Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Miért gazdagok a gazdagok?

Miért gazdagok a gazdagok?

Figyelt kérdés

Gazdag alatt a legvagyonosabb magyar 10%-ot értve, de nem számítva a magyar sajátosságokat. Például Lőrinc testvér strómanságát, stb.


Egy ember a saját szorgalmával és képességeivel lesz gazdag vagy más emberek(például szülők) megtámogatják ebben? Ha nem egyik vagy másik a válasz, hanem mindegyik, akkor milyen arányban?


A felső 10% között is lehet szorgalmas és okos, akár több is mint az alsóbb sávokban, tehát okkal is kerülhetnek a felső 10% közé.


Viszont ezen körökben szerintem jellemzőbb a magasabb tőkejövedelem. Erre mondhatjuk, hogy a tőke befektetése ugyanúgy hasznos a többi ember számára mint a munka, ebben van is valami.


Viszont ami feltűnőbb igazságtalanság, hogy a vagyon egy részéhez gyakran nem munkával, sem tőkebefektetéssel(amire munkával tettek szert) jutnak, hanem csak úgy kapják. Kapják szülőktől néha házastárstól csak úgy, ajándékként vagy örökségként. Ingatlant, autót céget, kapcsolati rendszert, részvényeket, készpénzt. És igen, néha ingyen kapják az ebédet.


Okkal feltételezhetjük, hogy az ingyenpénz rongálja a munkakedvüket, pedig ugye a felső 10% lenne a legokosabb is. Micsoda veszteség a GDP-nek, az ország legokosabb 10%-a alig akar dolgozni.


Mi lenne a megoldás? Ha rendes jobboldaliként a dolgos embert sokra tartjuk, akkor a munkát terhelő adókat csökkenteni kellene. Lehetne akár nulla, fordítottan progresszív vagy egykulcsos, ha nem akarunk nagyon elrugaszkodni a valóságtól. A tőkejövedelmeket valamivel nagyobb mértékben, kb a mostanival megegyezően.


Viszont az olyan vagyonszerzést ami nem jár sem munkával, sem tőkebefektetéssel azt emberesen meg kellene adóztatni. Persze nem kellene túlzásba sem vinni. Alap emberi igény, hogy valaki gondoskodjon a gyerekéről. Ahogy egy gyerek szülői házhoz fűződő örökségi joga sem hagyható figyelmen kívül.


2022. dec. 19. 10:27
1 2 3 4 5
 21/46 A kérdező kommentje:

Van itt egy kulcsmondat: "Amiért a felmenőim megdolgoztak,"


XY egy lusta, drogos, részeges alak. Soha életében egy percet sem dolgozott és a tanulás sem vonzotta. Mert mindent alá tettek a szülei, akik vagyonukat tényleg szorgalommal és tehetséggel teremtették elő. Na ez mennyiben jogos örökség?


Az állam össz adóbevétele változatlan maradna, azonban az örökség általi vagyonszerzés rovására csökkenne a MUNKA adóterhe. Pont nem a lusta proliknak lenne osztogatva, hanem a több/jobb munkát végzőknek.

2022. dec. 19. 16:31
 22/46 anonim ***** válasza:

#21 Szóval... anyuci és apuci keményen dolgozik 40 éven keresztül, van egy szép családi házuk és 3 gyerekük. Mindhárom gyerek szorgalmas, dolgoznak. Aztán hopp, a szülők meghalnak, a szép családi házat meg viszi az állam, minden cuccal, minden emlékkel együtt?

Tehát azért, mert vannak lusta disznók, akik szerinted nem érdemlik meg az örökséget, te az összes többit büntetnéd, hogy ők sem örökölhetnek semmit? Nagyszerű ötlet, tényleg.


Elmondom egy ilyen világban mi történne: anyuci és apuci még életükben eladnák a családi házat és az értékes ingóságokat, a pénzt meg odaadnák a gyerekeknek.

2022. dec. 20. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/46 anonim ***** válasza:
21: a jog nem szabályozza, nem is teheti meg! Az örökhagyó meghatározhatja, hogy a lusta leszármazottnak mit hagy örökségül.
2022. dec. 20. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/46 anonim ***** válasza:

22: ezt még a vérkomcsik sem merték meglépni!


És jessz.... Előre odaadnák a lóvét, mindent ki leeht trükközni...


De ismétlem... ilyesmit egyetlen jogállam sem lépne meg.

2022. dec. 20. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/46 A kérdező kommentje:

#6

"Remélem az megvan kérdező, hogy ma Magyarországon egy nettó ~400-500 körüli egy főre jutó jövedelemmel háztartásonként (NEM azonos a fizetéssel) már a felső 10%-ban vagy? Az meglehetősen messze van a gazdaságtól."


