdése, ha összeakar valaki verni téged és nagyon akarja, az össze is fog verni, mindegy milyen úton módon, és magasról tenni fog arra, hogy milyen öves vagy, vagy hogy hány meccset nyertél. Érdekes Amerikába a SWAT rendőrségi kommandósok nagyon komoly pusztakezes közelharci kiképzést kapnak, mégis mikor elmennek elfogni valakit a gettóból, 5 nagydarab kommandós alig tud lefogni egy apró alig 60 kilós mexikói dílert, nem is beszélve arról ha egy 130 kilós 2 méteres fekáról van szó, rámennek 10-en, abból a feka 3-at így is neki b@sz a falnak, jön az erősítés már 12-en vannak, adnak neki gázspray-t meg sokkoló lövedéket, utána nagy nehezen sikerül földre teperni. Többször volt olyan (ezeket dokumentum filmekből tudom), hogy 15-20 éves cingár feka srácok sz@rrá rugdostak képzett rendőrségi kommandósokat. És miért? Mert a kiképzés "labor körülmény", a gettós gyerek pedig az erőszakban nől föl, neki ez napi rutin, és hidd ők nem tanulnak semmi harcművészetet, nem járnak karate edzésekre.

2011. máj. 9. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/59 anonim ***** válasza:

Igen, látszatképzés=laborkörülmény, de - bár közel fél éve egyáltalán nem edzek - állítom, hogy nagyjából 6-7 év freestyle MMA-val a hátam mögött köszönöm, meg tudom magam védeni... volt már rá példa és nem én jártam rosszabbul, pedig 50 kg vagyok kereken :)


Tessa

2011. máj. 9. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/59 anonim ***** válasza:

"állítom, hogy nagyjából 6-7 év freestyle MMA-val a hátam mögött köszönöm, meg tudom magam védeni... volt már rá példa és nem én jártam rosszabbul,"


Igen de ezt nem az edzéseknek köszönheted, meg nem is az MMA-nak, hanem saját magadnak, a saját ösztöneidnek. Amik ha megfelelően működnek 6-7 év MMA nélkül is sikerül magadat megvédeni.

2011. máj. 9. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/59 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszoló, tiszteletben tartom a véleményed, de nagyon úgy fest, hogy nem olvastad el elég figyelmesen a korábbi hozzászólásokat és kommenteket. Éppen arról beszéltünk, hogy mennyire szörnyű a harcművészetek nyugati terjedésének módja, az elanyagiasodás, amire Te is utaltál, és főleg az, hogy mennyire elócskult, nevetségesen lebutított és gyakorlatban használhatatlan formában adják tovább azt, aminek valójában keleten nagyon komoly gyökerei vannak. Amennyiben ebből indulunk ki, teljes mértékben igazat kell adnom Neked, a nyugati, bármilyen öves "nagy harcosok" 99%-a képtelen lenne megvédeni magát az utcán, ugyanis sem technikailag, sem pedig - ami a döntő szempont - pszichológiailag nem elég felkészült hozzá. Ebben a formában nincs köztünk vita, ezzel teljesen egyetértek, sajnos mifelénk általában ennyire ócska mindenféle közelharci oktatás.

Azonban amiről mi valójában beszélünk, mint harcművész szellemiség, az a valódi harcművészetet takarja, amit szinte csak Távol-Keleten művelnek abban a formában, és leginkább azon a szinten, ami már nagyon is komolyan vehető. Az a szint, amelyen az igazi harcművész mesterek állnak egyszerűen összemérhetetlen azzal, amire nyugaton harcművészetként hivatkoznak. Erre az szintre szerintem már érvénytelenek a megállapításaid. Hogy az általam egyik leginkább nagyra becsült rendszert hozzam fel példának, az okinawai karate tapasztaltabb művelője szerintem játszva ütne ki három vascsővel felfegyverkezett támadót egy pillanat alatt, sérülés elszenvedése nélkül. Ezt az állításomat nem kívánom komolyan alátámasztani, azt javaslom Neked, hogy nézz körül, tájékozódj, hogy magad is meggyőződhess erről!


Hadd reagáljak arra is, amit a rendőri akciókról írtál! Az egy egészen más eset, amit kár és értelmetlen ide keverni. Az, hogy hat képzett kommandós kell egy 60 kilós, köpcös kis mexikói díler előállításához, nem azért van, mert az erőszakos kis gengszter zsigerből ügyesebb küzdő, mint a jól kiképzett kommandósok. Természetesen nagyon egyszerű lenne a kommandósnak egy gyors mozdulattal eltörni mondjuk az ellenfele gégéjét vagy nyakát. De ez az, amit nem tehet meg! A rendőri akciók nem a gyilkolásról szólnak, ezt csak végszükség esetén engedhetik meg maguknak, hiszen kihallgatható gyanúsítottakat gyűjtenek, és az igazságszolgáltatás a bíróságon kell, hogy történjen, így a rendőrségnek az a feladata, hogy lehetőleg sérülés nélkül fogják el a gyanúsítottakat. Ehhez kellenek sokan, és ezért van nehéz dolguk, nem pedig a használhatatlan közelharci képzés miatt.