Nem jövedelemről volt szó a kiírásban hanem vagyonról. A vagyoni egyenlőtlenség mindig nagyobb mint a jövedelmi. Az említett nettó 400-500-al simán lehet valaki nagyon proli csekély vagyonnal. Mondjuk egy fiatal, aki épp csak kezdi a munkát. Egy idősebb, aki megelőzően alacsony jövedelemmel élt, vagy épp adósságba verte magát.

De a vagyon szerinti felső 0,1%-hoz is tartozhat valaki úgy, hogy életében egy percet sem dolgozott, így értelemszerűen a munkája eredményét sem tudná befektetni -> nincs ebből tőkejövedelme.

2022. dec. 21. 15:04
 26/46 anonim ***** válasza:

400/fő jövedelemmel max akkor vagy a felső 10%-ba, ha egy vagy kétfős a háztartás és nincs gyerek.

A vagyoni egyenlőtlenség meg a pénzügyi rendszerünk velejárója. Nem feltétlen azoknak van nagy vagyona, akik erkölcsileg megérdemlik, de ez van.

2022. dec. 21. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/46 anonim ***** válasza:
26: EU legtöbb országában ennél JÓVAL NAGYOBBAK a különbségek vagyonilag...
2022. dec. 21. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/46 A kérdező kommentje:

Azért nem lehetetlen egy igazságosabb vagyoni elosztás felé lendíteni a társadalmat. Valahol van egy optimális pont.


Ha egy társadalomban egy viszonylag széles réteg vagyona nagyrészt nem a saját munkájából(és abból eredő tőkejövedelemből) származik, akkor ott valami baj van. Szerintem a vagyon úgy legalább 60%-át saját erőből lenne illendő előteremteni. Magyarországon még ma sem számít jelentősnek a vagyoni egyenlőtlenség, pontos értékeket persze nem tudok, de úgy tippelek a felső 10% nagyobbrészt nem saját erőből tett szert a vagyonára.


Ha az állam a lakosságtól beszedett adóknál nagyrészt a munka adóztatására épít és kevésbé a vagyonéra, akkor a vagyoni egyenlőtlenség nőni fog. Amellett kevésbé éri meg dolgozni. Ha az adózás egyensúlyban van, akkor az egyenlőtlenség hosszú távon is változatlan marad, egy optimális egyenlőtlenségnél egy ilyen adózás lenne kívánatos. Ha a munka adózását tovább csökkentjük, a vagyonét pedig növeljük, akkor az egyenlőtlenség elkezd csökkenni minden trükközés ellenére.


Magát a vagyont és a vagyonszerzést is adóztatva nem sok lehetőség van megkerülni. Ha nem túlzott ezek adóztatása, akkor külföldre menekíteni sem nagyon éri meg, de akkor is évtizedes távlatban elkezd mérséklődni az egyenlőtlenség.

2022. dec. 21. 16:12
 29/46 anonim ***** válasza:

28: társadalommérnökösködni próbálsz...


Hidd el, hogy a politikusok RÉG meglépték volna, ha ez lehetséges lenne... De mindegyik (bármelyik párt, bármelyik országban) fél attól, hogy a nép leradírozza a színpadról, ha ilyen népszerűtlen intézkedéseket belengetnek.


Ezt a "széles réteget" honnan veszed??? Kisujjadból???

2022. dec. 21. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/46 A kérdező kommentje:

"társadalommérnökösködni próbálsz" Igen :) Szerencsére nem élesben csinálom...


"Hidd el, hogy a politikusok RÉG meglépték volna, ha ez lehetséges lenne... De mindegyik (bármelyik párt, bármelyik országban) fél attól, hogy a nép leradírozza a színpadról, ha ilyen népszerűtlen intézkedéseket belengetnek."

Ez azért attól függ, Dél-Afrikában a legdurvább az egyenlőtlenség. Ott a lakosság alsó 90%-a az összvagyon mindössze 7%-át birtokolja. Nehezen hiszem, hogy népszerűtlen lenne egy egyenlőtlenséget mérséklő politika, legalábbis a teljes társadalom tekintetében.


"Ezt a "széles réteget" honnan veszed??? Kisujjadból???" Igen, a kisujjamból, de te is. Felteszem egyikünk sem tudja pontosan merre és hol lenne igazán jó. Ezért írtam, hogy tippelek, nem tudom, hogy a legvagyonosabb 10% forintra pontosan honnan szedte a vagyonát. Meg te sem.

2022. dec. 21. 16:33
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!