Remélem, hogy válaszom további tájékozódásra sarkall!

2011. máj. 12. 01:24
 46/59 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező! Először is amerikában a rendőröknek erőszakot lehet alkalmazniuk, csak nálunk itthon nem!Ráadásul itt rendőrségi kommandósokról van szó. Amúgy pedig az, hogy egy okinawai karate mestert (de lehet itt szó valami nagy wing tsun kung-fu, vagy éppen shaolin mesterről), ne tudjon elverni 4-5 vascsővel felfegyverezett ember, ezt ugye te sem gondolod komolyan? :) Túl sok távol-keleti akcó filmet nézel. Ez kamu, az okinawai karate mester is emberből van. Nem véletlenül van a mondás, sok lúd disznót győz. Ha hátulról baseballütővel fejbe vernek egy ilyen embert az ugyanúgy lefekszik. 2-3 ember elég bőven egy ilyen ellen. Azt elhiszem, hogy ha 2-3 fegyvertelen ember támadja meg, akkor azokat a karate mester lecsapja őket. Jó oké. De 3-4 fegyvertelent vagy 2 fegyverest kizárt, hogy legyőzzön. De amúgy szerintem egy olyan utcai bűnöző aki már ölt élesben, mondjuk késsel (persze nem tanult semmi késharc stílust, csak az évek során a sok tapasztalat), az ellen is jobb ha haza fut Okinawára.
2011. máj. 12. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/59 anonim ***** válasza:

Hát erre most muszáj reagálnom, másodlagos szakterületem volt a puszta kéz vs. fegyver harc :)

El nem tudnád hinni, milyen technikák vannak a különböző harcművészetekben, amik direkt ilyen helyzetekre vannak kifejlesztve, és kihasználják a fegyver hátrányait. Igen, a hátrányait... vascsőnél például a lendületet, valamint a plusz súlyt, ami lassítja a támadó kézmozgását és egyszerűsíti a technikáját is... a vascső a legprimitívebb és épp ezért a legkönnyebben védhető fegyver. Sok "utcai vagány" ráadásul hajlamos a végén fogni a csövet, ami még tovább növeli az ellenfél esélyeit, hiszen a mozdulatok szélessé, ívessé válnak, így már a felkar izmainak rezdüléséből következtetni lehet az ütés irányára és erejére, a kitérés gyerekjáték. Na EZ a pszichológia része, amiről a Kérdező is beszélt. Soha nem a fegyver ellen küzdesz, hanem az ellen, aki a fegyver mögött áll. Közelharcban ember ember ellen küzd, épp ezért fontos a pszichológiai felkészültség, hiszen az, ha már az ellenfél tekintetéből meg tudod állapítani, hogy hová, mekkorát és milyen szögben üt, hatalmas előny, nem?

Egyébként igen, pont ez a különbség a nyugati-, és a keleti harcművészet között... a pszichológiai háttér...


Tessa

2011. máj. 12. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/59 anonim ***** válasza:

...hupsz, az utolsó kommentedre elfelejtettem reagálni... megesik.


A harcművészetnek (legalábbis a KELETI harcművészetnek) az a lényege, hogy azok a mozdulatok, gondolatok és reakciók, amiket edzésen megtanulsz, átvegyék a primitívebb ösztönök helyét.

Mondok egy példát: Vascsővel ütnek függőlegesen, fejre (ez valljuk be, elég gyakori eset)


Primitív ösztön: Vetődés, és/vagy fej védése karral

Végeredmény: Jobb esetben kitértél, rosszabb esetben eltört az egyik-, vagy mindkét karod, legrosszabb esetben bekaptad az ütést.


Harcművészettel megtámogatott ösztönök: kitérés a támadó használt kezével megegyező irányba (jobb kezesnél a támadó jobb keze felé, bal kezesnél a bal kéz felé), kitérés közben guggolás, lábsöprés, cső elkapása középen, forgáspontnál, az ütés továbblendítése (így a támadó kezéből az általad megsegített lendület kikapja a csövet, a "fegyver" hozzád kerül), tarkóütés.

Végeredmény: a támadó ájult, a vascső nálad van.


Persze ehhez sok év gyakorlás és éles tapasztalat kell, de sosem voltam híve a "tegyünk úgy, mintha"-típusú edzőmérkőzéseknek.


Tessa

2011. máj. 12. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/59 anonim ***** válasza:
Istenem Ti hol éltek mesevilágban? XD
2011. máj. 12. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/59 A kérdező kommentje:

Úgy vélem, hogy ezt a vitát ideje befejezni, ugyanis nem áll módunkban közvetlen módon bizonyítani az igazunkat.

Kedves Válaszoló, természetesen tiszteletben tartom a véleményed, még ha nem is értek Veled egyet, viszont a legutóbbi, indokolatlan pocskondiázó válaszodat visszautasítom!

Tessa, nagyon precíznek találom, ahogy a válaszaidat levezeted, örülök, hogy részt veszel a kérdés tárgyalásában!

2011. máj. 13. 01:28
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!